Sotva jsme stačili vstřebat její minulé album Chemtrails Over the Country Club a Lana Del Rey je zpět. Ukazuje se, že současná Lana Del Rey, jakožto vyzrálá osobnost, která sází na autenticitu více než dříve, zastiňuje své dřívejší já, byť třeba z jejich současných singlů většinou nejsou tak velké hity jako dříve. Do podobné fáze kariéry i života se dnes dostala Halsey, které pomohli k lepší seberealizaci možná překvapivě legendy elektronické i rockové industriální hudby Nine Inch Nails. Stereophonics slaví 25 let a k tomuto výročí přišli s ostrou, ale jak je jim sobě vlastní také pozitivní peckou.

Slovenskou scénu zde zastupuje dream popové duo Lash & Gray. Americký indie folk Big Thief i Sufjan Stevens v kolaborativním albu s Angelo De Augustine. Nový Zéland pak indie popová kapela Yumi Zouma.

TIP: Lana Del Rey – Arcadia

Lana Del Rey je zpět. Nejnovější singl zpěvačky a skladatelky je stejně jako mnoho jejich jiných písní o částech Los Angeles. Tentokrát se Lana Del Rey vydává hlavně do části Arcadia, poté ale přirovnává sebe samotnou a své tělo k Los Angeles. Klavírní baladu produkoval Drew Erickson a dal jí hodně staroškolský háv, který silně připomímá éru amerických tradičních popových interpretů 40. let. Tato spolupráce ve srovnání s jejími minulými písněmi ukazuje, jak se dá dost různě nahrát piánová balada. Zatímco piánové balady jako “Love Song” nebo “Chemtrails Over the Country Club” připomínaly spíše podklady starých filmových písní, zde je orchestr výraznější a Lana Del Rey působí spíše jako zpěvačka broadwayského muzikálu a jedná se o jednu z jejich nejvíce emocionálních písní.

Lana Del Rey zpívá o hotelech Hilton a Land Roveru. Ve videoklipu tančí v obývacím pokoji a promítá se na ni losangeleská doprava a světla města. Video se na konci změní a uzavírá jej outro, které oficiálně není součástí singlu na streamovacích službách. Nové album Blue Banisters, původně pojmenováno jako Rock Candy Sweet Del Rey představuje už od dubna, ale jehož vydání bylo odloženo z plánovaného 4. července na později. Nyní má album vyjít 22. října a má obsahovat tři singly, které Del Rey překvapivě vydala již v květnu. Rychle tak následuje její předchozí album Chemtrails Over the Country Club, které vyšlo teprve v březnu.

Halsey – Girl is a Gun

Nine Inch Halsey, jak se v této fází její kariéry dá přezdívat Ashley Nicolette Frangipane vydala album vedené poměrně nečekaně Nine inch Nails. Atticus Ross a Trent Reznor se podíleli jak na produkci, tak na skládání písní. Zatímco ale na produkci se podíleli pouze Nine Inch Nails, na skládání písní většinu spolupracovali i s popovými skladateli a producenty. Na této písni kromě samotné Halsey tak pracovali ještě John Cunningham, který s Halsey spolupracoval na minulém albu Maniac a nebo jste jeho práci mohli zaslehchnout na albech XXXTentacion, Aleca Benjamina nebo Miley Cyrus.

Píseň “Girl is a Gun” je jedna z výrazných písní nového alba. Její síla je především v tom, jak kombinuje experimentální elementy a divokou elektroniku společně s popovou melodičností a chytlavostí vokální linky. Temně zabarvená elektronika Nine Inch Nails tak kontrastuje s vokály Halsey zpívajícími melodii, která by mohla být pro svou návykovost použita klidně i v reklamě na žvýkačky (nebo něměcký obchod s nábytkem a nebo jeden český elektronický obchod).

Stereophonics – Hanging On Your Hinges

Welšská kapela Stereophonics se vrátila asi v trochu jiném stylu než jsme čekali. Není to jejich klasická hitová britpopová kombinace akustických a elektrických kytar. Tentokrát je to klasická rocková sestava a lehce naštvaný rock ve stylu britských T-Rex, Iggyho Popa nebo amerických ZZ Top. Píseň je první, která byla představena z nadcházejícího alba Oochya!, které je naplánováno na 4. března 2022.

Po osmnácti měsících výluky a zároveň v roce pětadvacetiletého výročí kapely je ‘Hanging On Your Hinges’ optimistickým a zároveň vzdorovitým výkřikem, kdy se kapela vrací ke garážovému rocku písní jako “Bartender & The Thief”, ke kterým má Kelly Jones slabost. „Poté, co jsme na minulém albu (Kind, pozn. red.) udělali několik opravdu emocionálně vedených a introspektivních písní, jsme se rozhodli, že se tentokrát vrátíme s razancí a dáme fanouškům něco, u čeho se trochu odvážou. Název alba (Oochya!, pozn. red.) bylo vždycky rčení, které jsme s kapelou používali ve studiu a které znamenalo: “Pojďme si to užít”. Je to výbuch energie a optimismu, a to jsme chtěli předat i s “Hinges’,” řekl o nové písni a novém albu zpěvák Stereophonics Kelly Jones.

Lash & Grey – After War

Nadějné slovenské duo Lash & Grey vydalo novou, akusticky založenou píseň “After War”. Duo se ve folkově inspirované instrumentaci vydává do míst poklidného popu a příjemný, sametově chraplavý hlas Kristíny Mihal’ové vede píseň směrem k chill popové pohodě. Nálada písně se však neustálé střídá akord od akordu. Uvolněnou atmosféru západu slunce pozdního léta spolu tak střídají záhadně znějící, pompézní smyčcové aranže na pozadí.

Singl “After War” upoutává na jejich nové album Blossoms Of Your World, které vyjde 24. září.

Sufjan Stevens & Angelo De Augustine – Cimmerian Shade + You Give Death A Bad Name

Američtí písničkáři Sufjan Stevens a Angelo Der Augustine debutují své spojení dvěma novými písněmi z připravovaného společného alba A Beginner’s Mind. Píseň Cimmerian Shade” je i přes svou klidnou povahu inspirovaná filmem “Mlčení jehňátek”. Druhý singl “You Give Death A Bad Name” je zase inpirována filmem Noc oživlých mrtvol.

O písni “Cimmerian Shade”, která je zpívaná z pohledu antagonisty filmu Mlčení jehňátek Buffalo Billa (známého jako Jame Gumb), Angelo řekl: “Mnoho autorů má citové vazby k postavám, které vytvářejí. Ale v tomto případě mě zajímalo, jak se postava cítí, když je stvořena. Ve svých představách jsem dával vědomí výtvoru někoho jiného. Píseň je v podstatě dialogem mezi stvořením a stvořitelem, který se snaží najít pochopení pro některé ze stejných otázek, jaké si klademe my sami o existenci, svobodné vůli, osudu, účelu, vedení a o tom, zda někdo nebo něco tam venku naslouchá nebo se zajímá.”

Celé album vyjde již 24. září. Tady si zatím můžete poslechnout oba singly.

Big Thief – Certainty

Miláčci součané anglofonní indie scény Big Thief se nedávno podělili o své první písně od roku 2019, kdy vyšla jejich hudební komunitou i kritiky vychvalovaná alba U.F.O.F. Two Hands. Singly “Little Things” a “Sparrow” nyní doplňuje další nová skladba “Certainty”.

Okolnosti vzniku písně byly velice kuriozní. Big Thief napsali “Certainty” během třídenního výpadku proudu ve studiu Flying Cloud Sama Eviana na severu státu New York, kde nahrávali na čtyřstopý disk. Adrianne Lenkerová a Buck Meek harmonizují nad lidovými kytarami a silnou basovou linkou Maxe Oleartchika, přičemž James Krivchenia to vše doprovází svými bubny.

Lenkerová a Meek se v textu obracejí k přírodě. “Křivý jako vrána, která hlodá na úsvitu / Stín z trávy v hlíně na trávníku,” je slyšet ze slok a v refrénech se k nim přidává Hannah Cohenová s doprovodnými vokály, když vyznávají silný druh vášně: “Moje jistota je divoká, tká / Pro tebe jsem dítě, věřím / Ležíš vedle mě a spíš na pláni / V budoucnosti.”

Big Thief se tak vrací znovu s tím, co je zdobilo na minulých albech: hřejivou, rustikální písní o lásce. O novém albu Big Thief zatím slovo nepadlo, vzhledem k minulému dvojalbu je ale materiálu k poslechu stále dost. Zvlášť, pokud nyní budou Big Thief sem tam trousit povedené nové singly jako tento.

TIP #2: Yumi Zouma – Give It Hell

Nenápadná popová parta z Nového Zálandu Yumi Zoumi vydala své poslední album Truth Or Consequences v březnu 2020, což při zpětném pohledu nebyla asi úplně nejlepší doba na vydání alba vzhledem k tomu, že po vydání nepřipadalo v úvahu, aby zafungoval v současnosti nejsilnější zdroj příjmů kapel — živé vystupování. Než přišla pandemie, stihli Yumi Zouma odehrát pouze jediný koncert v rámci plánovaného turné, než pandemie vše zrušila.

Jejich nový uklidňující a hřejivý singl “Give It Hell” je částečně inspirován touto zkušeností, jak vysvětluje Josh Burgess z kapely: „Než jsme vyšli na pódium na jedinou show, kterou jsme měli odehrát na našem vyprodaném americkém turné v roce 2020, drželi jsme se pevně za ruce. Někdo, kdo bojoval se slzami, řekl: “Pojďme to dneska všechno poslat do pekla. Následující den vyšlo album Truth Or Consequences. Odjeli jsme do New Yorku, udělali pár fotek a rozešli se zpět do svých domovů v USA, Velké Británii a na Novém Zélandu. Od té doby jsme nebyli spolu v jedné místnosti,“ vysvětlil nešťastné okolnosti vydání minulého alba Burgess.

„V duchu zachování přítomnosti jsme chtěli tuto píseň vydat TEĎ a nečekat na žádný jiný okamžik, než je tento,“ vysvětlil Burgess, proč se rozhodli vydat album nyní.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář