Obaly alb roku 2017: nejhezčí a nejhnusnější

Obaly alb roku 2017: nejhezčí a nejhnusnější

od Patrik Müller -

Dobře známé přísloví říká, že nemáte soudit knihu podle obalu. Stejně tak tohle platí i pro hudební desky. V době streamovacích služeb obaly alb možná nehrajou takovou roli, stejně je to ale důležitý umělecký i marketingový prostředek, jak nalákat posluchače, aby si z těch milionů tlačítek “přehrát” na obalech alba vybrali zrovna to vaše. Pojďme se podívat na ty nejhezčí i nejstrašnější z tohoto roku.

Pacific Daydream od Weezer

Verdikt: Hezké

Co si budeme povídat… nové album Weezeru za moc nestálo. Řetízkový kolotoč nad naší modrou velkou koulí ale vyčuhoval a musel každého zaujmout. Španělský grafik Fran Rodríguez může být na tohle své dílo pyšný.

War & Leisure od Miguel

Verdikt: Hezké

Chtěl bych vědět, co se honilo hlavou autorovi námětu, padající Miguel do písku je ale velice nápaditý obal alba a to nemluvě o tom, že ho správně vyfotit muselo být technicky obtížné.

Blue Lips od Tove Lo

Verdikt: Strašné

Hele Tove Lo, my jako chápeme, že chceš sexuálně šokovat se vším, co uděláš, ale tohle je fakt strašné. Strašnější je to ještě po tom, co začnete přemýšlet, zda ta boule v kalhotkách není na ženské pohlaví nějak příliš velká… Brrrr…

Take Me Apart od Kelela

Verdikt: Hezké

Tohle je naopak skvělá demonstrace ženské síly a vlastní sexuality. Obal alba se perfektně hodí k jeho obsahu plného “late night R&B”.

Výsledek obrázku pro kelela take me apart

Younger Now od Miley Cyrus

Verdikt: Strašné

Už jsme si asi zvykli, že obaly alb Miley Cyrus jsou pokaždé nějaká extravagantní hrůza. Vždycky když vidím obal tohohle alba, čekám kdy z něj vyskočí žlutý pták Tweety a za ním ušišlaný kocour Sylvester a další postavičky z Lonney Toones od Warner Bros.

Výsledek obrázku pro Younger Now cover artwork

Lust for Life od Lana Del Rey

Verdikt: Strašné

Chápeme… šedesátá léta, hippies a tak. Jako kdyby toho retro kýče u tebe nebylo už tak akorát na hranici snesitelnosti.

Science Fiction od Brand New

Verdikt: Hezké

Už obal alba The Devil and God Are Raging Inside Me se stal v alternativní scéně kultovním, tohle má taky potenciál. Proč ty holky skáčou z okna? Nezlomí si nohu? Je ten černý Mercedes jejich? Jak tohle vůbec Thobias Fäldt fotil? Foto, které bylo nafoceno v roce 2008 pro módní a lifestylový časopis Vice vyvolává samé otázky.

Melodrama od Lorde

Verdikt: Hezké

Jednoduchý nápad prostě namalovat olejovými barvami zpěvačku, jak leží v posteli, ale jak účinný! Brooklynskému malíři Samu McKinnissovi se tohle povedlo.

Tyler, the Creator od Flower Boy

Verdikt: Strašné

Jako plakát na ples, který pořádá klub včelařů super, nějak to ale kazí ta postava v kšiltovce uprostřed…

Hopeless Fountain Kingdom od Halsey

Verdikt: Strašné

Obsahem je album povedené, to prapodivné nelidské monstrum na obalu ale zase tak povedené není. Bojím se, aby nezačaly oči zpěvačky vydávat nějaké paprsky a já pak neskončil takto:

Výsledek obrázku pro HALSEY HOPELESS FOUNTAIN KINGDOM art work

Harry Styles od Harry Styles

Verdikt: Hezké

Obal alba vystihuje mimořádně přesně jeho obsah týkající se života plných nocí strávených v luxusních hotelích na nejrůznšjích částech světa se všemi jeho klady i zápory.

DAMN. od Kendrick Lamar

Verdikt: Hezké

Věřte nebo ne, i tohle je svým způsobem hezké. Možná ne esteticky, je v něm ale něco netradičního a silného. To potvrzuje, že se obal alba se stal internetovým memem a někteří říkají, že prý vystihuje povolební náladu ve Spojených státech.

Výsledek obrázku pro kendrick lamar damn meme

Witness od Katy Perry

Verdikt: Strašné

Jediní, kdo budou mít z tohohle obalu radost budou konspirační teoretici, protože najdou další důkaz toho, že je Katy Perry ovládána illumináty. Pro normální lidi tohle bude jen nějaká podivná podobizna Katy Perry s okem v hubě.

Arca od Arca

Verdikt: Strašné

Tak tady přesně platí to nesuď desku podle obalu. Album venezuelského elektronického mága je skvělé, bohužel na album se nedá dívat déle, než nejmenší potřebný čas určený k vyndání CD s obalu a nebo stisnutí tlačítka přehrát. Mohou vznikat různé challange jak dlouho se na tuhle hnusnou tvář dokážete dívat v kuse. To je tak jediné k čemu je takový obal dobrý.

Sleep Well Beast od The National

Verdikt: Hezké

Ticho, klid a přemýšlení nad osobním životem. Obal na kterém je zachyceno potemnělý dřevěný dům se studiem i obsah alba spolu dokonale spolupracují.

The Navigator od Hurray for the Riff Raff

Verdikt: Hezké

Obal řekne někdy více než tisíc písní. Album inspirované vyrůstáním zpěvačky v Bronxu vyjadřuje přesně obal s kulisami vypadající jako scéna z brodwayského muzikálu, popřípadě amerického filmu z padesátých let.

Utopia od Björk

Verdikt: Strašné

Pokud vás zlobí dítě a potřebujete ho vylekat, tahle maska Björk vám asi poslouží velice dobře…

Rainbow od Kesha

Verdikt: Strašné

Autoři obalů popových hvězd se museli letos asi zcvoknout a nebo do sebe ládovat nějaké hodně silné drogy. Tohle přece normální člověk nevymyslí.

Pure Comedy od Father John Misty

Verdikt: Hezké

Citací z Pelíšků vyjádřeno: Tohle ale muselo dát práci. A přitom taková blbost, že?”

Plunge od Fever Ray

Verdikt: Hezké

Je to vlastně úplně stejné, jako s písněmi na tomto albu. Vůbec nevíte, co to má znamenat, je to tak trochu hloupé, provokativní a pozérské, není to zase tak dobré, jak si to o sobě myslí, ale vlastně nakonec je to přece jen zajímavé.

Meaning of Life od Kelly Clarkson

Verdikt: Strašné

Po dlouhé době povedené album Kelly Clarkson pokazil jeho obrázek. Není to sice tak strašné jako některé jiné hrůzy tady, dokonce samotná Kelly ale na něm křičí: Proč to vypadá, jakoby mě někdo zezadu fláknul přes hlavu šutrem!? A proč je ten font vlevo nahoře tak nečitelný a ještě k tomu zakroucený do kruhu? Proč jsou ty barvy tak blbě zvolené?”

Evolution od Anastacia

Verdikt: Strašné

Jak bídné album, tak bídný obal. “Umělec”, který tento obal tvořil, ho zřejmě tvořil v nějaké mobilní aplikaci na úpravu fotek, kterou stáhl zdarma z Google Play. On by si koneckonců ani žádný lepší software nemohl dovolit, pokud takové výtvory dělá běžně.

Výsledek obrázku pro evolution anastacia artwork

World Eater od Blanck Mess

Verdikt: Hezké

Zvířecí tesáky nějaké psovité šelfy (sorry, nejsem zoolog) jsou skvělý způsob, jak vybočit z řady a upozornit na sebe.

Drunk od Thundercat

Verdikt: Hezké

Snad nejvtipnější obal alba tohoto roku. Ten výraz v očích je dokonalý a souhlasí s pološílenou hudbou na albu.

The Thrill of it All od Sam Smith

Verdikt: Strašné

Takhle asi nějak vypadali chovanci ústavu šíleného neurologa Waltera Freemana po lobotomii. Nevím, proč chtěl Sam Smith vypadat na obalu svého druhého alba zrovna takhle…

Red Pill Blues od Maroon 5

Verdikt: Strašné

Jako vážně!? Ale třeba předškolním dětem se tohle jistě bude líbit.

Komik do půl osmé od Květy

Verdikt: Hezké

Za zdánlivě obyčejnou fotkou, při jejíž focení si fotograf hrál s hloubkou ostrosti, se skrývá příběh nemoci a smrti partnerky zpěváka Kyšperského Aleny Černé. Stejně jako celé album skrývá i jeho obal dojemný příběh toho, jak nás dokáže hudba utěšovat.

Black Origami od Jlin

Verdikt: Hezké

Autoři obalů musí počítat s tím, že dneska se posluchač dívá hlavně na malý obrázek na monitoru, nikoliv na velký obal “elpíčka”. Není tudíž tolik prostor pro detaily, ale jde o to podat jasné obrazové sdělení. Tahle hra s gradientními přechody i hrou s významem barev je výborná.

A pokud ještě nemáte dost, tady jsou další hezké obaly:

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář