Tento víkend je to přesně 50 let od legendárního festivalu Woodstock, který se stal zásadní událostí a možná i symbolickým uzavřením jedné pop kulturní éry, změnil dějiny hudby i kultury, jakožto v té době největší akce svého druhu. Půl milionu lidí tehdy zavítalo na pole Maxe Yasgura v newyorském Bethelu a v podstatě odstartovalo fenomén hudebních festivalů.
Ačkoliv totiž už v té době nebyly festivaly žádnou raritou, právě Woodstock nejvíce pomohl tomu, že dnes má své hudební festivaly každý okres vyspělého světa. Tady jsou zajímavá fakta, která jste možná o tomto festivalu nevěděli.
Čím půjdete dál, tím narazíte na méně známá fakta. Můžete si tak zároveň ověřit, jak hodně toho o tomto nejznámějším hudebním festivalu všech dob víte.
1. Woodstock nebyl ve skutečnosti ve Woodstocku
Něco známějšího na rozjezd. Jak jste mohli vyčíst již z perexu, festival Woodstock se ve Woodstocku vlastně nekonal. Organizátoři festivalu původně chtěli akci uspořádat přímo v a nebo na okraji vesnice Woodstock v New Yorku, jenomže nenašli vhodné místo, které by bylo k dispozici pro pořádání koncertu.
Usadili se poté tedy na průmyslovém místě poblíž Middletownu v New Yorku (město Wallkill), ale jejich povolení byla zrušena měsíc před konáním festivalu. Měli štěstí, že za pět minut dvanáct našli farmáře ze Sullivan County Maxe Yasgura, který souhlasil s tím, že jim umožní mít svůj festival na jeho pozemku ve městě Bethel v New Yorku.
2. Woodstock neměl být původně zdarma
Woodstock byl původně zamýšlen jako zisková, komerční akce. Bezplatným festivalem se stal teprve, když se ukázalo, že koncert přilákal stovky tisíc lidí – daleko více, než na kolik pořadatelé připravili. Posledním hřebíčkem do rakve výdělečnosti festivalu bylo, když byl plot zbořen zoufalým rojem fanoušků, který již nevydržel čekání ve frontě na lístky.
3. Na Woodstock byli pozváni i Beatles
Před zahájením festivalu se šířily zvěsti, že legendární Beatles zahrají na festivalu. Jelikož byli Beatles ikonami hippiesové kultury a z tohoto ohledu by se to zdálo jako naprosto logické, Beatles byli v té době zavření v londýnských studiích a dokončovali své poslední album Abbey Road. Hlavně to ale byly již 3 roky od posledního koncertu Beatles na americkém tour a od té doby již spolu na pódium nevylezli – tedy vylezli spolu akorát na střechu.
4. Jak poslali pořadatelé do p**ele kapelu Iron Butterfly s požadavkem na helikoptéru
Dvě známé kapely měly hrát na Woodstocku, ale na festival se nedostaly. Skupina Jeffa Becka (s naprosto skvělým obsazením ve složení Jeff Beck, Rod Stewart, Ronnie Wood a Aynsley Dunbar) se rozpadla pouze pár týdnů před festivalem.
Iron Butterfly zase uvízli na letišti LaGuardia v New Yorku a nemohli se na festival dostat pozemní dopravou, takže požadovali, aby pro ně organizátoři festivalu poslali vrtulník. Pořadatelé festivalu ale údajně poslali manažerovi kapely telegram, jehož první slova každého řádku začínala: “Fuck you!”
Iron Butterfly tak na festival nikdy nedorazili…
…a mohla to být přitom taková paráda:
5. The Who, Janis Joplin a The Grateful Dead chtěli zaplatit v „keši“, jinak hrozili, že nevystoupí
Jakmile The Who, Janis Joplin a The Grateful Dead viděly partyzánský způsob organizace festivalu, všichni tři odmítli hrát v sobotu večer, dokud jim nebudou peníze vyplaceny předem v hotovosti. Charlie Prince, místní bankovní manažer, dodal těmto kapelám peníze na poslední chvíli.
Podívejte se, jak Janis Joplin na Woodstocku válela (tedy až poté, co ji pořadatelé doručili okolo 7,5 tisíců dolarů v hotovosti):
6. Největší dealer LSD na Woodstocku ve skutečnosti prodával jed na krysy
Co by to byl za článek se zajímavostmi o Woodstocku, pokud by nepadlo ani slovo o drogách!
Jeden teenager byl podezřelý z toho, že měl největší zásoby LSD ve Woodstocku a LSD které prodával, bylo zodpovědné za mnoho nepříjemných zážitků s drogami. Deník Washington Post poznamenal, že o droze bylo řečeno, že je dostupná za tržní ceny, jenže co mladík nabízel jako LSD, bylo ve skutečnosti jedem strychninem – tedy látkou, která se používala jako jed pro potkany..
7. Doprava na Woodstock? Osmihodinová kolona z New York City a pak ještě 15 mil po svých
Dopravní zácpa na hlavní silnici vedoucí do areálu byla dlouhá 17 mil. Deník The Washington Post ohlásil, že „stezka hipíků“ je „nejzávažnější dopravní zácpou“, jakou kdy okolní pohoří Catskills vidělo. Počáteční návštěvnost byla odhadnuta na 60 000, ale více než 400 000 lidí se nakonec festivalu skutečně zúčastnilo, zatímco dalších ještě asi 250 000 se na místo již nedostalo. Vzhledem k objemu provozu bylo pro dojíždění ve vzdálenosti 98 mil z New York City do Bethelu zapotřebí šílených osm hodin. Poté, co opustili svá auta kvůli organizačním nařízením, museli návštěvníci festivalu dojít, aby to ještě všechno nestačilo, v průměru 15 mil po svých.
A takhle se zase z Woodstocku odjíždělo:
8. Už první den se snědlo půl milionu burgerů a hotdogů
Po nečekané návštěvnosti, musel na místo dorazit speciální vrtulník s potravou. Na místo dorazilo více než půl tuny potravy. První den festivalu bylo spotřebováno přes 500 000 hamburgerů a hotdogů. Obojí se prodávalo za cenu jednoho dolaru.
9. Na jeden telefonát se čekalo v průměru 2 hodiny
Pokud jste byli příkladným hipíkem a ačkoliv jste byli rebely, kteří se nepotřebují nikomu ohlašovat, chtěli jste dát vědět domů, že je to tady všechno v pohodě (až na to LSD, ze kterého vám bylo včera blbě, protože se z něj vyklubal jed na krysy), museli jste si na telefonní budku počkat 2 hodiny. Jen první den se uskutečnilo přes půl milionu dálkových hovorů.
10. 2 úmrtí, která se vykompenzovala 2 narozeními? Spíše fáma než pravda
Navzdory často uváděné skutečnosti, kterou dodnes šíří novinové články i dokumentární snímky, do dnešního dne se nikdo veřejně nepřihlásil k tomu, že by byl to pravé a nefalšované “dítě Woodstocku”. Historka o tom, že se přímo na místě festivalu narodily dvě děti, je tak spíše nepravděpodobná než skutečná.
Co je však pravda je to, že jedno dítě se narodilo v autě na cestě na festival a další se narodilo návštěvnici festivalu v nejbližší nemocnici. Ani identita těchto dětí však není známá.
Existuje nicméně pochopitelně nespočet lidí, kteří tvrdí, že na festivalu Woodstock byli počati.
I Homer Simpson se údajně jako malý zúčastnil Woodstocku.
11. Pár na slavném obalu alba a filmovém plakátu je stále spolu
Nick a Bobbi Ercolineovi spolu teprve začali chodit, když je fotograf Burk Uzzle zachytil v nezapomenutelné momentce.
Nezapomenutelná fotografie byla použit pro plakát úspěšného dokumentárního filmu o festivalu a taky pro album soundtracku z tohoto dokumentu Woodstock: Music from the Original Soundtrack and More.
Jakoby je tato slavná fotografie spojila na věky a je příjemné vědět, že pár měl v roce 1971 svatbu, později měli dvě děti a v roce 2021 oslaví úžasné 50. výročí svatby.
A jaké jsou vaše oblíbená fakta o festivalu Woodstock? Podělte se o ně s námi i ostatními čtenáři dole v komentářích.
Autor: Patrik Müller