John Mayer – The Search for Everything

John Mayer – The Search for Everything

RECENZE | Novinky: John Mayer na novém albu The Search for Everything nepláče ani nejásá

Rozchodová alba jsou mezi hudebními kritiky často považována jako synonymum pro špatné album. Člověk by řekl, že tato životní událost bude mít blahý vliv alespoň na inspiraci pro muzikanty, opak je ale pravdou a často to bývá období, kdy si skladatelé vybírají slabé momentky a i ti nejzkušenější skladatelé si na tom vylámou zuby. Pro nové album Johna Mayera The Search for Everything to naštěstí neplatí – tedy alespoň ne úplně.

Mayerovo nové album bylo vydáno ve třech vlnách, kdy byly vydány EP po čytřech skladbách. Třetí EP bylo vydáno 14. dubna, představilo poslední čtyři písně a přeházelo pořadí písni na konečném dvanácti trackovém LP. “The Search for Everything” tak bylo kompletní.

John Mayer nedělá hudbu pro dřevorubce, to ale nevadí

John Mayer byl a je více či méně spíše zpěvák a kytarista pro dívčí část publika. Ne že by si muži někdy nemohli schoulit pod deku, jíst bonboniéru či si napustit horkou vanu s pěnou a koupelovou solí a tyhle činnosti provozovat s hudebním podkresem sametového hlasu a procítěných balad Johna Mayera, na koncertech ale stojí řady hlavně dívky.

Zanechme ale předsudky stranou, nedá se sice říct, že by se John Mayer hodil třeba k sekání dřeva nebo opravě motorky, to ale není důvod, proč by poslouchat Johna Mayera nemohli i muži. Je sice takovým všeobecným hudebním pravidlem, že idolové žen a playboyové příliš maskulinní část publika nevzrušují, když Mayer v rozhovorech rád mluví o svém přirození, asi to většině mužské části publika taky nikterak neimponuje, není ale vůbec pravda, že by Mayer využíval svého statusu alfa samce, jehož postelí prošlo spousta slavných žen. John Mayer nikdy nebyl vyčuraný obchodník s lidským srdcem, vždy myslel své písně naprosto upřímně. Jeho hudba mísí popové, soulové, jazzové a soft-rockové vlivy a to není koktejl vůbec špatný.

Fotka John Mayer k albu The Search for Everything
John Mayer je famózní kytarista

Zvláště jeho album Continuum z roku 2006 je mimořádně zdařilé a je jakousi vizitkou všeho dobrého na tomto Connectikatském rodákovi. John Mayer je taky naprosto fenomenální kytarista (pokud nevěříte, mrkněte na kompilaci jeho nejlepších sól na YouTube, kde hraje i s B.B. Kingem) a po stránce textařské – i když jsou písně věnovány v drtivé většině ženám – není Mayer rozhodně žádný křupan a to není třeba zmiňovat jeho, i čistě po technické stránce, skvělý hlas.

Jeho aktuální album The Search for Everything navíc není jen oplakáváním nezdařilého vztahu jednoho skoro už čtyřicetiletého známého záletníka, objevují se zde i témata emočního vývoje člověka, který probíhá tak rychle, že je těžké v životě mít nad něčím kontrolu, Mayer tak přemýšlí ve velmi zajímavém textu písně “In the Blood” nad tím, kolik jsme si toho geneticky převzali od svých rodičů:

“How much of my mother has my mother left in me?”

Když se Mayer drží většinového tématu – oněch milostných balad o nepovedené lásce, jeho texty jsou chytré, lidské, příjemné – teda alespoň pokud se zahodí předsudky stranou. Někdy se až nechce věřit, že jsou z pera někoho, kdo díky svému mediálnímu obrazu není zrovna příliš oblíbený.

Měkkost, křehkost a muzikantská síla

The Search for Everything je vůbec velmi osobní zpovědí, dost možná Mayerovou nejvíce osobní zpovědí vůbec. Ve stejné písni “In the Blood” taktéž zpívá: “Will I dim the lights inside me, just to satisfy someone?”. John Mayer střídá pomalé, soulové rytmy úvodní “Still Feel Like Your Man” s R&B vlivy na “Helpless”, která by snad mohla být i na albu Justina Timberlaka. John Mayer to navíc prokládá svým kytarovým uměním, s kterým se může rovnat i takovým velikánům, jakým je Eric Clapton. Vytváří to pak zajímavou kombinaci, která se skvěle poslouchá. John Mayer se svým stylem nikdy nevytvářel alba, které by nějak výrazně žadonily o posluchačovu pozornost, spíše si vyprávějí vlastní příběh ve svém jemném světě a nestarají se tolik o posluchače. Mayerovy písně jakoby říkaly: „Jestli chceš, tak se připoj, nutit tě ale nebudeme”. To je na jedné straně zajímavé, na straně druhé se písně kvůli tomu slévají dohromady a příliš zapamatovatelných momentů na albu není ani na několikátý poslech.

Upoutá již zmiňovaná “Helpless” se svým chytlavým refrénem nebo klávesový úvod “Love on the Weekend” s rozsáhlým, širokým zvukem s ozvěnou. “Love on the Weekend” byl první vydaný singl a jeho instrumentální složka zní jako relaxační melodie. Ať už si při ní promítáte v hlavě či na na obrazovce slunce svítící mezi stromy či pohled na noční město, píseň zní parádně. S Mayerovým zpěvem píseň připomíná country popové balady interpretů jako Little Big Town, textově se sice Mayer tentokrát nikterak nepředvedl, uklidňující atmosféru své písně ale trefil přesně, když zpívá:

“It’s a Friday, we finally made it
I can’t believe I get to see your face
You’ve been working and I’ve been waiting
To pick you up and take you from this place”

…je to bezesporu skvělý muzikant, jeho přílišná měkkost a křehkost se ale někdy dá zvládnout jen velmi těžko bez toho, aniž by musel sklouznout k momentům, u kterých bude jedna polovina posluchačů vzdychat nadšením a druhá vzdychat nudou.

Píseň je krásnou ukázkou síly i slabosti Johna Mayera. Jeho písně má kompozičně perfektně zvládnuté, je to bezesporu skvělý muzikant, jeho přílišná měkkost a křehkost se ale někdy dá zvládnout jen velmi těžko bez toho, aniž by musel sklouznout k momentům, u kterých bude jedna polovina posluchačů vzdychat nadšením a druhá vzdychat nudou. Za jeho již slušně obsáhlou kariéru se ale s tímto již naučil dobře pracovat a na The Search fro Everything” to dokazuje. Jakožto skoro čtyřicátník tu dokazuje svou lidskou i muzikantskou zralost a prokazuje, jak skvěle se cítí doma ve stylu hudby, který si před patnácti lety vytvořil. Pokud tedy John Mayer není vašim šálkem kávy, nepřesvědčí vás ani teď. The Search for Everything je přehlídkou toho, co umí nejlépe a v čem se cítí dobře.

John Mayer – The Search for Everything

Vydáno: 14. duben 2017
Délka: 54:14
Žánr: Pop/Rock, Adult Pop/Rock, Alternative rock
Rozhodně musíte slyšet: 1. Still Feel Like Your Man, 4. Love on the Weekend, 8. Moving on and Getting Over

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář