TOP 10 alb roku 2016

TOP 10 alb roku 2016

http://www.publicdomainpictures.net/pictures/150000/nahled/jahreswechsel-2016-1450630551vEX.jpg

TOP 10 alb roku 2016

Jako start téhle stránky bude sloužit výběr nejlepších alb roku 2016. V budoucnu bychom rádi dodrželi co nejlepší časovou aktuálnost a včas informovali o nových albech. Pojďte se ale ještě podívat zpět do minulého roku a zjistit, zda vám neuniklo něco, co by jste měli slyšet.

10. White Lung – Paradise

http://cdn3.pitchfork.com/albums/23189/homepage_large.b88066c8.jpg

White Lung překročili práh undergroundové punkové kapely a na novém albu se snažili rozšířit své hudební okruhy o větší melodičnost. Neubrali však ze své surovosti a temných textů frontmanky Mish Way. Ačkoliv se albem nezavděčili všem jejich fanouškům, White Lung vybrousili svůj hudební projev a jdou si za větším ohlasem jako nikdy předtím. Jak sama Mish Way zpívá: “We are all hungry for it”.

RECENZI ČTĚTE ZDE

9. Kanye West – The Life of Pablo

Výsledek obrázku pro life of pablo

Odneslo to málem Kanyeho psychické zdraví, ale všechno nakonec dobře dopadlo, takže můžeme říct, že ta námaha, kterou Kayne West do tohohle alba vložil stála za to. The Life of Pablo je pro něho to co pro Beatles White Album. Kanye vzal své nejlepší nápady z minulých alb a zasadil je do nového kontextu, který zní po umělecké stránce ambiciózněji než kdykoliv předtím.

RECENZI ČTĚTE ZDE

8. The Avalanches – Wildflower

16 let trvalo připravit australské elektronické partě The Avalanches album. A to čekání stálo za to. Wildflower je šílená jízda a psychadelická koláž samplů, po které se budete cítit jako na drogách. Jedno z nejpozoruhodnějších a nejzábavnjších alb roku 2016.

RECENZI ČTĚTE ZDE

7. Radiohead – A Moon Shaped Pool

http://img.wennermedia.com/480-width/rs-239989-radiohead-new-album-a-moon-shaped-pool-download-stream-640x640.jpg
Radiohead odsunuli své alternativní rockové kořeny zase o kus dál a ještě více se ponořili do svého minimalistického a experimentátorského já. Vše do sebe perfektně zapadá. Je to intenzivní, uvěřitelné, úderné. Texty a hudba spolupracují jako málokdy předtím. Jestliže minulé album The King of Limbs nepůsobilo pevně jako celek, A Moon Shaped Pool je bezchybnou kompletní zpovědí a může se s klidem zařadit k nejlepším albům kapely.

RECENZI ČTĚTE ZDE

6. Beyoncé – Lemonade

http://digitalspyuk.cdnds.net/16/16/480x480/gallery-1461463695-beyonce-lemonade-album-cover.jpg

Beyoncé svolala hvězdné obsazení, aby ji pomohlo převyprávět příběh o nevěře a odpuštění. Ať už byl či nebyl její manžel Jay-Z nevěrný, Beyoncé zapsala do alba velmi autentickou zpověď plnou emocí a skvělého hlasového výkonu. Na albu jsou podepsaní třeba Jack White z White Stripes, Led Zeppelin, The Weeknd nebo Kendrick Lamar. Je skvělé, že můžeme do našeho žebříčku obsadit albus dobrý koncem. Lemonade dojímá více než kdejaký romantický film, k tomu Beyoncé nezapomíná na tvrdé hájení ženských práv.

RECENZI ČTĚTE ZDE

5. Sturgill Simpson – A Sailor’s Guide to Earth

Country se vrací zpět, ovšem v jiném pojetí. Sturgill Simpson vydává jeho námořníkův průvodce po zeměkouli věnovaný jeho malému synovi. Vrací country zpět od komerční prázdnoty k životním příběhům. A Sailor’s Guide to Earth je nominováno na Grammy v kategorii Country album roku a dokonce v hlavní kategorii Album roku. Album je jedno z největších překvapení tohoto roku. Pokud máte alepsoň trochu rádi americké tradiční žánry, dejte country ještě jednu šanci!

RECENZI ČTĚTE ZDE

4. Leonard Cohen – You Want It Darker

http://cdn3.pitchfork.com/albums/23958/homepage_large.28cf55b9.jpg

Smrt Leonarda Cohena byla nečekaná, You Want It Darker by ale lepší rozlučkou nemohlo být. Cohen se ohlíží za svým životem a za svými chybami, které udělal. Říká, co mohl udělat jinak, ale příliš se nelituje. Album je plné emocionálních momentů, ve kterých Cohen všem fanouškům, kteří mají slzy v očích, statečně sděluje: “I’m ready my lord”. Poslední album Leonarda Cohena k jeho charakteru skvěle padne, jeho hlas je hlubší a zastřenější než kdykoliv předtím a je nejlepším dárkem na rozloučenou, jaký mohl před svým odchodem dát.

RECENZI ČTĚTE ZDE

3. A Tribe Called Quest – We Got It from Here… Thank You 4 Your Service

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/e6/We_Got_It_From_Here,_Thank_You_For_Your_Service.png

Další z řady truchlících alb, kterých byl rok 2016 plný. A Tribe Called Quest podle plánu nahrávali své poslední album, když Phife Dawg zemřel v pouhých 46 letech na silnou cukrovku. A Tribe Called Quest svého člena ale příliš neoplakávají a uctění památky svého člena berou spíše jako boj pro to, za co Phife Dawg bojoval. Využívají své mazanosti a s nasazením ostře brojí proti egoistickému světu bohatých elitářů. Na albu se objevuje Kendrick Lamar, Elton John, Jack White, Busta Rhymes a dokonce i Kanye West.

RECENZI ČTĚTE ZDE

2. Nick Cave & the Bad Seeds – Skeleton Tree

http://louderthanwar.com/wp-content/uploads/2016/09/gallery-1464874465-nick-cave-skeleton.jpg

Asi nejtragičtější z mnoh tragických desek tohoto výběru. Nick Cave na albu zachytil svou existencionálně nihilistickou zpověď po tom, co mu zemřel jeho 16 letý syn, když nešťastnou náhodou spadl z útesu. Album je plné post traumatických pocitů, beznaděje, ale nakonec snad i alespoň částečné katarze. Nick Cave vydal umělecky zatím svou nejvíce autentickou desku, kterou se zařadil mezi velikány, jako byli jeho vzorové David Bowie a Leonard Cohen. Jeho zpověď je ohromně dojemná a emotivní.

RECENZI ČTĚTE ZDE

1. David Bowie – Blackstar

Výsledek obrázku pro blackstarDavid Bowie přetvořil svůj život v uměleckké dílo. Stejně na tak to udělal i se svou smrtí.