Legendární společnost na výrobu kytar, kytarového příslušenství a elektroniky Gibson byla nucena po dlouholetých finančních potížích požádat o bankrot, jelikož nebyla schopna splatit dluh ve výši okolo 500 milionů dolarů (téměř 11 miliard Kč). Podle slov generálního ředitele Henryho Juszkiewicze by se ale finanční nepříjemnosti měly vyhnout zákazníkům a firma se snad blíží k lepším zítřkům. Připomeňte si nejslavnější kytaristy, kteří používají nebo někdy používali model Les Paul.

Společnost Gibson Brands podala žádost o vyhlášení bankrotu, ale zároveň navrhla plán obratu, který zanechá divizi výroby kytar a poskytne věřitelům stejné vlastnictví společnosti, nahrazující stávající akcionáře, včetně generálního ředitele Henryho Juszkiewicze.

Gibson
Gibson Les Paul si oblíbili kytaristé napříč žánry. Používali nebo používají ho například Peter Green, Eric Clapton, Mike Bloomfield, Jimmy Page, Slash, Ace Frehley, Zakk Wylde, ale i Bob Marley.

Dluh společnosti byl odhadnut až 500 milionů dolarů. Věřitelé se dohodli na krátkodobé půjčce vy výši až 135 milionů dolarů na financování operací. Restrukturalizace poskytne kapitál věřitelům v nové společnosti a umožní společnosti Gibson uvolnit svou divizi spotřební elektroniky (včetně společností Philips, TASCAM nebo Onkyo), které dříve obviňovala ze svých finančních potíží.

“Nejsme jen výrobci kytar, jsme životní styl.” Teď se ale musí vrátit Gibson k základům. Ať už chce nebo ne

“Domníváme se, že rozhodnutí přeorientovat se na klíčové podnikání, hudební nástroje, v kombinaci s významnou podporou našich držitelů, zajistí dlouhodobou stabilitu a finanční zdraví společnosti,” věří v lepší budoucnost podniku generální ředitel společnosti Gibson s polskými kořeny Henry Juszkiewicz. “Důležité je, že tento proces bude prakticky neviditelný pro zákazníky, kteří se mohou nadále spoléhat na to, že Gibson bude poskytovat jedinečné produkty a služby zákazníkům,” uklidnil příznivce společnosti.

Byla to však přesně opačná strategie společnosti, která přivedla společnost do průšvihů. Velké finanční problémy přitom vyšly najevo teprve, když se Gibson rozhodl prodat svou slavnou továrnu v Memphisu v říjnu 2017. Letos v únoru vydal Gibson prohlášení, že jim již vypršel čas a musí začít řešit své problémy po zlém. Brzy tak například společnost propustila nadřízené zaměstnance v obchodním domě firmy v Nashvillu. Veškerá aktiva společnosti Cakewalk, která se zaměřuje na vývoj softwaru pro nahrávání hudby, pak byla prodána společnosti BandLab.

Některá firemní rozhodnutí, za která nese zodpovědnost generální ředitel firmy Gibson Henry Juszkiewicz, vyvolala ostré negativní reakce. Tohle je například kritizovaná samoladící kytara, jejíž vývoj stál miliony dolarů:

V řadě rozhovorů generální ředitel Henry Juszkiewicz svaloval finanční potíže společnosti na problémy s maloobchodem a kytarovými maloobchodníky, které označil za nostalgické “puristy”, kteří odmítají změny. Až poté teprve uznal, že se firma dostala do potíží především kvůli svým divizím se spotřební elektronikou. “Některé z nich opravdu dávaly smysl, ale některé z nich byly velmi nevýnosné,” přiznal Juszkiewicz, který i přes problémy zůstává nadále ve vedení firmy.

Výrok Henryho Juszkiewicze: “Je faktem, že nevidíme sebe samotné jako kytarovou společnost, vidíme se jako společnost zabývající se hudbou a životním stylem,” dokonale vystihuje, kam se Gibson ubíral v minulých letech. Snažil se reagovat na vývoj technologií i moderní společnosti. To se bohužel firmě vůbec nedařilo a jeden revoluční nápad, nad kterým kytaristé jen kroutili hlavou, střídal druhý. Exemplárním případem je například samoladící elektrická kytara, jejíž vývoj stál miliony dolarů, ale skončil prodejním fiaskem.

Nyní se ovšem díky prodeji elektronických společností zdá být na vynucené cestě zpět k základům. Není čas na megalomanské nápady a šéf Gibsonu si to velice dobře uvědomuje. Jestli Gibson zvládne zpět cestu na vrchol, se ukáže za pár let.

10 kytaristů, kteří proslavili Gibson

Billy Gibbons (ZZ Top)

Gibson SG, Les Paul i Explorer patří k legendárnímu Billymu Gibbonsovi stejně jako jeho dlouhý jeho vous a sluneční brýle na očích.

Joan Jett

I ženy válely s kytarami Gibson a asi nejznámější z nich je americká rockerka Joan Jett. Na svůj samolepkami polepený a odřený Gibson Melody Maker, nedala dopustit ani při jejím vystoupení při příležitosti uvedení do Rock’n’rollové síně slávy před třemi roky.

Les Paul

Zapomenout na samotného Lese Paula by byl hřích. Tento fenomenální kytarista samouk i výrobce kytar v jednom, se věnoval hlavně bluesu a jazzu. Jeho ručně vyrobená kytara “The Log” byla ale předchůdcem modelu Les Paul, který po desetiletí měnil (a stále mění) v rukou těch nejlepších kytaristů dějiny rockové hudby.

Angus Young (AC/DC)

Kdyby na tomhle seznamu nebyl Angus Young, nemohl by tady být nikdo. Jeho grimasy šílence, nekontrolovatelné pohyby těla, typická noha vepředu a parádní kytarová technika hraná na tmavě červený Gibson SG tvarovaný do tvaru ďábelských rohů, je samo o sobě definicí toho nejlepšího stadionového a hospodského hard rocku.

Jimmy Page (Led Zeppelin)

Jeden z nejlepších kytaristů všech dob z jedné z nejlepších rockových kapel světa, jak hraje jedny z nejlepších písní moderní hudby. A ještě do toho zpívá jeden z nejlepších rockových zpěváků. Může být pro Les Paul i SG s dvojitým krkem, na které Jimmy Page hrál a hlavně značku Gibson celkově, nějaká lepší reklama než, že na ně hrál kytarista Led Zeppelin?

Tony Iommi (Black Sabbath)

Vynálezce heavy metalu Tony Iommi hrál na nejrůznější variace SG modelu od různých výrobců. Používal  ručně vyráběný “Old Boy” od malé birminghamské firmy Jaydee Johna Digginse i několik SG od Epiphone. Byla to však firma Gibson, která dostala privilegium vyrábět speciální sérii “signature” kytar vyrobenou přímo nejen pro něj, ale i pro ostatní kytaristy, kterým nevadí si připlatit za kvalitu.

Pete Townshend (The Who)

“Kytary rozbíjím, protože je mám tak moc rád.” Gibsony to s Petem Townshendem nemají jednoduché. Kytarista The Who dává přednost spíše konkurenčímu Stratocasteru od Fenderu a navíc je znám pro svou vášeň v rozbíjení kytar. Gibson Les Paul si ale užívá svou pravidelnou chvilku slávy na jedné z nejslavnějších písní kapely — “Won’t Get Fooled Again”.

Slash (Guns’N’Roses)

Asi nikdo nepřispěl k popularizaci Gibsonu Les Paul tolik jako Slash, který na kytary této značky a modelu nedá dopustit. V posledních letech hraje hlavně — stejně jako Iommi — na Les Pauly vydávané s jeho jménem a odsouhlasením — tzv. “signature” modely. Například cena do červena zabarvené Gibson Slash Les Paul Vermillion 2013, kterou využíval na svém nedávném sólovém tour, se pohybuje okolo 60 tisíc Kč.

Zakk Wylde a Randy Rhoads (Ozzy Osbourne)

Dalo by se říct, že všichni tři osudoví kytaristé Ozzyho Osbourna jsou mistři Gibsonů. Nejen Tony Iommi, ale i Zakk Wylde a než zemřel i Randy Rhoads, byli chloubou americké firmy na výrobu kytar. Zakk Wylde to v počátcích neměl jednoduché. Byl to skvělý kytarista, ale jeho jméno na rozdíl od Randyho nic neznamenalo. Bez velkých koncertních zkušeností teď musel stát v zaplněných halách po celém světě vedle legendy pěvecké, aby nahradil legendu kytarovou.

Zakk měl možnost výhodně vyměnit kytaru s dvojitým krkem za Les Paul. Problém bylo, že to byl Les Paul prakticky totožného vzhledu jako ten Rhoadsův. Wylde si ho tak nechal přemalovat. Je legrační, že ačkoliv se kruhový nátěr kytary připomínající terč, stal poznávacím znamením samotného Zakka Wylda, ten chtěl původně více hypnotický vzor, který měl připomínat Hitchcockovy filmy a s tímto nebyl spokojen. Protože měl ale hned další den fotografování, rozhodl se nechat nátěr v této verzi. Ty nejlepší věci holt občas vznikají z omylů.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář