Little Big Town – The Breaker

Little Big Town – The Breaker

Little Big Town mají v The Breaker v záloze píseň od Taylor Swift. Pomohla jim více než Pharrell Williams

Little Big Town jsou na scéně už skoro 20 let. Mají ideální předpoklady pro to být country hvězdami. Ani velká americká country přehrada ale není dostatečně velká pro všechny velké ryby a tak si své místo na něm museli vydobýt spíše postupně. Po počátečním přecházení mezi nahrávacími společnostmi a možná nedostatečné marketingové a producentské podpory, se jim nějakou dobu nedařilo zařadit se mezi největší hvězdy. Až druhé album The Road to Here z roku 2005 znamenalo pro pěveckou čtveřici radikální zlepšení. Začal si jich všímat i akademický hudební svět a byli nominováni na několik cen.

Následující album A Place to Land sice neznamenalo velký posun v hitparádách, fanouškovská základna se ale rozšiřovala a v roce 2008 na turné přeskakovali třeba country mega star Carrie Underwood. Zásadní album bylo pro Little Big Town Tornado z roku 2012. Little Big Town se radikálněji odvrátili od tradičních kořenů a posunuli se více k popu. Tenhle krok se ukázal jako správný. V hitparádě nejprodávaněšjích alb Billboard 200 se album dostalo zatím nejvýše, “Pontoon” vyhrálo Grammy a album si odneslo několik dalších ocenění z různých country vyhlášení cen.

Little Big Town (foto)
Little Big Town (Philip Sweet, Kimberly Schlapman, Karen Fairchild a Jimi Westbrook), zdroj: www.niagarafallsmarriott.com

Říjen 2014 znamenal vydání alba Pain Killer, které bylo nejen skvělé, ale také docela šokující. Little Big Town, kteří se projevovali spíše jako slušňácká, roztomilá čtveřice, zapojili zkreslené kytary a ukázali své ďábly na ramenou. “Day Drinking”, která je prostě o tom, co název napovídá – o pití alkoholu přes den dosáhla úspěchu – ještě drtivěji ale nastoupila do hitparád skvělá balada “Girl Crush”. K dnešnímu dni má skladba 71 milionů přehrání na YouTube. Úvodní velmi provokativní řádek “I gotta girl crush, hate to admit it but…” znamenal v konzervativním country asi něco jako přijít do klášteru v bikinách. Ačkoliv zpívají všichni čtyři členové, téhle písně se zhostila černovlasá zpěvačka Karen Fairchild.

I wanna taste her lips, yeah, ‘cause they taste like you / I wanna drown myself in a bottle of her perfume / I want her long blonde hair, I want her magic touch,” po těchhle verších byly americká country rádia bombardovány telefonáty a některé dokonce píseň stáhli z vysílání. Možná napůl nechtěná lesbická provokace se ale vyplatila. Kapela si tím nasbírala body popularity a přitom provokaci podala vlastně velmi vkusným způsobem. On totiž skutečný význam písně je spíše v tom, že by prostě ex-přítelkyně chtěla být tou aktuální přítelkyní muže, kterého stále miluje. Je to prostě o chorobné žárlivosti. Little Big Town ale nejspíš moc dobře věděli, co dělají, když vypustili tenhle singl do světa a co může způsobit. Kapela ještě v mezi čase stačila vydat EP Wanderlust, na kterém ji pomáhal i Pharrell Williams a na kterém se posunula směrem k taneční hudbě, R&B a funku. Teď přichází The Breaker a mají další hvězdu v záloze – samotnou Taylor Swift.

Nepříliš povedené EP Wanderlust produkováno Pharrellem bylo dalším převratem zvuku kapely. The Breaker je naopak návrat zpět ke zvuku alba Tornado a k jemnějším věcem alba Pain Killer. Jestliže na Pain Killer nechali promlouvat ďábla na rameni, na The Breaker se dostává ke slovu spíše anděl. Úvodní “Happy People” je pohodová polední country popová píseň, “Night On Our Side” je zase sladká, romantická večerní balada.

Kapela si na The Breaker udržuje spíše intimní texty a pomalejší tempo. Jsou zde ale taky “Drivin’ Around” a “Rollin’” s agresivnějším zvukem a stadiónovým rozměrem.

Little Big Town zní na novém albu místy jako čtyřčlenná, současná verze legendární dvojice Fleetwood Mac. Zatímco Fleetwood Mac se přesunuli z Londýna do Kalifornie, od úvodu je jasné, že Little Big Town se zvukem posunuli oproti prvním albům od domácího alabamského jižního východu, spíše k západu a ke Kalifornii. Vyznání lásky, řešení různých situací ve vztahu mezi mužem a ženou, silné refrény a životní situace – viz. třeba “Lost In California” a hned následující “Free”. Jsou to pokusy o seriózní drama, jindy je to zase prostě obyčejná kýčovitá puberťácká slaďárna (“We Went To the Beach”). Člověk to ale tak nějak musí  čekat, když si pustí moderní country. Kapela se ale jinak snaží znít moderně a získat trochu nádech nezávislé hudby. Zní méně křupansky a méně uměle než na minulých albech.

“Better Man” napsala samotná Taylor Swift. Úvodní kytarová melodie zní trochu jako Coldplay. Píseň by se jinak vyjímala u starších alb Taylor Swift, kdy country ještě hrálo primární roli. Kvartetu ale padne také skvěle. “Don’t Die Young, Don’t Get Old” připomíná “Little Talks” od Of Monsters And Man a Aviciiho “Hey brother” a je dalším potencionálním kandidátem skupiny na rádiový hit. Prostě pohodová píseň dospělého popu, založená na akustické kytaře a hlasovém výkonu.

Little Big Town si místy berou moc velký kus a na The Breaker se jim vždycky dokonale nedaří vybalancovat míru komerčního popu, nezávislého folku a nablýskaného moderního country. Chtějí možná nasadit až moc různorodých tváří. Ne vždy to dělá dobrotu. Album se někdy opírá o tradiční kořeny, jindy se zase po hlavě vrhne do hloupoučkých pařících písní pro čtyřicátníky.

Minulé Pain Killer bylo taky rozpolcené v tom smyslu, že občas přebíhalo z jemné polohy do agresivnější, podařilo se to ale lépe.Kontinuita mezi písněmi Pain Killer byla lepší a především přineslo více zapamatovatelných momentů. Kapela měla celkově větší “drajv” a byla více hladová. Více si za tím šla. Ďábelská poloha jim slušela (možná překvapivě) více a The Breaker zůstává za sexy Pain Killer trochu v pozadí jako šedá myš.

Co se ale naopak oproti minulému albu skoro podařilo vymýtit, jsou hluché pasáže. Člověk se v průběhu alba prostě nenudí. Pain Killer bylo silnější na jednotlivé momenty, tady jsou silné momenty spíše rovnoměrně rozložené. Albu je oproti rockovějšímu Pain Killer bez pochyby modernější, důstojnější a více se mu daří přiblížit náročnějšímu posluchači.

Recenze (novinky): Little Big Town – The Breaker

Vydáno: 24. únor 2017
Délka: 41:47
Žánr: Moderní country, Country
Rozhodně musíte slyšet: 2. Night On Our Side; 3. Lost In California; 7. Better Man; 9. Don’t Die Young; Don’t Get old

Hodnocení
Celkové hodnocení:

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář