Ve věku 77 let zemřel po delší nemoci spoluautor a organizátor Woodstocku Michael Lang. Zemřel v sobotu na klinice Sloan Kettering v New Yorku. Zprávu o úmrtí přinesl americký kulturní magazín Variety.

Lang se narodil v roce 1944 v Brooklynu. Začínal s propagací koncertů v oblasti Miami, kde se  podílel například na organizaci festivalu Miami Pop Festival v roce 1968, na kterém vystoupili například Jimi Hendrix, Frank Zappa nebo John Lee Hooker.

V roce 2019 Lang chystal výroční festival, nakonec se ale uskutečnil poze v menším formátu

Poté, co se přestěhoval do Woodstocku ve státě New York, se spojil s dalšími hudebními nadšenci jako Artiem Kornfeldem, Johnem P. Robertsem a Joelem Rosenmanem a v srpnu roku 1969 uspořádal na farmě v Bethelu ve státě New York legendární Woodstock Music And Art Fair festival.

Lang později založil vlastní produkční a manažerskou společnost a v letech 1994 a 1999 uspořádal dvě pokračování Woodstocku. O tom druhém, problémovém, nedávno natočila HBO dokumentární film Woodstock 99: Peace, Love and Rage a my jsme o něm psali komentář Horší než hurikány. Dokument o Woodstocku ’99 nastínil příčiny festivalové davové psychózy.

K 50. výročí Woodstocku v roce 2019 se Lang pokusil uspořádat další festival, ale ten byl nakonec zrušen, resp. byl uspořádán pouze skromný menší festival s koncerty a worskhopy.v místě původního konání, kde dorazili někteří původní účastníci jak z řad vystupujících, tak diváků — podobně jako tomu bylo i v roce 2009.

Důležitá osobní poznámka k osobnosti Michala Lanaga:

Ač jsem Michaela Langa v uvedeném komentáři Horší než hurikány. Dokument o Woodstocku ’99 nastínil příčiny festivalové davové psychózy zrovna nedávno kritizoval (blbá náhoda, která mě mrzí) za nezvládnutou organizaci jak původního Woodstocku, tak následně Woodstocku ’99, byl bych nerad, aby byla osobnost Michaela Langa historicky vnímána jako záporná — což se však patrně vzhedem k jeho obvykle pozitivnímu mediálnímu obrazu  naštěstí stejně nestane.

Jeho přínos západní kultuře a vliv na rozvoj huby je nesporný a ač mě zklamalo, že nedokázal vyvodit ze svého dvojitého pořadatelské selhání, větší osobní zodpovědnost, rozhodně to neznamená, že by tenhle svět byl bohatším a lepším bez Woodstocku (a to podotýkám jakéhkoliv, dokonce i 1999) a bez Michala Langa. Někdy prostě musí existovat lidé, kteří se nebojí něco vymyslet a uspořádat, byť je s tím spojeno riziko a nebezpečí, které se vyskytne vždycky tehdy, když se sejde na jedno místo takové množství lidí.

Přeji jeho rodině upřímnou soustrast a doufám, že on samotný trpěl v posledních dnech co nejméně.

Michael Lang vzpomínal v roce 2009 na Woodstock pro britský deník Guardian:

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář