David Stypka patřil k největším českým hudebním objevům poslední dekády a jeho pěveckými, skladatelskými a textařskými dovednostmi se mohl jako jeden z mála srovnávat i s velkými zahraničními hudebníky. Vydal 2 alba Čaruj a .neboj. Obzvláště to druhé produkované častým spolupracovníkem Anety Langerové Martinem Ledvinou sklízelo mediální chválu, nominace na ceny a hlavně i zasloužený ohlas veřejnosti. David Stypka, jak už jste možná slyšeli, bohužel předčasně opustil tento svět kvůli zákeřné rakovině slinivky. K připomenutí jeho odkazu nabízíme náš výběr 10 jeho nejlepších písní.

10. Dobré ráno, milá (s Ewa Farna)

Duet “Dobré ráno, milá” je jednoznačně komerčně nejúspěšnější písní Davida Stypka, která pronikla dost možná i díky angažování Ewě Farne do českých rádií. Nepatří to mezi ty vůbec nejlepší písně Davida Stypky, proslavila jej ale i mezi masovými posluchači, za což jí můžeme být vděční. Jedná se přeci jen o píseň, která je sic rádiově přívětivá produkcí a příjemnou, jemnou melodií, ale textově je na rádia nezvykle vážná a utrápená.

9. Díry

První album Davida Stypky z roku 2014 mělo v sobě mnoho folkového a písničkářského nádechu. Píseň “Díry” k tomu nabízí navíc také rytmy s vlivy latinskoamerické hudby a široké spektrum použitých nástrojů od ručních bubnů po melotron akcentují výborné muzikantské výkony jeho kapely Bandjeez.

8. Nebolelo

“Nebolelo” nabízí velice zajímavý zvuk, který zní se svou deštivou atmosférou a velkolepými pompézními dechovými party velmi anglicky. David Stypka ukázal na této písni svou alternativně rockovou část. “nebolelo” obsahuje výborné kytary a je to jedna z nejlepších ukázek síly Stypkových vokálů.

7. Dělám

První album Čaruj mělo sic o poznání skromnější produkci, avšak bylo velmi autentické tím, jak dokázaly vyjádřit skrytou poetičnost Stypkova frýdecko-místecka, kde se střetává těžká industrializace s nádhernou přírodou Podbeskydí. Píseň “Dělám” jakožto existenciální balada zkrachovalého hudebníka bez peněz patří mezi nejsmutnější písně Davida Stypky, ale zároveň mezi jedny z těch, kde můžeme nejlépe poznat jak jeho, tak místa odkud pochází.

6. Osudová

Debut Davida Stypky však obsahuje také optimističtější momenty. “Osudová” však není klasickou radostnou písní, ale spíše jakýmsi klidným a nostalgicky laděným pohledem na vzpomínky a časem zašlé fotografie.

5. Lodivod

Dobrodružně laděná píseň “Lodivod” je jako balada o námořníkovi, co pluje v severských mořích z vyhnanství zpět do míst, kde jej má někdo rád. Stypka však pochybuje a přemýšlí, jestli tomu doopravdy tak je a jestli bude doma svou láskou přivítán, ale nezbývá mu nic jiného než se zkusit vrátit. Zvukem se jedná o jednu z nejvíce alternativních Stypkových písní. Zvukem trochu připomíná anglické Radiohead nebo starý zvuk Coldplay.

4. Loučit

“Loučit” je soulově orientovaná píseň s retrospektivními pohledy v textech s ústřední tématikou druhého alba Stypky, která se točila okolo rozpadlého vztahu. Stypka v obrazném textu pracuje zajímavě s časem a známou fyzikální kvantovou teorií, která tvrdí, že naše vnímání času je ve skutečnosti možná špatné, protože ve fyzikálním světě budoucnost předurčuje minulost, nikoliv naopak. Stypka vytvořil jeden z nejlepších momentů jeho textařské práce.

3. Neboj

Ač v diskografii Stypky nejdeme mnoho písní, ve které odhaluje svou křehkost, “Neboj” je jedna z posilujících písní, která se proti temnotě snaží bojovat. Stypka odvedl perfektní práci v přesném popisu jeho psychických problémů. Kdo zažil deprese, úzkost nebo nespavost, okamžitě rozumí tomu, o čem Stypka zpívá. Žánrově rozmanitá píseň by se dala zařadit někde mezi rock, folk, soul a americký heartland rock.

2. Kříž

Euforická píseň s křesťanskou tématikou patří mezi nejsilnější písně, jaké David Stypka se svou kapelou Bandjeez napsal. Výborně jí popsal blogger Josef Martínek, autor blogu Na volné noze na svém webu Hudební srdcovky, pro kterého je “Kříž” vůbec nejvíce zásadní píseň Davida Stypky: Píseň je o podle něj tom, že každý si neseme nějaký svůj kříž, ale neseme si jej dobrovolně a namísto toho, abychom udělali to, co někde v hloubi naší neuronové sítě víme, že máme udělat, raději ten kříž neseme dál a dobrovolně trpíme víc než je nutné. Bojíme se totiž ze všeho nejvíce přiznat si, že máme problém, musíme vystoupit z komfortní zóny a musíme s ním něco udělat.

1. Jericho

Nejvíce srdcervoucí píseň Davida Stypky, která je středobodem jeho druhého alba .neboj. Píseň obsahuje opět silnou křesťanskou, ale i historickou tématiku, když odkazuje na jedno z nejdůležitějších míst lidské historie, které je známé jako první město, na které narazili Izraelité po přechodu řeky Jordán a je to také dle archeologických důkazů jedno z vůbec prvních osídlení (měst, chcete-li) na světě. David Stypka v písni vzpomíná prostřednictvím této silné symboliky na svůj vztah, lituje jej, ale snaží se utěšit svou bývalou lásku v tom, že její bolest ustane. Stypka zpívá, že někde v dálce života člověk dojdou oba konečně do své země zaslíbené — do svého Jericha a najdou jinou lásku, či spokojený život.

Poslechněte si náš playlist vybraných 10. nejlepších písní na počest Davida Stypky:

Foto: Bandzone.cz, Katarína Orešanská

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

3 KOMENTÁŘE

  1. Taky díky, skvělý výběr. Myslím, že by to akorát ještě chtělo aktualizaci, protože Stypkovo posmrtně vydané album “Dýchej” má v sobě taky hned několik skvostů – a za mě je to možná nejlepší české album posledních deseti let. Velká škoda tohoto zpívajícího básníka.

  2. Chtěl bych vyslovit respekt k výběru “TOP” písní, což je vždy těžký subjektivní úkol. Můj výběr.bynse v něčem patrně liší, ale ze stěžejních nechybí jedinná. Děkuji rovněž za jazykovou obratnost a kreativitu předloženého textu.

Komentář