Bývalý frontman dnes již neaktivní kapely R.E.M. Michael Stipe pracuje na hudbě, která naváže na jeho singly z roku 2020 „Drive To The Ocean“ a „No Time For Love Like Now“, na kterých Stipe spolupracoval s kytaristou americké alternativní skupiny The National Aaronem Dessnerem. Stipe již vydal „Your Capricious Soul“ coby debutový singl listopadu roku 2019.

„Pracují na 18 kouscích.“ Uvedl pro britský hudební magazín Uncut. Dále dodal: „Některé jsou více dokončené než ostatní, některé mají text, některé ne.“

Michael Stipe patří k nejuznávanějším textařům generace, ale ve skládání hudby je skoro nováčkem

„Hodil jsem si do cesty několik překážek tím, že jsem se rozhodl skládat hudbu sám.“ Vysvětloval. „Nikdy předtím jsem hudbu neskládal, což znamená, že jsem v zcela jiné roli, než v jaké jsem byl v R.E.M.,“ prozradil Stipe, který psal v R.E.M. především texty, zatímco zbytek kapely se staralo o hudbu.

První ze dvou sólových písní Michaela Stipea:

Proces vzniku písní R.E.M. byl přitom vždy trochu záhadou. Výpis zásluh na albu neposkytl prakticky žádnou stopu. Po celá léta byli na písních podepsání: „Berry, Buck, Mills, Stipe,“ ale předpokládalo se, že kytarista Peter Buck, basista a klávesista Mike Mills a bubeník Bill Berry přijdou s hudbou a poté zpěvák Michael Stipe přidá vokální melodii a texty.

Až v roce 2008 se rozpovídal pro Chicage Tribune Mike Millls o tom, jak písně R.E.M. vznikaly: Na začátku jsme určitě byli pořád spolu, takže jsme spolu psali i písničky. Ano, rozhodně se to změnilo. Peter píše své věci hudebně. Já píšu své věci hudebně. Pak to předáme Michaelovi. Ale pak, když se sejdeme, abychom se naučili písničky toho druhého, vím, že do toho vnáším své myšlenky a nápady a Peter do toho vnáší své myšlenky a nápady a postupně formujeme své písně do písně R.E.M..

Stipe: „Jsem ve fázi života, kdy se opravdu nemusím líbit nikomu kromě sebe“

Nyní Stipe prozradil, jak skládá on: „Píšu o věcech, se kterými jsem neměl nikdy žádné zkušenosti. Ale právě tohle mě vzrušuje.“ Stipe dále pokračoval: „Neumím hrát na nástroj, takže skládání je pro mě napínavější, protože opravdu nevím, co dělám, a nebojím se blbě znějícího zvuků. Takže ťukání do syntezátorů je pro mě snadný způsob, jak vytvářet.“

“Your Capricious Soul” byl prvním sólovým songem Michaela Stipea:

Michael Stipe, který mimochodem nějakou dobu pobýval v zemích bývalého východního bloku a trávil nějaký čas také v Praze, Olomouci nebo na Jižní Moravě, také hovořil o své touze tvořit: „Je to něco, co ve mně vyvolá pocit, že opravdu žiji v daném okamžiku“.

„Ve věku 60 let opravdu nechci dělat věci, které jsou snadné,“ řekl Stipe. „V podstatě si můžu dělat, co k**va chci. Jsem ve fázi života, kdy se opravdu nemusím líbit nikomu kromě sebe.“

Autor: Dominik Müller, Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář