Zpátky je jeden z největších objevů roku 2018: londýnská punková kapela Shame, ale s trochu rozdílným zvukem než ten, na který jsme byli zvyklí na jejich skvělém debutu Songs of Praise. Nový singl vydává také u nás velmi oblíbená zpěvačka LP, která opět dokáže výborně spojit pop a alternativní hudbu. King Gizzrd and the Lizard Wizard se tentokrát vydávají cestou jakéhosi arabského popu. S jejich častými změnami zvuku už jsme si ale na podobné věci zvykli. Mezi nové písně jsme taky zařadili píseň „Koňýku“ z nově vydaného alba brněnské kapely Květy.

Kompletní přehled nových písní včetně remixů, živých nahrávek nebo nových verzí již vydaných písní najdete na našem Spotify:

Shame – Water in the Well

Britská post-punková skupina se chystá vrátit se svým druhým albem. Od svého debutu 2018 Songs Of Praise kapela až do pandemie neustále koncertovala a objevilo jí mnoho horlivých fanoušků. Na svých cestách však zažili také určité krize a pocítili i nevýhody života v hudebním průmyslu. I o tom má být prý nové album Drunk Tank Pink, které má vyjít v lednu.

Frontman Charlie Steen si prošel klasickou prvotní euforií, která u muzikantů obyejně následuje poté, co se jim podaří uspět. Párty však poté údajně následovaly „intenzivní záchvaty po probuzení z horečnatých snů“. Skončil to tím, že se zamkl v malé místnosti, které nazval “The Womb” („lůno“), se stěnami natřenými růžovým odstínem, které jej uklidňovaly a které vypadaly jako v “opilém tanku”. A odtud se zrodil název nového alba.

“Začneš si velmi dobře uvědomovat sám sebe a když se veškerá hudba zastaví, zůstane ti jen ticho,” uvedl Steen ve svém prohlášení. “A to ticho je hodně o tom, o čem je tato nahrávka.”

Drunk Tank Pink má být velkým stylistickým skokem od debutu Shame Songs of Praise.

Část toho zřejmě pochází od kytaristy Seana Coyle-Smitha, který se zaměřil na nové vlivy, jako Talking Heads nebo ESG. “Před tímto albem mě začala hra na kytaru tak nudit,” přiznal . Sean. “Myšlenka, že by to bylo vůbec možné, byla otupující. Začal jsem tedy psát a experimentovat ve všech těchto alternativních laděních a ne psát nebo hrát konvenčním ‘rockovým’ způsobem.” Dříve jsme mohli slyšet „Alphabet“, který má podle zveřejněného playlistu album otevírat. Nová skladba se jmenuje: “Water In the Well“ a byla vydána s videem režiséra Pedra Takahashiho.

LP – How Low Can You Go

Zpěvačka a skladatelka LP vydala svůj nejnovější singl „How Low Can You Go“. Smyslná nová píseň obsahuje stejný tým skladatelů odpovědných za jejím zatím asi nejúspěšnějším singlem „Lost on You“, který se stal číslo 1 v 18 zemích a celosvětově překonal 1 miliardu streamování.

Spoluautorský tým tvoří LP a její dlouhodobí spolupracovníci Mike Del Rio (Kylie Minogue, Selena Gomez, Eminem, Christina Aguilera…) a Nate Campany (PVRIS, Carly Rae Jepsen, K.Flay…). Při psaní a nahrávání vzrušující nové skladby trio zamířilo až do hotelu El Ganzo v San José del Cabo v Mexiku a pracovalo na něm také v osobním studiu LP Hotel Havana ve čtvrti Highland Park v Los Angeles. Výsledkem je reflexe o dobrodružstvích v pozdních nočních hodinách, sebezkoumání a o lásce.

Laura Pergiolizzi, která se neidentifikuje ani jako muž, ani jako žena o “How Low Can You Go” řekla, že představuje směsici mnoha divokých nocí, které zažila v NYC a v LA. „Někdy s tebou zůstanou. Máš city k těmto postavám a situacím v celé jejich vadném a krásném šílenství. Často podle mě a ostatní cítíme, že ve stylu Holdena Caufielda (hlavní postava románu J.D. Salingera Kdo chytá v žitě, pozn. red.) potřebujeme vědět, jaké nejhorší věci v životě mohou být. Myslím, že mi to pomůže najít jistotu o tom, co nechci, a ocenit to.”

Píseň svým zvukem připomíná nejen současný pop, ale také například populární alternativní projekt Australana Kevina Parkera Tame Impala.

Doprovodnou skladbou je nové video natočené rovněž v hotelu El Ganzo, kde píseň vznikala a režíroval jej z Colorada, ale nyní v L.A. pobývající Eric Maldin.

King Gizzard and the Lizard Wizard – Intrasport

Věčně zaneprázdněná kapela King Gizzard and the Lizard Wizard sdílela píseň a videoklip „Intrasport“ pocházející z nového alba melbournské kapely K.G., které je ode dneška k dispozici. „Intrasport“ je jedna z nejtradičnějších písní z nového alba, která se opírá o synth-heavy acid house. Surrealistický klip režíroval častý spolupracovník kapely John Angus Stewart, který (kromě mnoha dalších videoklipů kapely) režíroval i hudební filmy kapely Chunky Shrapnel a RATTY.

Šestnácté studiové album kapely bylo vydáno minulý pátek. Kapela navíc přišla spolu s novým živým albem a koncertním filmem Live In San Francisco ‘16. V návaznosti na loňský snímek Infest the Rats Nest nové album zahrnuje dříve vydané tři singly “Automation”, “Straws in the Wind” a “Honey!

Květy – Koňýku

Také brněnská alternativní kapela Květy nás zásobuje novými singly z nového alba. To bylo vydáno symbolicky na 17. listopadu a jmenuje se Květy Květy. Oproti minulým poněkud bouřlivějším písním, které byly vydány ještě před albem – “Robot” a “Do tmy” s industriálními, možná dokonce až post-punkovými prvky, které spíše jen nepřímo navazovaly na písně ze starších alb Bilé včely nebo V čajové konvici, které obsahovaly výrazné folkové vlivy a spíše se podobaly hlasitějším písním z alba Miláček slunce, ovšem namísto houslí zde dostala místo elektronika. Nyní se však jedná spíše o návrat ke smutnému a tiššímu zvuku kapely, na který již od Květů můžeme být zvyklí z některých z nejoblíbenějších písní kapely jako “My děti ze stanice Bullerbyn” nebo “Odpočinout”.

TIP: Neil Young – Grandpa’s Interview (Live)

Skvělá živá verze emocionálně silné písně Neila Younga ze 17 let starého alba Greendale. Jedná se o jeden ze silných momentů Youngovy tvorby ve 21. století. Píseň pojednává o tom, jak jsou média neuctivá vůči obětem tragédií. Někteří žurnalisté chtějí informace bez ohledu na to, jak se lidé cítí, a obětem neukazují žádnou úctu. V písni se děda skrývá před médii poté, co před nimi utekl. K albu Greendale existuje také  film, který lze jen vřele doporučit všem fanouškům Neila Younga. Tato píseň je ve filmu výborně zpracovaná.

We Are Scientists – Fault Lines

We Are Scientists vydali nový singl „Fault Lines“. Píseň je druhým novým vydáním skupiny roku po květnovém singlu „I Cut My Own Hair“. “Revelling in lost time/ Stepping over fault lines/ It’d help if we could rewind/ And redraw all these fault lines,” („Vychutnáváme si ztraceného času / Překračujeme zlomové linie / Pomohlo by, kdybychom mohli přetočit zpět / A překreslit všechny tyhle zlomové linie,” zpívají přes těžké rockové riffy na písni, která má být o zvyšování polarizovaných pohledů ve společnosti a prohlubování rozdílů uvnitř společnosti.

V tiskové zprávě frontman Keith Murray řekl: „Podívejte, obecně se zdráhám za obvyklých okolností komentovat významy písní a analyzovat texty. U písně jako ‘Fault Lines’ mám ještě menší sklon se do takových věcí ponořit než obvykle. Pokud někdo chce číst o nebo, sakra, vidět přímé důkazy partyzánských rozporů, subjektivních realit, neřešitelného přesvědčení a neustále rekalibrovaných kontextových rámců, může si v každém okamžiku zkontrolovat své sociální sítě.“

Další nové písně:

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář