Uživatel Youtube a TikToku a amatérský hudební producent Teo Domani předělal píseň “Midnight City“ od francouzsko-americké elektronické kapely M83 a to neobvyklým způsobem. Do písně ho napadlo vložit proslulý smích Nelsona Muntze ze seriálu Simpsonovi. Video najdete na konci článku.

Na Domaniho původním videu, které neslo podtitulek: „Nevím, proč jsem to udělal,“ vzal typický smích Nelsona, který se smál Bartovi v jediném celovečerním snímku seriálu Simpsonovi (Simpsonovi ve filmu), nahrál jej a poté jej použil jako typickou melodii, kterou lze slyšet v úvodní a sborové části „Midnight City“.

Úpravy hlasu Nelsona v podání amatérského producenta nejsou tak daleko od toho, jak melodie skutečně vznikla

Z videa je patrné, že k remixování písně se samplem Nelsonova smíchu použil program Ableton Live sloužící jako digitální zvuková stanice pro nahrávání, skládání i mixování hudby a Nelsonův hlas upravil ekvalizérem nebo nástrojem Auto-tune, který dokáže modulovat hlas tak, aby byl ve správné tónině se zvukem okolo, popřípadě je možné hlas rozkouskovat a rozdělit jej na tóny, které pak lze přesouvat.

Původní výrazný zvuk použitý v „Midnight City“ přitom nevznikl zase až tak rozdílným způsobem. Ačkoliv se na první pohled zdá, že se jedná o syntezátor, hlavní výrazná melodie znějící trochu jako nějaký elektronický saxofon, je ve skutečnosti tvořen zkreslením hlasu zpěváka kapely Anthonyho Gonzaleze. Ten poté teprve až na pozadí podporují syntezátory.

Píseň s atmosférou nočních měst

„Midnight City“ pochází ze srpna roku 2011, kdy byla vydána jako singl před vydáním alba Hurry Up, We’re Dreaming. Pro svou jedinečnou atmosféru, která může připomínat právě noční město, na které referují M83 v názvu, se píseň stala celosvětově populární a byla součástí například tak významných sportovních událostí jako Letní olympijské hry v Londýně a nebo Mistrovství Evropy ve fotbale (UEFA Euro) 2012. Píseň byla použita také v několika reklamách nebo seriálech (například seriál Black Mirror).

Píseň mohli čeští posluchači slyšet na živo v roce 2016, kdy skupina M83 vystoupila na festivalu Colours of Ostrava. Poslední album M83 DSVII vyšlo v roce 2019.

Na klip, který zhlédlo na sociálních sítích více než čtyři miliony lidí se můžete podívat zde:

Autor: Patrik Müller, Dominik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář