Jeden z nejlepších fotbalistů historie Diego Maradona, jeden z nejlepších zpěváků historie Elvis Presley a Jesse Lacey — frontman kapely Brand New, která je prý pro hnutí emo to, co byli Beatles pro rock’n’roll. Superlativy, které jsou v případě sportu z velké části objektivně měřitelné, v hudebním světě pak spíše měřitelné názorem fanoušků a kritiků, však nejsou ani zdaleka tím jediným, co spojuje tato kontroverzní jména. Mají toho společného velice mnoho. Jména, která inspirovala statisíce lidí a která se stala fenoménem ve svém oboru bohužel opustila to, v čem vynikala, jako psanci, na které se doslova nebo virtuálně plivalo.

Sportovní a hudební svět není zase tak vzdálený. Chorály sportovních fanoušků jsou většinou převzaty přímo, z populární i lidové hudby a nebo si sportovní fanoušci často vkládají vlastní texty do populárních melodií.

Co vůbec dělá jméno fotbalisty v názvu písně americké emo kapely?

Že by byl ale nějak propojen svět žánru emo a ještě tak silně, to se moc nezdá. Sice to jsou stereotypy, ale typický sportovní fanoušek není zrovna někdo, kdo by vyhledával takové kapely. A zvlášť kapely, které zvolily poněkud opačnou trajektorii oproti kolegům například z Jimmy Eat World nebo My Chemical Romance – od ema nikoliv k popu, ale spíše k alternativní hudbě a post-hardcore.

Newyorská kapela, která debutovala v roce 2001 albem Your Favourite Weapon albem obsahujícím hlavně puberťácký skejťácký punk a emo, o dva roky později vydala výrazně temnější album Deja Entendu. Z tohoto alba můžete znát například zlověstnou intimní píseň s křesťanskými odkazy “Sic Transit Gloria…Glory Fades”, smutnou emo baladu “The Quiet Things That No One Ever Knows” (když už jsme u toho spojení hudby a sportu, tuhle můžou znát ze soundtracku pamětníci hry NHL 2004) nebo něžnou a citlivou píseň jako z návodu pro lámání dívčích srdcí “The Boy Who Blocked His Own Shot”.

Na tomhle albu však byla také jedna méně nápadná písnička, kterou znali spíše jen velcí fanoušci kapely. Jmenovala se “Me vs. Maradona vs. Elvis”. Že se objeví v názvu písně Elvis to překvapením není. Do očí bilo však to jméno Maradona. Jméno fotbalisty v písni emo kapely a ještě k tomu americké. I ti, co se ve sportu moc nevyznají chápou, že v USA a Kanadě není “soccer” ani zdaleka tak populární jako v Evropě a Jižní Americe.

Dokonce i velcí fanoušci Brand New, z velké většiny Američané, si tak léta mysleli, že v názvu písně není Maradona, ale Madona, což by u této kapely dávalo vzhledem k častému používání křesťanských odkazů smysl i kdyby tím byla myšlena ta zpěvačka Madonna s dvěmi ‘N’, i ta křesťanská postava. Po smrti Diega Maradony tak na Reddit psali přiznání typu: “Jsem asi špatný fanoušek. Celá ta léta jsem si myslel, že v tom názvu je ‘Madona’ a ne ‘Maradona’”.

Život Maradony v Neapoli připomínal spíše život mafiánského bosse než sportovce.

Přiznám se, že ani já jsem netušil, proč Brand New do názvu písně Maradonu umístili. V textu totiž o něm není žádná zmínka, ani tam není nic, co by na něj nějak přímo odkazovalo. Měl jsem svoje vysvětlení takové, že to jsou prostě jména velkých idolů, se kterými se Jesse Lacey srovnává, protože to byly idoly puberťáků a puberťaček. Došlo mi to všechno až ve čtvrtek, když jsem na ČT2 zachytil konec dokumentárního filmu Diego Maradona vysílaného na jeho počest po smrti ve středu 25. listopadu.

Považuji se za sportovního fanouška takže jsem něco o Maradonovi samozřejmě věděl, netušil jsem ale jak tragický byl konec jeho kariéry. V dokumentu je perfektně popsáno, jak si Maradona udělal nepřátele po celé Itálii, až jej nesnášeli všichni kromě fanoušků jeho klubu S.S.C. Napoli (Neapole), za kterou hrál. Pro lidi, kteří nepatřili mezi fotbalové fanoušky (což sice v Itálii asi není moc lidí, ale přece jen…) musel být nenáviděn i tam. Bylo totiž obecně známo, jakým životem tam žije. Život Maradony v Neapoli připomínal spíše život mafiánského bosse než sportovce. Vytvořil si zde jakousi síť dealerů a pasáků, kteří mu dodávali drogy a prostitutky. Z policejních odposlechů vyplynulo, že si volal o prostitutky běžně třeba i ve 4 ráno.

Jak 17 let stará píseň dokonale předpověděla, co se stalo v roce 2017

Když se na to přišlo, Maradona byl zatčen a odveden k výslechu. Nakonec byl z vězení propuštěn, ale odletěl z Itálie jako naprostý psanec a nenáviděná figura. Sám Maradona v dokumentu říká (omluvte nepřesnou citaci): “Když jsem do Itálie přiletěl vítalo mě náměstí s 85 tisíci lidmi, když jsem odlétal, lidé po mě házeli kameny.” Maradona se stal odstrašujícím případem a hlavně kvůli němu se zavedly u sportovců kontroly na drogy. Skončila tak éra fotbalistů typu Maradona nebo George Best, jejichž způsob života spíše připomínal rockové hvězdy.

V dokumentárním filmu pak následovaly záběry rozhovoru Maradony z roku 2004 (tedy rok po vydání alba Deja Entendu), kde obtloustlý, zlomený Maradona pláče a mluví o tom, že musí být držen v drogové léčebně, aby se popral se svými vnitřními démony. A přesně v tenhle moment mi to celé docvaklo a uvědomil jsem si, kolik toho mají společného ty tři postavy v názvu písně Brand New “Me vs. Maradona vs Elvis”. Písně která obsahuje řádky jako: “I got desperate desires and unadmirable plans“ („Mám zoufalou touhu a neobdivuhodné plány“) a “I will lie awake and lie for fun“ („Budu ležet vzhůru a lhát pro zábavu“).

Jesse Lacey dokonale předpověděl svůj osud. Sekl se jen o 4 roky.

Frontman Jesse Lacey po vydání alba Deja Entendu vysvětloval název písně pro MTV takto: „Jsem velkým fotbalovým fanouškem a [argentinský útočník Diego] Maradona je něco jako Elvis ve fotbalovém světě,“ vysvětlil. „Byl hvězdou a pak nechal svět, aby jej dostal, a pak to byla ta postava ztroskotance. Ale měl tyhle své zářivé okamžiky, když zase vyšla na obzor jeho stará magie. A já se v tom úplně vidím – možná za 10 let skončím stejným způsobem a stane se ze mně ztroskotanec, který býval skvělý a který už ve skutečnosti skvělý není.” Jesse Lacey dokonale předpověděl svůj osud. Sekl se jen o 4 roky.

V roce 2017 vyšlo dlouho očekávané album Brand New Science Fiction. I přestože kapela nasadila laťku vysoko a to hlavně právě Deja Entendu a pak následným The Devil and God Are Raging Inside Me z roku 2006 ve kterém kapela hodně změnila svůj zvuk právě směrem k post-hardcore (“Sowing Season” a “You Won’t Know”), dokonce i post-rocku (instrumentální “Welcome to Bangkok”), popřípadě alternativní hudbě obecně (“Jesus Christ”), dokázala se stejně ještě překonat.

Výňatky z posledního rozhovoru Dieaga Maradony:

Protože se členové už cítili vyčerpaní vlastní tvorbou a cítili, že je na čase skončit v nejlepším, mělo to být poslední album a mělo to stát za to. A taky že to tak bylo. Dodnes album patří k těm nejlepším albům, jaké jsme tady na Music Now měli a považovali jsme jej za 3. nejlepší album roku 2017. Americký kritik Steven Hyden popsal album jako: „Abbey Road ema“ a nelze to shrnout v jedné větě lépe.

Na podzim roku 2017 tak kapela odjela na turné s vědomím, že tohle bude povedený konec jejich kariéry. Jenže někdy v polovině října přišlo velké zemětřesení, po kterém následovalo tsunami, které spláchlo vše zlé, ale taky něco dobrého. Hnutí #MeToo, které mělo upozornit na sexuální zneužívání a harašení se přehouplo, aby po spláchnutí temných zákoutí korporátních firem, škol nebo dokonce domovů, spláchlo nekalé praktiky k ženám také z Hollywoodu. Přišlo se na to, že z nějakého důvodu Hollywood toleroval slizské praktiky filmového producenta Harveyho Weinsteina stojícím za takovými trháky jako Pulp Fiction, Scream, Good Will Hunting, Zamilovaný Shakespeare, Kill Bill nebo Pán prstenů: Společenstvo prstenu.

Jak #MeToo nesemlelo jen Harveyho Weinsteina, ale i menší ryby

Jenže tsunami se nedívá doleva doprava, a spláchne vše i stovky kilometrů daleko. Na Facebooku se ozvala jistá žena, která tvrdila, že měla vztah s frontmanem Brand New Jessem Laceym, kterého potkala coby 15letá na jednom z koncertů. On měl brzy na to již dítě s jinou ženou, která se poté stala jeho manželkou. Měl přitom přes internet přemlouvat tuto mladou dívku, od které si vzal na koncertu kontakt, k tomu aby mu zasílala obscénní fotografie a Lacey prý dokonce mnohokrát onanoval při společných hovorech přes Skype.

Podobné věci pak navíc prohlásila jiná žena, která byla o 2 roky starší. Jesse Lacey nic nenamítal a více méně přiznal, že to byla pravda, Brand New předčasně ukončili turné a fanoušci této kapely byli naprosto šokováni tím, co vyšlo najevo. Mnoho z nich na kapelu úplně zanevřelo, mnoho z nich dodnes neodpustilo Laceymu to, čeho se někdy mezi lety 2003 – 2010 dopustil.

Příběh Elvise je většině čtenářům nejspíše velmi dobře znám, proto je mu zde věnováno nejméně času. Pro malé vynahrazení… Tohle jsou záběry z jeho posledního koncertu (a je to smutný pohled):

U Laceyho jsou jisté polehčující okolnosti, které je třeba vnímat a které nedovolují jej hodit do stejného pytle se sexuálními predátory. Kdyby byla nějaká morální míra špatnosti, nedostalo by se tohle na úroveň Weinsteina ani toho, co jsme viděli třeba v dokumentu Víta Klusáka V síti. Jedné z dívek tento zvláštní virtuální vztah nevadil ani v době, kdy už byla plně dospělá (jedna z dívek ukončila styk s Laceym až ve 23letech). Navíc kdybychom zabrousili do toho, co se dělo v šedesátých a sedmdesátých letech okolo Beatles, zejména Paula McCartneyho, asi by leckomu vstávaly hrůzou vlasy na hlavě. Beatles dokonce o nezletilých dívkách i zpívali a pozastavoval se nad tím tehdy i dnes málokdo (viz známý hit “I Saw Her Standing There”).

Jenže společnost se vyvíjí, a tak nějak si v průběhu času upravuje to, co je přijatelné a co ne, a tak byl Jesse Lacey „odejit“ z hudebního světa jako někdo, kdo toho dokázal hodně, ale značně si pošramotil l svou kariéru, pro některé dokonce tak, že se stal prakticky mrtvým člověkem. Navíc nesmíme zapomenout na to, že v USA mají jinou legislativu týkající se plnoletosti i věku, kdy je povolen sexuální styk.

Armando měl v sobě Diega i Maradonu, Jesse Lacey zase prý Boha i ďábla

Ve své podstatě se dá říct, že Lacey dopadl v očích fanoušků ještě hůře než Diego Maradona. Když opadl sopečný prach po pomyslným výbuchu u Neapole, sice byl obraz na Maradonu takový, jak to bylo řečeno v legendárním seriálu Petra Kolečka a Jana Prušinovského Okresní přebor: “Co si tak matně pamatuju, tak on opravdu trošku fetoval”. Lidé jej ale alespoň částečně přijali zpět, v jeho Argentině je neustále modlou, stejně jako se obnovil jeho pozitivní obraz v Neapoli. Liberální a tolerantní svět hudby si však těžko zvykne na to, co udělal Jesse Lacey. Nebude se moct v blízké době vrátit dokonce ani jako Louis C.K., který byl také smeten oním tsunami, ale již má za sebou návratové turné.

Takový boj, který musel svádět Elvis Presley i Diego Armando Maradona a musí svádět Jesse Lacey, svádí nejspíše stovky tisíců lidí po celém světě.

Po Jesse Laceym se po podzimu roku 2017 prakticky slehla zem a jediné, co ujišťuje pozůstalé fanoušky, že je naživu, jsou občasné instagramové fotografie jeho ženy nebo kamarádů, na kterých je také on.

Trenér Tottenhamu José Mourinho výborně shrnul rozdvojenou osobnost Maradony: „Je tu Maradona a je tu Diego … Diego je někdo jiný … Lidé, kteří byli okolo něj měli ohromné štěstí … Měl obrovské, obrovské srdce.“

Svět je ale plný legračních náhod, které nějakým způsobem dávají smysl, a tak zrovna včera, tři dny po smrti Maradony, dal Brian Lane – bývalý bubeník Brand New – na Instagram fotografii, kde je nejen Lacey, ale i celá kapela.

Možná by nebylo špatné, kdyby jim někteří odpustili a kdyby se dali Brand New zase dohromady. Hudba Brand New se obzvlášť ve světle té žumpy, která vyplavala na povrch v roce 2017, jeví jako jedna velká terapie a obrovský souboj s vlastními démony, které se nedaří držet pod kontrolou. Takový boj, který musel svádět Elvis Presley i Diego Armando Maradona a musí svádět Jesse Lacey, svádí nejspíše stovky tisíců lidí po celém světě.

Všichni tito tři si navíc uvědomovali své chyby. Nebyli to žádní sociopatičtí Weinsteinové a nechtění protagonisté snímku V síti, kterým se patrně dodnes zdá, že neprovedli nic špatného a nebo toho, co provedli, vůbec nelitují. Byli to lidé, kteří si uvědomovali, že v sobě mají Diega, ale i Maradonu, Boha ale i ďábla. A oba zuřili uvnitř nich tak, že je to učinilo slavnými, ale i zničilo.

Jesse Lacey je nepochybně nejméně známý, ale nyní je už jediným žijícím z této anti-svaté trojice z názvu písně “Me vs. Maradona vs. Elvis“. Možná je načase, aby splatil svůj dluh vůči společnosti a začal (zase) pomáhat lidem vyrovnat se svými démony.

Brand New poprvé od kauzy pohromadě na fotografii:

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @brianmarclane

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář