Minulý hudební týden působí na první pohled jako leták na retro týden v Lidlu. Podobně však jako, když českou hokejovou extraligou válcuje Jaromír Jágr, i současnou hudební scénu pořád válcují kapely, na kterých jsme vyrůstali. V minulém týdnu vydali povedené nové písně hned tři kapely, o kterých jsme mysleli, že nové, věčně odkládané nové písně, snad už ani nikdy nepřijdou. Rockové ikony Guns N’ Roses, nepoučitelná absurdní, antiintelektuální show Freda Dursta obdařena ostrými riffy Wese Borlanda Limp Bizkit i původně metalcorová britská kapela Asking Alexandria.

Guns N’ Roses – Hard Skool

Poté, co Slash minulý týden na ve videu sdíleném na sociálních sítích ze zvukové zkoušky Guns N’ Roses naznačil zbrusu novou píseň, rock’n’rolloví velikáni minulý týden vše prozradili a podělili se o nový singl “Hard Skool”. Axl Rose ještě před tím údajně řekl jednomu fanouškovi, že nová píseň vyjde brzy. Ačkoli GNR novou skladbu již několikrát zvukově zkoušeli – mimo jiné před svým koncertem v Hollywood Palladium v roce 2019 -, naživo ji ještě nikdy nepředvedli. Ale

Stejně jako předchozí singl “Absurd” — jejich první novinka od roku 2008, která vyšla minulý měsíc — byla nová skladba napsána pro album Chinese Democracy z roku 2008 pod pracovním názvem “Jackie Chan”, ale před vydáním byla z tracklistu alba nakonec vyřazena.

“Hard Skool” je velice typický kousek Guns N’ Roses. Začíná zádumčivou basovou linkou Duffa McKagana, načež do hry vstupují kytaristé Slash a Richard Fortus s bohatou zásobou riffů elektrické kytary.

Kapela je nyní na amaerickém turné společně s kapelou Mammoth WVH v čele s Wolfgangem Van Halenem — synem legendární Eddieho Van Halena.

Limp Bizkit – Dad Vibes

Limp Bizkit vydali po takřka 7 leté tvůrčí odmlce nový singl s názvem “Dad Vibes”. Skladba měla svou premiéru během červencového koncertu kapely na festivalu Lollapalooza, kdy zněla z reproduktorů po konci koncertu.

Limp Bizkit nevydali nové studiové album od alba Gold Cobra z roku 2011 a to ačkoli kapela v uplynulém desetiletí strávila psaním a nahráváním hudby spoustu času a album bylo již mnohokrát odsouváno.

“Dad Vibes” přichází několik týdnů poté, co Limp Bizkit zrušili všechna svá dříve ohlášená koncertní vystoupení na rok 2021 a v prohlášení vysvětlili, že tak činí “z velké opatrnosti a obavy o bezpečnost kapely, posádky a především fanoušků”.

Několik dní po odvolání letních koncertů 2021 Durst o svém rozhodnutí informoval Billboard: “Stručně řečeno, systém je stále velmi nedokonalý. I když se účinkující, štáby, personál a promotéři snaží zajistit bezpečnost na pódiu i za ním, nezajišťuje to bezpečnost publika jako celku. Jsme v tom všichni společně a všichni — jednotlivě i jako celek — musíme vynaložit maximální úsilí, abychom byli co nejzodpovědnější a nejaktivnější v dalším postupu v boji proti nemoci COVID a zastavili jeho šíření.”

Durst také popřel, že by došlo k nějakému konkrétnímu incidentu, který ho a jeho spoluhráče přiměl k ukončení turné, a uvedl, že šlo “jen o vnímání”.

Durst na sebe koncem července obrátil pozornost, když na koncertě kapely v Chicagu představil svůj nový vzhled — frontman nyní nosí šedivé vlnité vlasy doplněné knírem ve stylu podkovy a seniorským oblečením. Nyní je jasné, že jeho nová image byla součástí reklamy na nový singl “Dady Vibes”.

V minulosti se 8 písní Limp Bizkit dostalo do amerického žebříčku 200 nejpopulárnějších písní Billboard 200. Dvě alba se navíc dostaly na samotný vrchol albového žebříčku Billboard: Significant Other z roku 1999 a Chocolate Starfish And The Hot Dog Flavored Water z roku 2000.

Na píseň už se objevují kladné ohlasy i z tábora fanoušků alternativní a nezávislpé hudby, který Limp Bizkit obyčejně nesnášel. Není se však co divit. Stačí se zamyslet nad tím, jak byly poslední roky absurdní (a to teď nemám na mysli jenom COVID). Někteří lidé možná opožděně pochopili, že Fred Durst na to kápl už dávno před tím. Svět je jedna velká přehlídka sra**k a Limp Bizkit jsou pro ní perfektním soundtrackem.

Asking Alexandria – Never Gonna Learn

Britská rocková skupina Asking Alexandria zveřejnila oficiální videoklip k písni “Never Gonna Learn”. Skladba pochází z posledního studiového alba kapely See What’s On The Inside, které vyšlo v pátek 1. října..

Na otázku, co inspirovalo netradiční pískání v “Never Gonna Learn”, odpověděl kytarista Asking Alexandria Ben Bruce pro Billboard: „Kvůli COVID-19 vznikla spousta prvotních nápadů na psaní, které mezi mnou a producentem přinášely jiskry podobně jako tohle prostřednictvím Zoomu a FaceTime hovorů. Většinu hudby k písni jsme udělali během těchto sezení a říkali jsme si: ‘Dobře, jsem unavený. Jdu si lehnout. Znovu se sejdeme zítra. Lehl jsem si do postele a poslouchal to pořád dokola. Říkal jsem si: ‘Člověče, já si chci jenom pískat. Chci si to jenom pískat. V duchu jsem si poznamenal, že se zítra podívám, co si myslí Matt (Matt Good, pozn. red.), náš producent. Druhý den přišel a já jsem šel na virtuální skládání. A říkám: ‘Jak to jde, kámo? Jsi připravený?’ A on na to: ‘Vlastně už jsem ve studiu dvě hodiny.’ A já na to: ‘Promiň, jdu pozdě?’ A on na to: ‘Ne, ne, ne, jen jsem měl nápad, že musím vypadnout. Teď mě musíš vyslechnout. Vím, že je to divné, ale poslechni si to.’ A on šel do studia dřív a pískal si tu písničku. Nemluvili jsme o tom. Takže je to jedna z těch věcí, kdy to tam prostě muselo být. Ta písnička si o to říkala.“

V prvních měsících roku 2021 se všech pět členů Asking Alexandria ocitlo v jednom domě ve Franklinu v Tennessee, aby napsali a nahráli nové album. Bylo to poprvé po více než deseti letech, kdy byli všichni pohromadě v jednom studiu. Vyzbrojeni novým pocitem oddanosti sobě i svým fanouškům se vrátili ke svým kořenům a čerpali inspiraci z některých svých prvních vlivů a hudebních inspirací. S časem na přemýšlení o své dosavadní cestě začali připravovat své další kroky vpřed jako kapela.

Bruce o albu “See What’s On The Inside” již dříve prohlásil: „Toto album je výsledkem toho, že jsme se znovu spojili a zamilovali se do toho, proč jsme tuhle kapelu vůbec založili,“ řekl kytarista kapely. Jsme tak nadšení, že se s vámi všemi můžeme podělit nejen o tuto novou píseň, ale i o naše nové album. Vrátili jsme se k našim muzikantským kořenům a opravdu jsme chtěli znovu zažehnout tu vášeň a lásku k rockové a metalové hudbě. Metallica, Led Zeppelin, Queen, Nirvana, Soundgarden, Aerosmith AC/DC… Všichni velikáni, které jsme si zamilovali jako děti, výrazně ovlivnili toto nové album a my nemůžeme být nadšenější!“

Converge – Blood Moon

Kapela Converge oznámila podrobnosti o svém novém společném albu Bloodmoon: Nové LP, které vychází ze série vystoupení na festivalu Roadburnu a několika dalších festivalech a obsahuje především jejich nejtemnější a nejvíce doom metalový materiál, vyjde 19. listopadu digitálně a na CD pak v červnu 2022. Na albu se podílí také zpěvačka Chelsea Wolfe, Stephen Brodsky z Cave In a Ben Chisholm.

Nyní se kapela pocházející příznačně z messechsetského města, které se jmenuje Salem, podělila o první singl “Blood Moon”, na který se můžete podívat níže prostřednictvím jeho nového videoklipu.

“Projekt provedl můj vokál novými způsoby. Je tak odlišný od toho, co běžně zpívám, že jsem se mohl otevřít a být zranitelný se svými vokály,” říká Wolfe v tiskové zprávě.

“Naše dynamika se na této desce posouvá a táhne všemi různými směry, a to považuji za tvůrčí přínos,” říká zpěvák Converge Jacob Bannon.

Biffy Clyro – A Hunger In Your Haunt

Biffy Clyro zveřejnili další singl z připravovaného alba The Myth Of The Happily Ever After. Po vydání ambiciozní písně “Unknown Male 01” na začátku září se skotští rockoví králové se svým nejnovějším počinem vrátili do dob alba Infinity Land, jak ostatně vysvětluje frontman Simon Neil: “A Hunger In Your Haunt byl riff, který jsem měl v hlavě už nějakou dobu. “Je to výraz čisté frustrace. V minulém roce byly chvíle, kdy jsem si chtěl prostě vyřvat hlavu. Chyběl mi smysl života a nějakou dobu se mi nechtělo vstát z postele a ta písnička je probuzením sama sebe. Musíte se zapálit, vstát a něco udělat, protože to za vás nikdo neudělá. Je to taková sebemotivační mantra.”

Videoklip spojuje obě zatím první vydané písně z alba dohromady.

Rolling Stones – Troubles A’ Comin

Rolling Stones vydali u Polydor/Interscope/UMe dosud nevydanou coververzi skladby “Troubles a’ Comin” od Chi-Lites. Píseň se objeví na setech k 40. výročí alba Tattoo You, které vyjde 22. října.

Kapela píseň nahrála v Paříži v roce 1979 a je jednou z devíti rarit a které jsou umístěny na bonusovém disku Lost and Found remasterovaných reedic albaTattoo You. Disk obsahuje písně, které byly všechny původně nahrány v době, kdy Rolling Stones natáčeli album Tattoo You, ale nedávno byly okořeněny také dalšími vokály a kytarou. “Troubles a’ Comin” následuje po jejich dříve vydané skladbě “Living in the Heart of Love” z alba Lost and Found.

“Je to zábavné album,” řekl Jagger o Tattoo You v nedávném rozhovoru pro časopis Rolling Stone. “Není to album, u kterého byste mohli říct, že jsme šli do studia XY, strávili jsme tam šest měsíců a tohle je to album. Jsou to prostě skladby, které se nahrály kdykoli v letech 1972 až 1981. Ve skutečnosti to nebylo album. Bylo to všechno možně. Nemá to žádný střed.”

Rolling Stones jsou uprostřed severoamerického turné, které je po 59 letech prvním turné kapely bez zesnulého bubeníka Charlieho Watta.

Gregory Porter – Dry Bones

5. listopadu bude vydána jedinečná kolekce 34 skladeb Still Rising hvězdného jazzového zpěváka Gregoryho Portera. Nejenže se jedná o jeho první kompilaci, ale dvoudiskový set obsahuje pět zcela nových skladeb a dvě nové aranže, vedle již existujících oblíbených skladeb, coververzí a duetů.

“Je to moje dosavadní hudba, ale nejsou to ‘Greatest Hits’,” říká Porter. “Ty často vznikají na konci něčí kariéry a já se v té své cítím stále nový a mladý. Mám toho ještě hodně co říct. V kariéře umělce se vždy najde něco, o čem lidé nevědí; chtěl jsem je na to upozornit.

“Název alba je ozvěnou mého posledního alba All Rise, protože zde opakuji něco, co je v mé hudbě a v nových písních patrné — ten vzhůru mířící optimismus ohledně života a lásky. Je to pro mě nedokončený příběh, jak hudební, tak osobní. A stále se učím, jak na to. Stále se zvedám,” řekl zpěvák o připravované kompilaci.

Pět nových skladeb se nachází na prvním disku a nyní byl představen nový singl “Dry Bones”, který napsal a produkoval Troy Miller, jenž v minulosti spolupracoval s Dianou Ross, Rag’n’Bone Man, či Emeli Sandé. Druhý disk obsahuje písně s Palomou Faith, Mobym, Jamie Cullumem, Jeffem Goldblumem, Ellou Fitzgerald a mnoha dalšími.

Bring Me the Horizon feat. Tom Morello – Let’s Get The Party Started

Kytarista Rage Against the Machine Tom Morello se spojil s Bring Me the Horizon. Obě kapely spolupracovaly na nové písni “Let’s Get The Party Started” pro Morellovo připravované sólové album The Atlas Underground Fire. Ačkoli Morello v průběhu let prokázal schopnost zvládnout řadu stylů, nový singl má nádech jeho domovské kapely Rage Against the Machine, s živelnou energií, která posluchače jistě dojme

Oli Sykes z Bring Me the Horizon přináší dokonalý mix melodických slok a agrese, přičemž oba aktéři dávají své poslání najevo videem s textem písně, v němž se mísí publikum, které “moshpituje” a surfuje v davu a obecně si užívá jedinečné chaotické atmosféry živé hudby. Morello o spojení s britskými rockery řekl: „Bring Me The Horizon jsou opravdu současným etalonem dnešního hard rocku/metalu a díky bohu za to. Měl jsem pár obrovských riffů a prostě jsme to začali masírovat se Zakkem Cervinim, který s nimi pracoval již dříve. Spojené národy metalu se sešly, aby vytvořily tuhle píseň, která mi opravdu připadá, že zachycuje úzkost a frustraci z pandemie, která se vaří v mosh pitu všech dob.“

Morello také prozradil tip na co se při poslechu zaměřit: „Tahle píseň má také jedno z mých nejoblíbenějších kytarových sól, které jsem za poslední dobu hrál, protože jsem se opravdu snažil sáhnout hluboko do kapsy, aby sólo bylo stejně zničující jako skladba.”

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář