Mimořádně plodná anglická kapela Bring Me the Horizon znovu dokazuje, proč je jednou z mála současných původně kytarových kapel, které dokážou zaujmout mladé posluchače. James Blake nepřestává udivovat se svou kreativitou na singlu “Say What You Will”. Nick Cave vydává další nevydané skladby z posledních alb, což je u tohoto velikána velká událost. St. Vincent zase těsně po vydání nového alba nezahálí a už se stará o vydání svého černohumorně laděného filmu, ke kterému vydává i stejnojmennou ústřední píseň “The Nowhere Inn”.

Dostaneme se i k jednomu hudebnímu bonbonku v podobě děsně zábavného coveru “Enter Sandman” Metallicy a také k nové verzi mixtape Maca Millera Faces, které měl Mac Miller rozpracováno a stejně jako minulé album jej dopracovali jeho přátelé.

Bring Me the Horizon – DiE4u

Bring Me The Horizon pokračují ve vydávání písní ze série EP POST HUMAN a vydávají nový singl “DiE4u”. “DiE4u” je píseň o toxických posedlostech, neřestech a věcech, kterých se nemůžete zbavit,” říká frontman Bring Me the horizon Oli Sykes. „Myslím, že spousta lidí si prošla velmi podobným bojem, když teď byli pod zámkem, postavili se tváří v tvář sami sobě a zjistili, kdo opravdu jste a co je důležité. Ta píseň je pro mě vítězná a emotivní, protože to byl čas uvědomění si, že je třeba nakopnout věci, které nejsou dobré, a rozhodnout se, že se zlepším. Souvisí také s hlubším tématem o nás jako společnosti a o tom, jak se musíme podívat na to, jak se chováme sami k sobě, k sobě navzájem i ke světu,” řekl Oli Sykes. Píseň má nezvykle popový zvuk a jemnou melodii, v průběhu se však přidávají i tvrdé kytary a “screaming” vycházející z počátků kapely začínající v temných a agresivních metalových žánrech.

James Blake – Say What You Will

Nové album Jamese Blakea Friends That Break Your Heart mělo původně vyjít už minulý týden, ale kvůli zpoždění výroby vinylů způsobenému společností kvůli pandemie bylo vydání odloženo na říjen. Tento týden však přesto vyráží James Blake na americké turné, které začíná čtvrtečním koncertem v San Diegu. A dnes se po prvních singlech “Say What You Will” a “Life Is Not The Same” podělil i o další novou píseň z LP.  Tato nová píseň, “Famous Last Words” se vyznačuje pulzujícími syntezátory, které postupně přechází v majestátný orchestr a doplňují dechberoucí metafyzickou atmosféru. “A nemůžu uvěřit, že o tobě pořád mluvím,” zpívá Blake v jakési emocionální katarzi o neopětované lásce.

Nick Cave – Earthlings

Nick Cave & the Bad Seeds se podělili o píseň “Earthlings”, která byla nahrána během natáčení alba Ghosteen v roce 2019 a objeví se na chystaném albu B-Sides & Rarities Part II. jehož vydání je naplánováno na 22. října. Nově vydanou skladbu Nick Cave popisuje jako “chybějící článek, který spojuje Ghosteen dohromady” a jako “krásnou píseň, která prostě utekla”.

Chystanou kompilaci sestavili Nick Cave a Warren Ellis a navazuje na původní album B-Sides & Rarities z roku 2005. Nová nabídka obsahuje 27 raritních a dosud nevydaných skladeb z let 2006-2020, včetně původních nahrávek písní “Skeleton Tree”, “Girl In Amber” a “Bright Horses”.  K B-Sides & Rarities Part II Cave řekl: „Původní B-Sides & Rarities se mi vždycky líbily víc než všechna naše ostatní alba. Je to jediné, které bych si dobrovolně poslechl. Působí uvolněněji, místy dokonce trochu nesmyslně, ale v celém textu jsou krásné písničky. I v drobnosti některých písní je cosi, co je bližší jejich původnímu duchu.  B-Sides & Rarities Part II je pokračováním této zvláštní a krásné sbírky ztracených písní The Bad Seeds,” prozradil Nick Cave.

„Miluji závěrečnou stranu posledního disku, protože odhaluje malé a křehké začátky některých mých oblíbených písní Bad Seeds. ‘Waiting For You’ doplněná bizarní rytmickou skladbou ‘Canning Factory’, nádherná ‘Life Per Se’ považovaná za příliš smutnou pro Skeleton Tree a Earthlings, kterou někteří považují za nejlepší skladbu z Ghosteen sessions,” poodhalil na co se mohou posluchači těšit na novém albu dosud nevydaných B stran.

St. Vincent – The Nowhere Inn

Mockumenty byly jednu dobu děsně populární a byly děsně populární mezi kapelami. Možná proto, že asi první mockument, který kdy vznikl byl o fiktivní kapele Spinal Tap. Mockumenty tak natočilo i mnoho českých kapel jako Mňága a Žďorp nebo Visací zámek. V době, kdy je společnost nastavena tak, že si ze sebe příliš legraci udělat neumí však mockumenty zažily jistý ústup. St. Vincent se však nyní rozhodla tenhle žánr navrátit zpět ve snímku s názvem The Nowhere Inn. Ve fiktivním dokumentu o dokumentu fiktivní štáb dokumentu zjistí, že Annie Clarke je v normální životě příliš nudná osoba a nesouhlasí to s odvážnou St. Vincent, kterou všichni znají z pódia. A tak se Annie Clarke rozhodne, že bude St. Vincent i v normálním životě, aby byla pro dokument zajímavější. Jak asi lze očekávat, to se naprosto vymkne kontrole a z Annie Clarke se v soukromí stane nebezpečné monstrum.

Vydání tohoto mockumentu podporuje stejnojmenná skladba, která je velmi různorodá a ve 4 a půl minutách jakoby snad stačila shrnout celou hudební kariéru St. Vincent od elektronické hudby přes pinkfloydí velkolepou rytmiku, avantgardní pop až po experimentální rockovou hudbu.

TIP: Mac DeMarco – Enter Sandman

Tento týden bylo vydáno cover album Metallicy The Metallica Blacklist, na kterém si jiní hudebníci vypůjčili písně od Metallicy, aby je nahráli podle sebe a jednak tím vyjádřili poděkování Metallice za dlouholetou inspiraci a také aby tím podpořili jimi vybrané charitativní společnosti. Zatímco tak některé písně již byly vydány předem jako ochutnávky (např. cover “Sad But True” od St. Vincent), některé jsme měli možnost slyšet poprvé. Z celého alba se vyjímá jako jeden z nejlepších coverů tento cover jedné z nejznámějších heavy metalových písní všech dob “Enter Sandman” od amerického nezávislého písničkáře a psychedelického rockera Maca DeMarca, který snad ze všech nejlépe pochopil zvukovou podstatu ranných písní Metallicy a dal písni produkované slavným producentem Bobem Rockem prachem vonící garážovou verzi, která zní skoro jako něco, co předcházelo a scházelo tehdejší verzi “Enter Sandman”. Zní to, jakoby se MacDemarco vrátil časem a nahrál Metallice zahulené demo téhle písně.

Mac Miller – Colors and Shapes

Po několika upoutávkách vydaných skrze sociální sítě na začátku roku bylo oficiálně oznámeno, že vyjde jedenáctý mixtape zesnulého Maca Millera. Bude se jmenovat Faces a 15. října se objeví na streamovacích platformách. Projekt byl původně vydán již v roce 2014 a obsahoval 24 skladeb a další příspěvky od Earla Sweatshirta, ScHoolboye Q, Sira Michaela Rocka, Ricka Rosse, Mikea Jonese, Vince Staplese a dalších postav. Nyní se však představí toto album s jedinečnou, ponurou produkcí, kterou měl Mac Miller rozdělanou a pracoval na ní prostřednictvím svého druhého uměleckého jména Larry Fisherman. Velkou roli na nové verzi alba hraje kreativní basista Thundercat

K zásadní písni alba Faces “Colors and Shapes” byl vydán také působivý surrealistický videoklip v jehož hlavní rolí je pes. Píseň připomíná zážitek spojený s užíváním látky LSD, které bylo mimochodem několikrát úspěšně testováno pro poskytování úlevy duševně nemocným pacientům s post-traumatickou stresovou poruchou nebo depresí. V úvodu skladby mluví známý americký psycholog Timothy Leary, který byl během svého života velkým zastáncem právě psychotropních látek jako LSD.. Text pak popisuje Mac Millerovy nadpozemské zážitky.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář