Zemřel Chris Cornell, zpěvák Soundgarden a Audioslave
Chris Cornell, zpěvák Soundgarden a Audioslave, zemřel ve středu v noci po vystoupení v Detroitu. Cornellovo úmrtí ve věku 52 let je podle mluvčího Deatroitského policejního oddělení vyšetřováno jako “možná sebevražda”.
Rodinný přítel volal záchrannou službu kolem půlnoci ve čtvrtek poté, co šel kontrolovat Cornella a našel muzikanta v bezvědomí na podlaze koupelny v hotelu MGM Grand. Lékař, který přijel už pouze konstatoval smrt. Cornell v Detroitu vystupoval se Soundgarden na americkém turné, které začalo minulý měsíc.
Jeho odchod byl náhlý a nečekaný. “Jeho žena Vicky a rodina byli šokováni, když se dozvěděli o jeho náhlém a nečekaném odchodu, a budou úzce spolupracovat s lékařským vyšetřovatelem, aby zjistil příčinu smrti,” stálo v prohlášení o Cornellově smrti. “Chtěli bychom poděkovat fanouškům za jejich neustálou lásku a věrnost a požádat, aby repsektovali soukromí rodiny. Mrazivé je, že Soundgarden zakončili Cornellův poslední koncert písní Led Zeppelin “In My Time of Dying.”
Sebevraždy – prokletí rock’n’rollu
Narodil se a vyrůstal v Seattlu. Jeho rodiči byli lékárník irského původu Ed Boyle a účetní židovského původu Karen Cornell. Měl pět sourozenců: starší bratři Peter a Patrick, a mladší sestry Katy, Suzy a Maggie. Peter, Katy a Suzy hráli ve skupině Inflatable Soule. Peter je frontman newyorské rockové skupiny Black Market Radio. Katy vystupuje jako zpěvačka kapely Seattle Happy Hour Hero.
Už od dětství měl Cornell vřelý vztah k hudbě. V devíti letech začal poslouchat Beatles poté, co našel velkou sbírku nahrávek Beatles v suterénu sousedova domu. Nejprve bral hodiny klavíru, pak začal hrát na bicí. V pubertě experimentoval s drogami a kradl. Roku 1978 se jeho rodiče rozvedli, o rok později odešel ze střední školy. Jednak kvůli problémům s autoritami a jednak protože chtěl pomáhat své matce. Pracoval v rybím velkoobchodě a byl šéfkuchařem v restauraci. Na začátku roku 1980 se stal členem skupiny The Shemps, v níž vystupoval baskytarista Hiro Yamamoto. Po jeho odchodu se ke skupině přidal kytarista Kim Thayil jako nový basák.
Roku 1984 byla, po rozpadu The Shemps založilo trio skupinu Soundgarden. Cornell původně hrál na bicí a zpíval. V roce 1985 se ke skupině přidal Scott Sundquist jako bubeník, aby se tak Cornell plně soustředil na zpěv. V roce 1986 byl Sundquist nahrazen Mattem Cameronem.
V roce 1999 vydal Cornell první sólové album Euphoria Morning, které bylo komerčně neúspěšné. Roku 2001 založil se členy skupiny Rage Against the Machine superskupinu Audioslave. Vydal s nimi tři studiová alba, než se skupina roku 2007 rozpadla. Rok předtím složil a nazpíval píseň “You Know My Name”, ústřední píseň pro film Casino Royale. Skladba nebyla vydána na soundtracku k filmu, ale zvlášť jako singl.
V lednu 2010 ohlásil návrat Soundgarden. Toho roku vydala kapela výběrové album Telephantasm. V létě 2012 vydala singl “Live to Rise” k soundtracku pro film Avengers, v listopadu téhož roku vydala album King Animal.
Byl ženatý se Susan Silverovou, manažerkou Soundgarden a Alice in Chains. Má s ní dceru Lillian Jean. Pár se v roce 2004 rozvedl. V prosinci 2008 ohlásil, že opět získal zpět svou sbírku 15 kytar, o kterou se se Suzan po čtyři roky soudil.
Byl ženatý s publicistkou Vicky Karayiannis. Mají dceru Toni a syna Christophera Nicholase.
Chris Cornell se sebvraždou zařadil do smutné černé listiny rock’n’rollových muzikantů, kteří sami ukončili předčasně svůj život. Dalšími slavnými muzikanty, kteří spáchali sebevraždu byli třeba Kurt Cobain z Nirvany, Ian Curtis z Joy Division, Sid Vicious ze Sex Pistols nebo Bob Welch z Fleetwood Mac.