Rolling Stones již pomalu balí kufry a chystají se odválet z Prahy, není důvod ale nepokračovat v párty i po jejich fenomenálním koncertu v Letňanech. Tohle je 18 písní, které patří k naprostým základům hudební popkulturní gramotnosti. Připomeňte si nebo objevte alespoň nejzásadnější písně z různých etap historie kapely.

Let It Bleed

Tohle je pravý blues rock! Dvojité sóla, kdy Keith Richards vyhrává bluesové pentatoniky a Ronnie Wood sjíždí po strunách jsou neodolatelné.

You Can’t Always Get What You Want

Prosté, ale každému velice dobře srozumitelné sdělení je jedna z věcí, která dělá Rolling Stones jednou z nejpopulárnějších kapel všech dob. Občas se v životě nepovede to, co bychom chtěli, naše sny a vize se nenaplní, v tomto případě ale není třeba smutnit a raději je lepší se obrátit na to, co již máme kolem sebe.

Pokud se ale podíváme na píseň v širším kontextu, je to rovněž píseň, která symbolicky uzavírá 60. léta a s optimismem se dívá do budoucnosti. Aby také ne, když je přežít nebylo vůbec snadné…

Dead Flowers

„Take me down little Susie, take me down
I know you think you’re the queen of the underground.“

Let’s Spend The Night Together

Díky písním jako je tato můžete zažít šedesátá léta, i pokud jste se narodili daleko později.

Street Fighting Man

Údajně nejvíce politický song od Rolling Stones. „Jo, ale co má dělat chudej kluk než zpívat v rokenrolovej kapele / Páč v ochrápaným Londýně není zrovna flek pro pouliční bojovníky.“

Honky Tonk Women

Micka Jaggera a Keitha Richardse inspirovala k písni jejich cesta do Brazílie v roce 1968. O 38 let později se sem vrátili a zahráli ji na jednom z největších koncertů všech dob, kdy na pláž Copacabana dorazilo 1,5 milionu lidí. Kdyby se koncert konal v Estonsku, doma by nezůstal vůbec nikdo a ještě by museli přijet na pomoc všichni obyvatelé ostrovu Svaté Lucie.

Miss You

Funky chytlavý song, který je zvukem stále 100% aktuální. Pak vstoupí saxofonové sólo, kytarová sóla a píseň pokračuje dokonce ještě lépe, než začala.

Tato píseň je důkazem toho, že Mick Jagger a Keith Richards mohou psát pro jakékoliv publikum. Tato skladba ztělesňovala populární disko z konce 70. let a v kombinaci s klasickým rockem se stala jednou z jejich nejoblíbenějších, nejdivočejších, bluesových a nejkreativnějších písní. Pokud by “Miss You” ale vydala nějaká současná rocková kapela, bylo by to bráno stále jako hudební vizionářství.

Ruby Tuesday

Přímá odpověď od Rolling Stones k Beatles. „My umíme také barokní pop a stejně dobře jako vy!“

Ta kytara je tak špinavá. Ta kytara byla po celou pryč a nasávala whisky, kouřila Marlborose a dvě mladé deprimované dámy leží na posteli; a tato kytara se chystá do práce. je potřeba nahradit převod na 59 Chevy Impala. Tak je špinavá ta kytara.“

– uživatel YouTube se jménem Munch Da Cat

Beast Of Burden

Přestávám hrát hry, tancovat kolem pravdy. Miluji tě, jestli to tak cítíš taky, pak je to skvělé, ale jestli ne, odejdu z těchhle dveří. Komplexní koncept v nejjednodušších slovech.

Wild Horses

Pomalé písně nejsou u Rolling Stones moc časté, ale uklidňující a upřímná “Wild Horses”, na které odhazují Jagger, Richards, Wood a Watts svou rockerskou pózu drsných hochů, je prostě klenot.

Angie

A hned je tu další pomalý, ale skvostný moment Rolling Stones.

Start Me Up

Není už moc více rock’n’rollových věcí než tahle píseň. Paradoxně jí Rolling Stones už složili v roce 1978, ale tehdy ještě v reggae podobě s názvem “Never Stop”. Poté ale byla přepracována a tento song nakone umístěn na albu Tatoo You patří mezi nejvíce ikonické momenty Rolling Stones 80. let.

Brown Sugar

Energie, která vyzařuje z téhle písně je mimořádná!

Jumpin’ Jack Flash

Píseň z roku 1969 možná nemá úplně vyleštěné zvuk vysoké kvality, ale nápad je milionový. Tahle píseň přispěla hodně k tomu, že se rock’n’roll přesunul na stadiony, kde se drží dodnes.

(I Can’t Get No) Satisfaction

Tak tady snad ani není třeba něco dodávat. Každý pozná tuhle píseň už podle prvních tónů. Mladý Jagger hledá uspokojení. Může to být myšleno jakkoliv, v každém případě se v našich životech někdy všichni cítíme jako mladý Jagger.

Sympathy for the Devil

Text inspirován knihou Mistr a Markétka Mikhaila Bulgakova a Mick Jagger zpívající z perspektivy ďábla. “Sympathy for the Devil” je zároveň asi jeden z nejlépe zvolených názvů všech dob.

„Pleased to meet you, hope you guess my name
But what’s puzzling you is the nature of my game.“

Gimme Shelter

Pokud by někdo pochyboval, že lze považovat Rollng Stones za umění podobné třeba malířství, “Gimme Shelter” je dostatečně silným proti argumentem, protože “Gimme Shelter” je píseň tak barvitá a i přes svou relativní kompoziční jednoduchost tak komplexní celkovým dojmem, že dokáže konkurovat i více honosnějším a důstojnějším formám umění.

Tato píseň má na jednu stranu neuvěřitelně odhodlaný, sebevědomý zvuk, zní ale také temně, atmosféricky a téměř hypnoticky. Mix Mickových hlasů se sborovými vokalistky mísí zoufalství s naději.

Paint it, Black

Východní hudba a s ní spojené sitáry, vytvořily společně s Jaggerovým textem na dobu vzniku (1966) netradičně temnou píseň vyjadřující pocity zoufalosti a osobního zpustošení duše.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář