16 nejlepších vánočních písní všech dob v populární hudbě

16 nejlepších vánočních písní všech dob v populární hudbě

od Patrik Müller -

Vánoce a hudba patří neodmyslitelně k sobě, bohužel to často nevypadá zrovna na časy kvalitní hudby. Z reproduktorů obchodáků hrají už od konce října různé přeslazené, kýčovité a ohrané vánoční hity. Tady je seznam vánočních písniček, které jsou oddychové a přístupné většině posluchačů, ale zároveň jsou to samy o sobě skvělé písně.

Slade – Merry Xmas Everybody

Anglická glam rocková a hard rocková kapely v nejlepších letech a s jejich nejlepším frontmanem Noddym Holderem v čele pojala Vánoce jako velkou rockovou párty a ve své době dokázala vytvořit vánoční písničku, která nebude oblíbená mezi tradičními cílovými skupinami vánočních písniček (střední generace a malé děti), ale i mezi mladými a dospívajícími. Optimistická píseň nejen o vánocích, ale i o mladistvých nadějích a světlé budoucnosti je aktuální i po 44 letech od svého vzniku. Povedený akustický cover této písně zahrál a zazpíval i Noel Gallagher z Oasis.

Wham! – Last Christmas

Snad největší vánoční popová klasika, která se nikdy neoposlouchá i když se o to rádia vehemntně snaží. Letos to budou Vánoce poprvé bez zesnulého George Michaela a už jen z tohoto důvodu nesmí na seznamu tato píseň chybět. Wham! triumfovali v tom, že nacpali vánoční romantiku do nádherné synthpopové písně. Kultovní videoklip s partou přátel na horksé chatě snad ani není třeba zmiňovat.

Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

Autor písně Walter Afanasieff zasáhl do černého s jednoduchou flirtovní písní. Píseň je netradiční svým pro vánoční píseň netradičně vysokým tempem. Zapracování zvonů a dívčí vokální skupiny byla chytrá inspirace vánočními písničkami konce 40. a 50. let, soulu, původního R&B a gospelu. Chytlavost, old schoolový zvuk a akordová pestrost zapříčinila, že je hit Mariah Carey pořád jeden z těch nejúspěšnějších a dokonce ani nepatří mezi ty písně, které by i po stém přehrání lezly na nervy.

Bruce Springsteen – Santa Claus Is Comin’ to Town

Píseň Johna Fredericka Cootsa a Havena Gillespiho, původně nazpívána Eddiem Cantorem se dočkala tohoto skvělého coveru Bruce Springsteena, který ji už dlouhá léta hraje v předvánočním období na svých koncertech. Když se spojí výborná píseň, Springsteenovo koncertní nasazení a vynikající Clarence Clemons se saxofonem, nemůže to být jiné než vynikající.

The Ramones – Merry Christmas (I Don’t Want To Fight Tonight)

Těžko představitelné spojení punku a Vánoc kupodivu fungovalo naprosto skvěle. Ačkoliv jejich album Brain Drain z roku 1988 za moc nestálo, alespoň přineslo tuhle netradiční vánoční kytarovou vypalovačku.

Brian Setzer Orchestra – Jingle Bell Rock

Je těžké určit, která z verzí “Jingle Bell Rock” je ta nejlepší, Brianu Setzerovi se však podařilo přivést do písně ducha starého dobrého rock’n’rollu a převléct ho do nového kabátu. Hlavně Setzerův strhující hlasový výkon zapříčinil, že pokud se nejedná o tu nejlepší verzi (to je asi Bobbyho Helmse), Setzerova verze je ta nejzábavnější.

The Darkness – Christmas Time

Britský glam rock nevymřel ani z nástupem nového století a ačkoliv už The Darkness neexistují, zbyla nám po nich tahle zajímavá píseň, která má v sobě ducha Slade, Queen a tradičních vánočních písní.

Run-DMC – Christmas In Hollis

Ač je to k nevíře, tak i hip hopová kultura má svého vánočního zástupce, ve kterém RUN-DMC popsali, jak vypadají Vánoce ve čtvrti Hollis v Queensu.

Stevie Wonder a Andra Day – Someday At Christmas

Málokterá moderní vánoční píseň je tak přirozená jako spolupráce Stevieho Wondera a Andry Day.

John Lennon & Yoko Ono/Plastic Ono Band

Další klasika, která se nikdy neoposlouchá. V poválečném uklidnění John Lennon dokázal, že umí spojovat lidi jako snad žádná jiná hudební postava.

Gwen Stefani & Blake Shelton – You Make It Feel Like Christmas

Jestli se z tohoto duetu stane další vánoční klasika ukáže čas, parametry na to ale má. Jakožto zástupce letošního roku si zde unikátní duet nejen pěveckých, ale i doopravdových partnerů, zde zaslouží být.

Václav Neckář & Umakart – Půlnoční

Je zajímavé, že možná vůbec nejlepší česká popová vánoční píseň vznikla terpve nedávno. Velký comeback Václava Neckáře sklidil se svou srdečností úspěch napříč všemi generacemi. Málokdy se povede, že náctileté holky sdílejí na Facebooku výtvory lidí ve věku jejich prarodičů a rozplývají se, jak je to krásná píseň.

The Killers – Don’t Shoot Me Santa

The Killers ukázali, že jsou kapela, která má smysl pro humor a nahráli neuvěřitelně vtipný vánoční příběh, který proměnil vánoční idylku v gangsterské drama.

Sex Pistols – Jingle Bells

Sex Pistols hrají a zpívají “rolničky”. Víc asi ne třeba dodávat.

Chuck Berry – Run Rudolph Run

Vánoční rock’n’rollová klasika Chucka Berryho. Zajímavý cover nahrál i Lemmy Kilmister s Billym Gibbonsem.

The Pogues – Fairytale of New York

Píseň vznikala velice těžce a trvalo to léta než byla dokončena. Nádherná píseň o irských imigrantech v New Yorku je ale poprávem považována za jednu z nejlepších vánočních písní všech dob.