Hudební branže je dnes vlastně vcelku mírumilovným prostředím, kde drtivá většina hudebníků alespoň vypadá, že se snaží především podporovat ty druhé a nebere je jako své soky nebo konkurenty, ale spíše jako kolegy a přátele. Ne vždycky tomu ale tak bylo a v minulosti bylo docela běžné, že si to dávali lidé z hudebního odvětví navzájem pěkně sežrat. Tady je 10 slavně/neslavných případů, kdy k tomu došlo.

Lou Reed: Beatles jsou “odpad“

“Beatles jsem nikdy neměl rád,” řekl Lou Reed. “Vždycky jsem si myslel, že jsou odpad.” V rozhovoru, který byl pořízen v roce 1987 a který teprve vcelku nedávno objevila stanice PBS pro svůj seriál Blank on Blank, Reed také mluví například také o postavení Velvet Underground v rockovém světě ve srovnání s The Doors.

Elton John: Keith Richards je opice s artritidou

“Bylo by hrozné být jako Keith Richards. Je to ubohý, chudák. Je jako opice s artritidou, která se snaží chodit na pódium a vypadat mladě.“ Takhle tvrdě komentoval Elton John legendárního kytaristu The Rolling Stones. „Mám ke Stounům velkou úctu, ale bylo by lepší, kdyby Keitha vyhodili už před patnácti lety.”

Boy George: Elton John vypadá jako kuchařka ze školní jídelny

Nevím, jestli je Boy George úplně ten pravý, kdo by měl někomu radit se vzhledem…

Here and Now Tour 2011 452 v2 | Boy George (Culture Club and… | Flickr

Musí se však uznat, že jeho hodnocení vzhledu Eltona Johna bylo vcelku vtipné a vlastně asi i trefné: “Tolik peněz a on má pořád vlasy jako nějaká zasraná kuchařka ze školní jídelny.”

Noel Gallagher: Liam s vidličkou

Co by to bylo za podobný seznam bez bratrů Gallagherových. Ti se stali skutečnými šampiony tohoto oboru a to ať v případě hodnocení jiných interpretů, celebrit, politiků nebo svého druhého bratra. Jedna z nejvtipnějších hlášek byla ta od Noela Gallaghera směrem k Liamovi: „Je jako člověk s vidličkou ve světě polévky.“

Robert Smith: Jestli Morrissey řekne „Nejezte maso,“ tak ho začnu jíst

Robert Smith je zapřisáhlý vegetarián, ale v roce 1984 při sporech dvou velice významných kapel britské alternativní scény, které v té době byly na vrcholu své slávy — The Cure a The Smith prohlásil: „Když Morrissey řekne, že nemáme jíst maso, tak budu jíst maso – tak moc Morrisseyho nesnáším.“

Vtipnost tohoto výroku nabrala navíc ještě úplně jiné grády, když někdy okolo roku 2010 prohlásil Morrissey, že se dal na veganství. Jakoby to snad udělal Robertu Smithovi po těch letech naschvál a oplatil mu ten jeho výrok.

Ian Brown: Bono na Live Aid? Podvodníček!

Ten příběh asi známe všichni. Po vystoupení Queen je to snad asi hned druhý nejvíce vzpomínaný moment charitativního koncertu Live Aid na londýnském Wembley z roku 1985. Bono tančící na pódiu s dívkou. Tenhle moment dost pomohl k popularizaci kapely U2 po celém světě. Ne všichni mu ale aplaudovali. Jedním z takových byl zpěvák Ian Brown z především pro Brity kultovní manchesterské kapely The Stone Roses.

“Je to takový podvodníček, že ano? Když dělal Live Aid, který z nich udělal celosvětovou skupinu… Podíval se dolů a uviděl tu černou holku uprostřed všech těch lidí, a ona je z Hackney nebo někde tam, a říkal si: ‘Tady je skvělý záběr mě, který uvidí po celém světě a ukážu tady všem, že jsem Mr. Afrika’. Je to jako za dob kolonialismu, jen ještě s velkým bílým kloboukem na hlavě.”

Richey Edwards: Nesnášíme Slowdive víc než Hitlera

“Nenávidíme Slowdive víc než nenávidím Hitlera,” řekl přesně kytarista velšské kapely Manic Street Preachers Richey Edwards na adresu anglické dream popové kapely z Readingu. Pokud byste za tak odvážným tvrzením hledali bůhvíjaké důvody, pak věřte, že za tím bylo prostě jen to, že se Edwardsovi nelíbila hudba Slowdive.

Mark “E” Everett: John Lennon mlátil ženy

Zpěvák a skladatel kalilfornské kapely Eels očividně nemá moc v lásce Johna Lennona (a hippes): “John Lennon zpívá o míru, protože je to milovník žen. Hippies jsou pěkní sráči.”

Alan McGee: Coldplay jsou definicí korporátního rocku

Nejen bratři Gallagherovi, ale také jejich manažer Alan McGee se občas ukázal v tisku s prořízlou pusou. Hudbení businessman a manažer, který spolupracoval kromě Oasis i s dalšími úspěšnými britskými kapelami jako The Jesus and Mary Chain, Primal Scream, My Bloody Valentine, nebo The Libertines prohlásil o Coldplay: „Coldplay jsou slovníkovou definicí korporátního rocku. Zpěvák je asi tak divný jako Phil Collins. Jsou ztělesněním kariérního rocku. EMI mělo místo nich podepsat smlouvu radši s Jů a Hele*. Aspoň si jenom cumlají palce, a ne korporátní péra.“

*Bylo samozřejmě přizpůsobeno. V originále zde byl Otis The Aadvark: plyšová loutka z dětských pořadů BBC.

David Lee Roth: Proč mají hudební novináři rádi Elvise Costella?

Podle bývalého frontmana Twisted Sister je to prosté. Protože prý: “Hudební novináři mají rádi Elvise Costella, protože vypadají jako Elvis Costello.“

Pokud máte nějakou svou oblíbenou a vtipnou urážku v hudebním světě, napište jí do komentářů.

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář