40. až 10. místo
40. Yves Tumor – Heaven to a Tortured Mind
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Rock
Producent: Justin Raisen, Mahssa Taghinia, Yves Tumor
Neřízený živel Yves Tumor překračuje stereotypy žánrů. Rock ze staré školy smíchaný s psychadelickým soulem dělá divy a Yves Tumor intenzitou své trochu ďábelské hudby čerpající z lidských potěšení a chtíče, překonává sám sebe.
39. Pa Salieu – Send Them to Coventry
Země původu: 🏴
Žánr: Rap
Producent: Aod, Felix Joseph, Kwes Darko, Jevon, Sillkey, Chucks, Honeywood6, The Fanatix, Wauve, Yussef Dayes
Mixtape Send Them to Coventry britského rapera s gambijskými původem Pa Salieuho odemyká pandořinu skříňku temné strany Evropy. V temné atmosféře je popisováno, jak Pa Salieu vnímá problémy v chudých evropských čtvrtích plných násilí, drog a podvodů. Osud se s Pa Salieum nikdy nepáral a to už od velmi útlého věku. Už jako ročního jej matka poslala babičce zpět do Afriky, protože pro něj paradoxně nedokázala vytvořit lepší prostředí než by měl v zemi, odkud utekli za lepším životem. Pa Salieu se tak vrátil od prarodičů do své rodné Británie až v osmi letech. Té části obyvatelstva naší země, kteří si myslí, že si všichni uprchlíci do Západních zemí Evropy žijí po migraci ze své země jako pohádce by tohle album možná mohlo trochu otevřít oči, že ono to tak v mnoha případech vážně není. Na druhou stranu ale i třeba těm, co z Afriky unikají a je jim různými pašeráky nakukáno, že se v Evropě budou mít jenom jako v ráji a létají tu všem automaticky do huby pečení holubi.
38. Jarv Is – Beyond the Pale
Země původu: 🏴
Žánr: Art Rock
Producent: Jarvis Cocker, Jason Buckle
Frontman dnes už snad i legendární frontman britpopové kapely Pulp Jarvis Cocker je jako obvykle studna hudebních nápadů. Namísto sólových alb si nyní usmyslel, že založí novou kapelu pojmenovanou po sobě Jarv Is. Beyond the Pale není album, které by nějak předefinovalo hudební scénu, ale je to album mistra řemesla, na které jeden z nejtalentovanějších skladatelů a textařů své generace ukazuje svůj um a výborně připomíná sílu raných alb Pulp jako Separation (1992).
37. The Strokes – The New Abnormal
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Indie Rock
Producent: Rick Rubin
The Strokes učinili silný comeback a výborně vyvážili nové elektronické elementy se starým zvukem.
36. Norah Jones – Pick Me Up Off the Floor
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Jazz Pop
Producent: Norah Jones, Jeff Tweedy
Pick Me Up Off the Floor je hudební noblesa, galance a styl jaký se jen tak nevidí. Norah Jones je výborná zpěvačka i textařka a se svým šarmem patří mezi jedny z největších dam dnešní hudby.
35. Hayley Williams – Petals for Armor
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Art Pop
Producent: Taylor York
Ač jsme byli tady na Music Now zpočátku k tomuto albu i přes některé velmi povedené písně lehce skeptičtí, nakonec se nám uleželo v hlavě a museli jsme uznat, že Petals for Armor je jako celek album, které bylo výborným krokem pro frontmanku Paramore a že to bylo album z velké části taky velmi zapamatovatelné a taky originální a obohacující hudební scénu.
34. PVRIS – Use Me
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Elektronický rock
Producent: Lyndsey Gunnulfsen, JT Daly
PVRIS patří mezi velká jména festivalů už delší dobu. Jejich silou bylo vždy, že díky své kombinaci elektroniky a rocku mohli vystupovat jak na rockových, tak popových festivalech. Na Use Me udělali zase podstatný krok ve vývoji svého zvuku. Posunuli se spíše k elektronice, což bylo ještě před pár lety pravděpodobným podpisem ortelu, časy se ale mění a PVRIS už mají s elektronikou velké zkušenosti. A tak neztratili nic ze své původní a spíše naopak ještě zesílili, to co chce Lynn Gunn podporována svou partou říci.
33. Moses Sumney – græ
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Experimentální Pop
Producent: Moses Sumney Adult Jazz Ben Baptie John Congleton FKJ Daniel Lopatin Matthew Otto
Jedno z těch nejvíce experimentálních alb na tomto seznamu má v sobě strašně zajímavý mix žánrů. Jsou zde slyšet vlivy hudby 40. let, avantgardního jazzu, art rocku, klasické hudby, folku. Pokud je pro vás originalita hlavním měřitkem, pak si tohle album nemůžete nechat ujít, protože tohle album zní prostě úplně jinak než všechny ostatní.
32. Waxahatchee – Saint Cloud
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Indie folk
Producent: Brad Cook
Jedno z nejlepších alb v oblasti americké folkové hudby loňského rocku. Velice přirozené album, které byste si měli poslechnou hlavně, pokud se vám zdá, že při těch lockdownech, kdy je naše jediná zábava často hledění do obrazovek, se cítíte tak nějak odtrženi od přírody.
31. Childish Gambino – 3.15.20
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Alternativní rap
Producent: Donald Glover, DJ Dahi, EY, James Francies, Jr., Ludwig Göransson, Chukwudi Hodge, Riley Mackin, Jai Paul Kurtis McKenzie
Childish Gambino patří k jedněm z největších postav hudebních hnutí, které si berou za své umělecký přístup k rapové hudbě. Na albu je minimum písní pojmenováno názvy, protože ústřední téma je digitální svět založený na matematice a ztráta lidství v moderním světě. To ale albu neubírá na síle, protože je plné velice intenzivních písní ostré a chladné elektroniky, po které člověku stávají chlupy na zádech.
30. Morrissey – I Am Not a Dog On a Chain
Země původu: 🏴
Žánr: Alternativní rock
Producent: Joe Chiccarelli
Morrissey je stejně pořád frajer a ať si každý říká, co chce. Alespoň tedy, pokud se bavíme o hudbě. Ač je Morrissey už nějaký ten pátek závislý na nápadech skladatelů, vůbec to nevadí, protože poskytují bývalému frontmanovi kultovní kapely The Smith přesně to, co potřebuje. Vlastenecký kousek našeho já může těšit, že se na tomto albu podílel také Pražský filmový orchestr.
29. HAIM – Women in Music Pt. III
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Pop/Rock
Producent: Danielle Haim, Rostam Batmanglij, Ariel Rechtshaid
Protože neustále slyším od různých zdrojů, v jakou se Los Angeles změnilo díru plnou lidí bez domova, odpadků na ulici a drog, odkud utíkají všichni, kdo můžou, nejdříve mi připadalo, že snad Haimovic ségry musí být padlé na hlavu, když vydaly album, jehož podstatným tématem je vedle už jejich tradičních vztahových textů, opěvování tohoto města, jak se říká sice ohraně, ale hezky „padlých andělů“.Když to ještě člověk spojí s jejich aktuálními videoklipy, nemohl jsem si cynicky nepředstavit, jak kráčejí Los Angeles v podprsence jako královny města, zatímco překračují stany s bezdomovci. Haim skutečně i v těchto krušných časech města pějí na Los Angeles velmi krásné ódy ve stylu starého dobrého amerického heartland rocku. Jednou ale něco miluješ, tak to miluješ i s vadami a v tom je vlastně strašně krásná paralela s jejich věčně utrápenými, ale nakonec vždycky nějak pozitivními texty o vztahu mezi lidmi v páru.
28. Laura Marling – Song for Our Daughter
Země původu: 🏴
Žánr: Písničkářka
Producent: Laura Marling, Ethan John
Laura Marling stvořila velmi osobní album, na kterém se otiskuje osobnost a život umělce tak 1:1, jako na málokterém jiném albu.
27. Freddie Gibs and The Alchemist – Alfredo
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Rap
Producent: The Alchemist
Už minulý rok vydané album Freddieho Gibse Bandana obsahovalo některé velice povedené momenty, jen se mu zatím nedařilo udržet si kvalitu tracků po celou dobu alba. Alfredo je ale už vysoká úroveň naplno a Freddie Gibs nabíí jedno z nejzajímavějších rapových alb tohoto roku.
26. Fleet Foxes – Shore
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Alternativní folk
Producent: Robin Pecknold
Ač album Shore obsahuje více nástrojů než některá tichá alba písničkářek zde uvedených, je to vlastně jednoznačně nejtišší album tohoto seznamu. A to ne ani tak samotným zvukem, jako celkovou velmi uklidňující a vyrovnanou atmosférou a také samozřejmě texty, ve kterých to poslední, co by Fleet Foxeses chtěli, by bylo šokovat. Ty totiž využívají na stvoření jakési hezké krajiny někde na ostrově v severnějších částech polokoule, ve které vás nechají odpočívat a nabírat potřebné síly než se zase vrátíte zpět do skutečného světa.
25. Caribou – Suddenly
Země původu: 🇨🇦
Žánr: Alternativní elektronická hudba
Producent: Dan Snaith
Projektu Caribou kanadského hudebního producenta Dana Snaitha je jedno z nejlepších alb, na kterých se dá demonstrovat, jak může být elektronické album velice lidské a které také může demonstrovat, jak lze předsatvit album velmi lehce poslouchatelné, ale také nesmírně vynalézavé a těžké předvídatelné.
24. Dua Lipa – Future Nostalgia
Země původu: 🏴
Žánr: Pop
Producent: Jeff Bhasker, Jason Evigan, Koz, Ian Kirkpatrick, SG, Lewis Lindgren, The Monsters & Strangerz, Stuart Price, Take a Daytrip, TMS, Andrew Watt
Duu Lipu jsme na Music Now málem zavrhli po prvním albu. Přiznám se, že kdybych si měl vsadit buď na to, že její hudební kariéra se zvedne nebo naopak po komerčně poměrně úspěšném debutu spadne dolů, byla by to spíše ta druhá možnost. Dua Lipa samozřejmě může být ráda hlavně, že její producenti byli v té době v dobrém rozpoložení, protože, nic si nenalhávejme, bez nich by toho moc nestvořila. V popu je to ale také hodně o tom, že zpěvačka musí ukázat, že je silnou osobností. Že dokáže slávu ustát. A hodně je to také o tom, čemu říkám “voice acting“, což je technicky vzato v angličtině trochu něco jiného, ale vyjadřuje to trefně to, co se děje v popu, kdy je zpěvačka vlastně něco jako herečkou, která musí umět perfektně měnit barvu hlasu a artikulaci během písně. Musí umět hlasově vést dialog s posluchačem. Dělat si z něj třeba legraci, koketovat s ním nebo si mu stěžovat. A musí přitom umět zpívat vlastně tak trochu muzikálově, napůl hraně. Toto Dua Lipa vypiplala v tomto retro-futuristickém albu do naprosté bezchybnosti.
23. Sad13 – Haunted Painting
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Experimentální pop
Producent: Sarah Tudzin, Erin Tonkon, Maryam Qudus
Zběsile kreativní album Sadie Dupuis překvapuje svou přímočarostí a bezprostředností. Elektronika bodá člověku do uší až agresivní, rychle měnící se zvukové barvy i tvary. Album zní místy až amatérsky, ale je to jedno z těch alb, které jsou tak cenné díky naprosto upřímnému, nestrojenému vyjádření umělce.
22. Stephen Malkmus – Traditional Techniques
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Indie Rock
Prodcuent: Chris Funk
Musíme si trochu přihrát vlastní polívčičku a upozornit na to, že na Music Now vždycky dáváme prostor všem druhům hudby. Jak velmi okrajové, tak komerční. Stepen Malkmus je perfektní ukázkou, že k skvělému dobrému albu vůbec nepotřebujete obří rozpočet a kapelu plnou prvotřídních hudebníků. Album Traditional Techniques skutečně nemá své jméno nadarmo a vrací samotnému nahrávání hudby jeho původní podstatu.
21. Creeper – Sex, Death & The Infinite Void
Země původu: 🏴
Žánr: Rock
Prodcuent: Xandy Barry
Jo, rock žije i v roce 2020. Creeper jsou kapela, která dokáže přinášet balíky rockových klišé nashromážděnách od 70. let, ale když máte srdce alespoň trochu rockové, nemůžete si prostě pomoci. Tohle je rockové album, které rozhodně originální není, ale čerpá z těch mnoha let tohoto žánru a bere si z něj ty nejlepší momenty.
20. Bruce Springsteen – Letter to You
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Rock
Producent: Ron Aniello
S alby Bruce Springsteena to bylo v poslední době vždycky tak, že jste sice byli rádi, že něco zase vydal, protože se tam objevily vždycky alespoň 3 písničky naprosté mistrovské hudební třídy. Ale trochu vám bylo líto, že raději na chvíli Bruce Springsteen nesklapne a raději nesoustředí síly do jednoho alba po delší časové řadě, které by vydal, až se mu nashromáždí více silného materiálu. Vzhledem k tomu, že nyní byla prodleva mezi alby ještě daleko kratší – pouze 1 rok, už už jsme v naší redakci převraceli oči do stropu a mysleli si, že to bude podobná písnička jako minulá alba. Springsteen ale velmi překvapil a vydal jeho nejlepší album za tak dlouhou dobu, že se to až nechce věřit. Pokud mě totiž paměť nešálí a nezapomněl jsem na sílu z některých jeho alb, musíme jít až někdy do roku 1987 a albu Tunnel of Love, abychom našli lepší album než toto!
19. Taylor Swift – Folklore
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Alternativní folk
Producent: Aaron Dessner, Jack Antonoff, Taylor Swift
Zlom v kvalitě tvorby Taylor Swift nastal už na albu 1989 a od té doby nevydala prakticky žádné slabé album. Po Reputation jsem se přistihl při obrovském těšení se na další album. Musíme se tedy poplácat po zádech a říci — my jsme vám to říkali i v momentě, kdy bylo mezi hudebními znalci v módě vést na hudbu Taylor Swift kamikaze „hejtování“. Jakmile přišla pandemie, Taylor Swift skvěle vycítila, že nikdy nebyl lepší prostor k učinění některých velkých uměleckých kroků a nahrála album, na kterém měla velký podíl nejen po stránce textové, ale i skladatelské. Vydala se do lesů, hledat v sobě kreativitu a skutečně jí našla. Jediné, co kazí její přechod do folku, je že její texty jsou i nyní pořád jaksi sebestředné a Taylor Swift působí neustále nějak příliš posedlá sebe samou.
Ještě více procházek po lese, sezení s Antonoffem, Bon Iverem, The National a možná se to konečně změní! Folklore bylo bezesporu lepší z dvojice folkových alb loni vydaných, protože folklore, ač taky dobré album působilo trochu jako dvojka vašeho oblíbeného filmu, ve které tvůrci až moc opakují dějové linky a vtipy z jedničky. Jste rádi, že to natočili, ale už to není tak jedinečné Proto dostalo přednost folklore.
18. Bob Dylan – Rough and Rowdy Ways
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Folk
Producent: Americana
Rough and Rowdy Ways Boba Dylana bylo další unikátní zasvěcení do práce mistra a pozorování profesora při provádění jeho práce. Je pravda, že Bob Dylan dlouho se svou vlastní hudbou nepřišel, a tak byla očekávání s ohledem na to, že se (bez uvažování nad tím, kdo by zde figuroval) bezesporu jedná o jednu z největších 10 žijících hudebních osobností, možná až příliš přemrštěná. Zatímco však po hudební stránce bylo album poněkud zklamáním, Bob Dylan přinesl mnoho nesmírně zajímavých textů o kterých můžeme dumat a studovat je ještě velice dlouho. Alespoň je ale zde naděje, že se Bob Dylan ještě bude těšit dobrému zdraví a tohle nebyla ani zdaleka jeho poslední hudební výprava, protože se mi nechce věřit, že by se Dylan neuměl rozloučit skvělou tečkou, minimálně stejně dokonalou jako velikánů, kteří už bohužel mezi námi nejsou — Cohenovou nebo Bowieho.
17. Lianne La Havas – Lianne La Havas
Země původu: 🏴
Žánr: Neo Soul
Producent: Lianne La Havas, Matt Hales, Beni Giles, Sam Crowe, Mura Masa, Nick Hakim, Chris Tabron
Jestliže jsme mluvili o velkolepém noblesním stylu Norah Jones, i tady musíme pochválit sympatickou, až staroškolskou důstojnost alba, která působí velmi stylově. Britská zpěvačka Lianne La Havas má velký úspěch k historicky významným umělcům jako brazilské zpěvačce Milton Nascimento, ale i třeba Radiohead. Tato versatilita vlastního hudebního vkusu se výborně projevuje i na její tvorbě, která má mnoho chutí, ale přesto dává dohromady celek, který dává smysl.
16. Bartees Strange – Live Forever
Země původu: 🇺🇸 / 🏴
Žánr: Indie Rock
Producent: Bartees Strange, Will Yip
Debutové album v Anglii narozeného, ale nyní v USA žijícího Barteese Strangera šokuje talentovaným skladatelstvím, zajímavými tématy, které rezonují s mladšími až středně starými posluchači, nádherný, charismatický hlas i schopností najít onen kýžený balanc mezi hudební vynalézavostí a velikostí melodií.
15. Jehnny Beth – To Love Is to Live
Země původu: 🇫🇷
Žánr: Art Rock
Producent: Johnny Hostile, Flood, Atticus Ross, Adam Bartlett
Vydat debutové album až ve 36 není úplně tradiční, ale Jehnny Beth je francouzská umělkyně, která spolupracovala už několik let jako vokalistka s tak velkými jmény jako Gorillaz, Noel Gallagher nebo Julian Casablancas a vydává se tedy možná trochu cestou její popové kolegyně Sii, kdy osoba za oponou vychází na pódium. To Love Is to Live je album zvukově i tématicky silné stejně jako jeho název. Jehnny Beth na něm v podstatě vede 38 minut dlouhý zápas se životem, kdy není jisté, jestli z něj vychází po doznění tónů vítězně. Je to mimořádně zajímavé, umělecky hodnotné a správně podivínské album.
14. Nada Surf – Never Got Together
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Indie Rock
Producent: Ian Laughton
Pop-rocková kapela Nada Surf z New Yorku zraje nádherně a vůbec nevadilo, že jejich nové album znělo jako vzpomínka na přelom století — spíše naopak. Byly to časy plné optimismu, nových technologických pokroků za dveřmi, avšak negativními vlivy technologií ještě nezkažené. Dokonce i ty proklaté koronaviry se v té době porážely hudebními festivaly. Diví se tedy někdo Nada Surf, že radši zůstali v období, kdy se i jejich popularitě nejvíce dařilo? Já tedy rozhodně ne. Dobré písně jsou prostě dobré písně a pokud nejsou zasazeny do špatného kontextu, nezáleží tolik na tom, jestli znějí jako ze 70., 80. let a nebo let méně dávných.
13. Perfume Genius – Set My Heart on Fire Immediately
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Art Rock
Producent: Blake Mills
Na tomto albu se neustále něco děje a způsob, s jakým Michael Alden Hadreas (Parmufe Genius) mění žánry je skutečně obdivuhodný a v lecčems připomíná album Moses Sumney, jen je to všechno ještě více dokonalejší a promyšlenější.
12. Drive-By Truckers – The Unraveling
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Jižanský rock
Producent: David Barbe
Něco mezi kapelou a folkovým písničkářem. Něco mezi country a rockem. Úspěšná americká kapela okolo Pattersona Hooda Drive-By Truckers si už na scéně také zažila mnoho, ale pořád má co nabídnout. Do hudby tihle jižanští chlapi dávají neskutečné množství srdce a poctivého muzikanství. Mou oblíbenou parafrází Homera Simpsona se musí říct: „Koho nebaví Drive-By Truckers, toho nebaví ani život“.
11. Jessie Ware – What’s Your Pleasure?
Země původu: 🏴
Žánr: Disco
Producent: Benji B, James Ford, Joseph Mount, Kindness, Morgan Geist, Matthew Tavares, Midland
Jessie Ware vydala skvělé album, na kterém si vyloženě užívá svou pozici ženy v polovině třicítky, která už leccos zažila, ale zároveň má plné právo na to se stále cítit mladě. V disko-popu inspirovaném nadšenou a žhavou atmosférou osmdesátých let přináší do ponurého pandemického světa porci povyražení a zábavy. Je to sice klišé říkat, ale tohle album je doopravdy neskutečně sexy.
Nevešlo se, ale stojí za zmínku
AC/DC – Power Up
Beabadoobee – Fake It Flowers
BC Camplight – Shortly After Takeoff
Thundercat – It Is What It Is
Ozzy Osbourne – Ordinary Man
Bill Callahan – Gold Record
Beach Bunny – Honeymoon
Low Cut Connie – Private Lives
Jeff Tweedy – Love Is the King
Jason Isbell and the 400 Unit – Reunions
Kareem Ali – Growth
10. až 1. místo
10. Deftones – Ohms
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Alternativní metal
Producent: Teny Date
Mistři temných kytar Deftones se konečně vrátili a určitě nezklamali. Nabídli opět silný materiál pramenící z let broušení diamantu jejich unikátního zvuku, který ještě pořád zůstává věrný původním pramenům, které protékaly z na konci 90. let velmi populárního nu-metalu, ale obsahující podstatné netradiční kytarové a sem tam i elektronické prvky alternativního rocku, shoegaze a hraného vláčivým tempem, které spíše připomíná post-rock nebo stoner rock. Deftones je jedna z mála kapel, která ještě nevydala špatné album a svou unikátní hudební pouť zase pokračují ve velkém stylu. Jestli se Ohms nečím odlišuje, tak pak snad ještě temnější a atmosférou odsouzení k zániku než měla alba poslední kontrastující se zasněnou atmosférou alba, která jakoby dával vzniknout nějakému úplně novému žánru, který by se dal nazvat jako dream metal.
9. Neil Young – Homegrown
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Country Rock
Producent: Neil Young, Elliot Mazer, Ben Keith, Tim Mulligan
Legenda na kterou je zvlášť u nás tak moc zapomínáno letos vydala album, které se i tak velký hudebník jako Neil Young styděl vydat dlouhá léta. Homegrown je ale prostě dar z nebes. Neil Young byl sice ve špatném životním období zlomeného srdce a životního zmaru, ale pořád v jedné z nejlepších tvůrčích fází jeho kariéry.
8. Tame Impala – The Slow Rush
Země původu: 🇦🇺
Žánr: Psychadelic Pop
Producent: Kevin Parker
Udělat album originální a ještě k tomu celistvé. Takové, aby chvílí smysl dávalo a za chvíli vás něčím překvapilo, je velice těžká disciplína. Tak těžká, že jí zvládnou jen ti nejlepší z oboru. Kavin Parker je známý tím, že si dělá většinu věcí sám, dokonce i bez pomoci kapely. Navíc ještě cestuje skrze různá časová období, což všem ještě dodává na obdivu.
7. Caroline Polachek – Pang
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Indie Pop
Producent: Danny L Harle, Caroline Polachek, Dan Carey, A. G. Cook, Jim-E Stack, Daniel Nigro, Valley Girl, Andrew Wyatt
Pop má své velice kouzelné místo ukryté v podvodních jeskynních hudebního moře. Taková místa, která jsou neviditelná pro běžné smrtelníky, kteří poslouchají jen rádia nebo mainstream a my můžeme děkovat, že je známe. V takových tajemných, neprobádáných vodách se nachází i z Connecticutu pocházející Caroline Polachek se svým kreativním elektronickým popem, jenž nejenže se dobře poslouchá, ale díky používání unikátních zvukových palet se mu daří znít úplně jinak než od ostatních.
6. Rolling Blackouts Coastal Fever – Sideways to New Italy
Země původu: 🇦🇺
Žánr: Indie Rock
Producent: Burke Reid
Album australských Rolling Blackouts Coastal Fever je albem ještě z dob necovidových, kdy bylo cestování součástí životního stylu milionů mladých lidí. Rolling Blackouts Coastal Fever měli ještě to štěstí, že cestovali jako kapela. Jejich vůbec první turné po Evropě bylo zvěčněno do takového skoro zhudebněného uměleckého dokumentu Sideways to New Italy, ze kterého přímo sála vůně větru a sála z něj slunce letní Evropy.
5. Run the Jewels – RTJ4
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Rap
Producent: El-P, Josh Homme
Černobílá dvojice opět vyráží po vzoru podobných filmových dvojic bojovat proti bezpráví ve světě. Jejich album produkováno kromě Run the Jewels také rockerem Joshem Hommem z Queens of the Stone Age bylo nejen ozdobou současné hip hopové hudby, ale také rapově-společenským manifestem za lepší svět.
4. Mystery Jets – A Billion Heartbeats
Země původu: 🏴
Žánr: Indie Rock
Producent: Blaine Harrison, Matthew Twaites
Kapela Mystery Jets má mnoho paralel se zde rovněž uvedenými Nada Surf. Mystery Jets jsou totiž přesně něco jako současná verze Nada Surf. V porovnání s Nada Surf jsou totiž Mystery Jets sice rozhodně tvrdší a dramatičtější kapela. Nakonec ale i oni vždycky přijdou s nějakým pozitivním závěrem. Je to dobře poslouchatelná někdy spíše noise-rocková, někdy spíše popová hudba, která rozhodně není fádní nebo nedostatečně kreativní. Jiné roky by si takovéhle hudby člověk možná nevážil tak jako nyní, kdy člověku taková alba dávají sílu a naději.
3. Mac Miller – Circles
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Trip Hop
Producent: Alexander Spit, David x Eli, Eric Dan Guy Lawrence, Jon Brion, Mac Miller, Shea Taylor, Vic Wainstein
Jakmile se jednou člověk dostane do bludného kruhu, je nesmírně těžké se z něj dostat. Mac Miller bohužel svůj boj prohrál. Kloubouk dolů nejen před ním, ale i před hlavním producentem Jonem Brianem, který si poradil bravurně s takřka nelidským úkolem — dokončit album umělce, který zemřel v průběhu tvorby alba. Circles je otisk srdcervoucího lidského příběhu a zvěčnění předčasného odchodu jednoho populárního mladého rappera.
2. Phoebe Bridgers – Punisher
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Folk Rock
Producent: Tony Berg, Ethan Gruska
Tragédie moderního světa stvořená nesmírně talentovanými mladými americkými hudebníky a mající ještě větší dopad díky současné pandemii. Punisher Phoebe Bridgers rýpe do bolestivých ran pocitů mnoha z nás týkajících se digitální disasociace od skutečného světa, nezvykle složitých vztahů, pramalé důležitosti pravdy v záplavách konspiračních teorií, nadužívání drog a alkoholu, pocitech vlastní méněcennosti i otázkách smrti a konce světa.
1. Fiona Apple – Fetch the Bolt Cutters
Země původu: 🇺🇸
Žánr: Minimalistický Art Pop
Producent: Fiona Apple, Amy Aileen Wood, Sebastian Steinberg, Davíd Garza
Fiona Apple měla s tím zavřením doma trochu přednost před námi. Víc jak 7 let už pořádně nekoncertovala a na veřejnosti se pracovně ukazovala hlavně při charitativních akcích. Její uzavřenost na hraně nezdravého jí však dovolila se naprosto ponořit do svého vlastního kreativního světa a stvořila album, na které hraje nějaký svůj vlastní, dříve neslýchaný hudbení žánr, jenž je velmi minimalistický studiovou technikou. Většna alba byla nahrána doma a velká část dokonce s minimem hudebních nástrojů. Harmonie zde tvoří často buď jen mnohovrstvé vokály, různé domácí potřeby, zvuky domácnosti a když tak, spíše jen bubny nebo basa a samozřejmě piáno. Jako zázrakem má ale tenhle minimalismus, kterým se Fiona Apple pyšnila už v budoucnosti, ale nikdy to nedotáhla do takovéhoto extrému, kdy se její minimalistické hudbení portrérty přetvářejí ve výpravnost a ambici velkofilmů. V historii populární hudby a hudebních alb jako takových, kterou můžeme sledovat někdy od poloviny 50. let je dohadem takových 250 až 300 alb, které mohou být označeny za historicky vysoce cenné umění vedle cenných obrazů nebo literatury. Fetch the Bolt Cutter je nepochybně jedno z nich.
Konečně výčet alb za uplynulý rok! Povedené! Má oblíbenkyně Fionna Apple byla jasná už v dubnu, takže není o ničem. Rozhodně bych dal výše Laura Marling a Fleet Foxes – ale to je jenom subjektivní pocit. Je skvělé to číst a většina alb mít naposloucháno a všechno znát (až tedy na Kareem Ali – Growth). Určitě si to poslechnu. Ale přesto…
Co značně chybí: aneb mám ve své top 20! (možná byste si zasloužili lynč 😛 :D)
Porridge Radio – Every Bad
The Microphones – Microphones in 2020
Rose City Band – Summerlong
Kiwi Jr. – Football Money
The Soft Pink Truth – Shall We Go on Sinning So That Grace May Increase?
Lomelda – Hannah
Dogleg – Melee
A pak třeba stojí určitě za pozornost…
Ichiko Aoba – Windswept Adan
Bananagun – The True Story of Bananagun
Sorry – 925
Dehd – Flower of Devotion
Frances Quinlan – Likewise
Shopping – All or Nothing
Bdrmm – Bedroom
Ale pochvala za:
Jarv Is, Sad13, Stephen Malkmus, Nada Surf, BC Camplight, Bartees Strange
Každopádně to děláte moc dobře aneb jen tak dále…
PS: Evermore je lepší než Folklore