Paul McCartney – Flowers in the Dirt

Paul McCartney – Flowers in the Dirt

RECENZE | Reedice: Flowers in the Dirt Paula McCartneyho chybí jen památný hit a B strany pro CD verzi reedice

Vydání Flowers In The Dirt byla očekávaná událost v osmdesátkovém plytkém období Paula McCarnteyho, kdy bylo jeho muziky jako šafránu. Svět očekával jeho album s nadšením. O to víc, že se na něm po tvůrčí stránce podílel i další skvělý britský zpěvák – Elvis Costello (na původním vydání alba je trochu skryt – je zapsán svým pravým jménem Declan MacManus).

V roce 2010 započal Paul McCartney šňůru vydávání reedic. Ty obsahují (samozřejmě) remasterované verze písní. Pak taky různé bonusové materiály a DVD. Flowers in the Dirt je k dostání v balení s dvěma disky, deluxe edici s třemi disky a DVD, dvojitém vinylovém balení, i verzi ke stažení.

Flowers in the Dirt bylo a je docela zvláštním albem. Je to album, které vlastně neobsahuje žádný památný hit, který by přežil v jeho koncertních setlistech dodnes. V konkurenci písní Paula MacCartneyho, který navíc do koncertů zařazuje spoustu písní Beatles, to ale není vůbec žádná ostuda. Je to parádní muzika na 54 minut, která se neoposlouchá hned na první poslech. A i přesto jsou písně dokonalou ukázkou toho, co umí McCartney naprosto bravurně – skládat melodicky líbivé písně. Nějakým záhadným způsobem se to obešlo bez nějakých výrazných tahů štětcem, i když bylo malováno velmi hustou barvou.

Bonusové materiály k deluxe edici Flowers in the Dirt
Velmi pěkně zpracované materiály vydávané k albu v rámci deluxe edice Flowers in the Dirt.

Ani rádia se nějak do hraní písní z tohoto alba nehrnula. Přitom jeho prodejnost byla vysoká. Pro rádia písně z Flowers in the Dirt ale nebyly dostatečně “sexy”. Jako potencionální hity se nabízí jemná, sentimentální, otcovská akustická skladba “Put it There” a hned následující stadiónová pecka se srdcařským rockovým zápalem, připomínajícím Bruce Springsteena – “Figure of Eight”. Žádná z písní ale ani tak neobstála v drtivé konkurenci všech písní Paula McCartneyho. Písně jsou nadprůměrné, ale to u Paula McCartneyho očividně nestačí.

Na “We Got Married” slyšíme i slavně neslavnou éru Pink Floydů bez Rogera Waterse, když se písní proplétá David Gilmour se svým nezaměnitelným zvukem kytary v období, kdy byl tenhle kytarista vedoucím téhle legendární kapely. Elvis Costello zpívá na třetí “You Want Her Too”. Nechal vzpomenout na snad nejslavnější hudebně – textařskou dvojici všech dob – Johna Lennona s Paulem McCartneym. Costello s Paulem napsal písně “My Brave Face”, “Don’t Be Careless Love” a “That Day Is Done”.

Nechybí taky manželka Linda McCartney, multiinstrumentalista Paul ‘Wix’ Wickens (ten hraje s McCartneym dodnes a je nejdéle spolupracujícím muzikantem s Paulem), kytarista Robbie McIntosh nebo třeba Stuart Hamish. Na albu se (včetně McCartneyho a Costella) podílelo 9 producentů, plus jeden další co se postaral o písně v reedici – Paul Ramone. Skvělí hosté i počet schopných a zkušených producentů tomuto nadprůměrnému albu silně pomohl.

Reedice je, co se týče technické stránky remasterovaných písní, podle očekávání velmi dobře zvládnutá. Horší už je, že při stažení dostanete více písní než při koupi CD deluxe edice. U verze ke stažení můžete dostat za určité peníze kompletní nabídku písní z 3 CD a ještě navíc 1 CD s písněmi z B strany singlu a různými remixy. Fanoušky tak čeká dilema mezi kompletní nabídkou písní včetně důležitých B stran a různými krásnými obrazovými a katalogovými materiály, které obsahují zdokumentované přípravy alba v 112 stránkové knížce s pevnou vazbou, obrázky ručně psaného textu, nebo třeba propagační katalog s fotkami Lindy McCartney.

Pro fanoušky je jistě tohle tak trochu podraz, protože by si museli koupit jak CD, tak digitální verzi, aby dostali vše, co chtějí.

Paul McCartney – Flowers in the Dirt

Vydáno: reedice 24. březen 2017, originál květen 1989
Verze, délka: 48:38 – originál, 1 hod. 24 min. – speciální edice (2CD nebo streamovací služby), Deluxe edice (3CD + 1DVD)*, Vinyl (2LP)*
Žánry: Pop rock, Adult pop/rock
Rozhodně musíte slyšet:  3. You Want Her Too, 6. Put It There, 7. Figure of Eight, 8. This One, 10. That Day Is Done

pozn: *délka nebyla uvedena

Hodnocení
Hodnocení alba:
Hodnocení reedice:

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář