Ed Sheeran – ÷ (Divide)

Ed Sheeran – ÷ (Divide)

RECENZE (novinky): Ed Sheeran a jeho album ÷ (Divide) je album pro mladé dívky, manažery a vlastně snad úplně pro každého

S Edem Sheeranem to máte těžké. Pokud přemýšlíte o koupi jeho alba; je to jako vybírat si mezi špičkovou chytrou televizí s 4K rozlišením a poukázkou do knihkupectví. Když si koupíte tu telku s překrásným ultraHD obrazem, prostě to má své neoddiskutovatelné výhody. Tak třeba – vypadá to lépe než byt plný, většinu času nepotřebných knih, a může u toho zabavit více vašich přátel než u samotářské knihy. Ještě že takové dilema nemusíme mít, když si album můžeme do nekonečna přehrávat na internetu. A nemusíte být ani na streamovacích službách. Ed Sheeran dokonce celé album nahrál i na YouTube (odkaz).

Ed Sheeran je jako Starbucks

Musím se nejprve vrátit k tomu, co jsem psal v úvodu. Ať se vám to líbí nebo nelíbí, Ed Sheeran je komerční hvězda. Říkám to proto, že jeho vzhled a vystupování skromného kluka s kytarou by možná mohly přesvědčovat o něčem jiném. Ed Sheeran je po slávě hladový úplně stejně, jako jeho kamarádka Taylor Swift. Ed Sheeran docela dobře klame tělem. V rozhovoru pro jiného slavné ho zrzka – Chrise Evanse – nejprve srdnatě hlásil: “Napsal jsem obě písně pro sebe,” hned za pár vteřin ale pookřál a připustil “Rozhodně to bylo součástí té rovnice. Všichni říkali (“Castle on the Hill”) bylo na Radio 2 a potřebujeme něco pro Radio 1. Takže tvoje teorie je správná.”

Jen pro ujasnění, BBC Radio 2 je sice paradoxně více poslouchané rádio, poslouchají ho ale spíše starší posluchači. Radio 1 je naopak cílené na náctileté posluchače. Ed velmi podobně klame i na albu Divide. Jeho písně jsou někdy skutečné a uvěřitelné, jindy mu zase prostě na ten špek neskočíte.

Ed Sheeran (foto)
Ed Sheeran, Zdroj: http://press.atlanticrecords.com

Trochu povýšeně musím konstatovat, že asi ne každý to pozná. A přitom samotný Ed Sheeran nikomu netvrdí a nesnaží se ho přesvědčit, že by jeho hudba byla nějaké velké umění, myšleno vždycky stoprocentně upřímně. Ed Sheeran je jednoduše ideální hudba pro všechny pubertální holky s lepším vkusem a manažery/manažerky okolo třicítky, svištící si to kolem páté z práce v Mondeu. Je to takový kompromis mezi hloupou konzumní hudbou a mezi těžkopádnou nezávislou či alternativní hudbou.

Poslouchat nové album Eda Sheerana je něco jako chodit do Starbucks. Ta káva je tam na jednu stranu docela dobrá, na druhou stranu skuteční milovníci kávy by jistě našli jiné kavárny a cukrárny, kde dělají kávu daleko lepší. Pít kávu ze Starbucks je ale jednak díky perfektnímu marketingu více cool, a pro široké masy chutná ta v kelímku s tunou šlehačky navrchu lépe, než ta “pravá” káva ze zapadlé kavárny, umletá z vysoce kvalitních zrnek, dovezených přímo z Kostariky.

Ed Sheeran je lepší jako outsider než sex symbol

Ed Sheeran má v oblibě využívat rappování – viz. třeba úvodní “Eraser”. Člověk se nemůže zbavit pocitu, že tahle hip hopová vložka působí občas docela nemotorně a trapně. Čtvrtá “Shape of You” působí, jakoby si navlékal kostým Justina Timberlaka. Jako když se třídní outsider snaží přiblížit vysportovaným metrosexuálům, ale moc mu to nejde. Spolu s Sheeranovým vzhledem tuctového zrzka z předměstí, hraní si na sex symbol, působí všelijak. Je ale logické, že Sheeran se na rozdíl od minulých alb, alespoň z části snaží oprostit od svého vzhledu prosťáčka. Přece jenom je z něho už několik let velká popová hvězda. Někdy ale větší sebevědomí, nerovná se lepší hudbě. Role slušňáka z předchozích alb + (Plus) a x (Multiply) mu sluší daleko více.

Pokud ale naprosto zapomeneme na to, kdo Ed Sheeran je; i takové “Eraser” a “Shape of You” jsou – pokud je vnímáme povrchně – vlastně fajn písně. Sám Sheeran o písni “Shape of You” řekl:

“Shape of You” is actually a really random.”
– Ed Sheeran o písni “Shape of You”

S tím, že původně měla být píseň napsána pro někoho jiného – pro Rihannu. Sheeran se své publikum nijak nesnaží oklamat (na rozdíl od jiných hvězd). Upřímně se přizná, že kalkuluje. Jen asi ne každý jeho posluchač, si to umí připustit.

÷ (Divide) oproti minulým Sheeranovým albům trpí syndromem typického popového alba, kde ty nejlepší písně jsou paradoxně ty méně nápadné. Jiné, než ty které jsou vydány jako singly a ty co mají nejvíce přehrání. Zatímco u alba + (Plus), byl nejúspěšnější singl “The A Team”, který byl taky tou nejsilnější písní na albu a stejně tak u Multiply byly “Sing”, ”Don’t” a “I See Fire” tím, co album táhlo; tady jsou to spíše ty nenápadné písně jako “Dive”, “Perfect” a “Galway Girl”, co album táhnou kupředu.

Album má rozhodně co nabídnout. “Dive” je snad ještě více vylepšená verze už tak úspěšné “Thinking Out Loud”. Ed Sheeran je skvělý zpěvák, na to by se rozhodně nemělo zapomínat. Když v “Dive” zpívá “So don’t call me baby”, naplno nám ukazuje jeho přednosti. I “Perfect” je typ písně, který už jsme u Sheerana slyšeli několikrát. Je to ale přesně jeho parketa, ve které je nejlepší. Upřímný, skromný Ed Sheeran s hlasem plným emocí. Hudba Eda Sheerana snad nenabízí nic lepšího než když zpívá:

“Baby, I’m dancing in the dark with you between my arms
Barefoot on the grass, listening to our favourite song”

Tohle je ten Ed Sheeran, kterého snad nemůže mít nikdo nerad! Nemluvě o pohodové “Galway Girl” o holce z irish pubu, obohacenou o irské folkové tóny.

Ed Sheeran jako obří, zrzavý prcek

Ed Sheeran je na albu Divide v nové roli velkého, zrzavého prcka. Otevírá se tak ještě většímu publiku, i když tím ztratil kousek sebe. Můžete mít různé názory na jeho hip hopové variace v “Eraser” a jeho sexy R&B “Shape Of You”. Ed Sheeran ale prostě dělá hudbu, která je ideálním vyvážením toho, co chce po něm průměrný posluchač na začátku roku 2017 slyšet. Má na něm svou roli milého kluka s kytarou – a aby nevypadal zase až moc jako ze staré školy, namixoval to s kořením ostřejších hudebních žánrů.

Divide je naprosto ukázkový kompromis slušně znějícího komerčního alba, oslovujícího masy.

Recenze (novinky): Ed Sheeran – ÷ (Divide)

Vydáno: 3. březen 2017
Délka: 46:17
Žánr: Pop, Adult Pop/Rock, písničkář
Rozhodně musíte slyšet: 2. Castle on the Hill, 3. Dive, 5. Perfect, 6. Galway Girl

Hodnocení
Celkové hodnocení:

3 KOMENTÁŘE

  1. cit.: “V žebříčku 50 nejvíce přehrávaných skladeb na Spotify, je seřazen snad se všemi písněmi z jeho nového alba.”
    Přesně tak, ale na druhou stranu mi to přijde podivné. K aktuálně dnešnímu datu je to přesně 12 songů. Což je na jednoho autora poměrně dost. Buď má dobré styky a nebo hodně klikajících fanoušků, kteří mu tu jeho “hru” už nežerou. 3 songy v prvních pozicích jsou pochopitelné, protože se umisťují i jinde, ale ostatní již druhým týdnem klesají, opravdu podivné…
    Přeji pěkný den. -R90

  2. Rapující Ed není žádná novinka, rapoval již ve starších písních a rozhodně to nepůsobí “nemotorně a trapně” má s tím bohaté zkušenosti a jde mu to.

Komentář