Jak se hudebníci vyrovnají se ztrátami způsobenými opatřeními proti koronaviru? Dočkáme se třeba díky současné situaci alb jako z dob Beatles a Woodyho Guthrieho?

Ještě v pondělí večer nás asi vůbec nenapadlo, co vše se tento týden bude dít. Pravděpodobně stojíme už nyní v období, které jsme za svých životů ještě nikdy nezažili. Obzvláště, pokud jste mladšími ročníky. V rámci České republiky se jedná nejspíše o nejvíce mimořádnou situaci od příjezdu sovětských vojsk v roce 1968. Jak v této zvláštní době bude přežívat hudba a jak se vypořádá hudební průmysl se ztrátami ze zrušených koncertů? Článek dočtěte pokud možno do konce, kde jsou i pozitivní zprávy.

S koncerty máme na chvíli útrum. Na jak dlouho to bude a jak se s tím hudební průmysl vypořádá? (ilustrační foto)
S koncerty máme na chvíli útrum. Na jak dlouho to bude a jak se s tím hudební průmysl vypořádá? (ilustrační foto)

Pokud přistoupíme nejprve k tomu horšímu, ať máme to negativní za sebou, řekněme si to na rovinu, z ekonomické stránky to pro některé muzikanty vůbec nebude lehké.Koncerty ruší nejen české kapely, ale prakticky úplně všichni. Včera bylo oznámeno zrušení velkého kalifornského festivalu Coachella.

Největší problém pro muzikanty je ten, že v dnešní době lze těžko přežívat pouze na příjmech z prodejů alb — ať už fyzických nebo digitálních. Mnoho kapel, zpěváků a muzikantů je závislá na příjmech z turné, které tvoří spolu s merchandisingem jejich hlavní příjmy. Příjmy z digitálních a fyzických prodejů nebo z přehrání písní a alb s reklamami, jsou spíše jen doplňkem.

Velké kapely mají luxus příjmů tantiémů z rádií a televizních pořadů, které využijí jejich písně, spíše jde ale jen o ty na špičce pyramidy. Nástup internetu totiž skoro zlikvidoval fyzické prodej fyzických kopií alb, na druhou stranu lidé pořád chodili ven, stejně jako lidi pořád chod do kin. Koncert je jedinečný zážitek, který internet nedokázal nahradit.

Nejprve je potřeba uvědomit si hořký fakt, že tohle asi nezmizí za týden

Co ale teď? Může to tady být jen měsíc a vše přejít, ale ze současné situace to příliš nevypadá na takto optimistický průběh. Přední americký expert na biobezpečnost a infekční choroby Michael Osterholm v podcastu Joa Rogana prozradil, že dle jeho odhadů bude tahle pandemie trvat 3 až 6 měsíců možná i déle.

„Bez účinné vakcíny nevím, jak by to mohlo skončit jinak, než že se nakazí miliony lidí,“ pronesl zase Nathan Grubaugh, epidemiolog z Yale School of Public Health.

Pokud současnou situaci chápete, asi je vám jasné, že současná opatření v ČR jsou jenom narychlo postavenou hrází pro to, abychom se mohli připravit na vypuknutí.

Nejsem expert na tuto oblast, ale z toho, co jsem se dozvěděl, jsou tady dva způsoby, jak mohou koronaviru SARS-nCoV2 státy čelit. Jeden je kratší, jeden je delší. Ani tady ale není lehké určit, jak slouho to bude.

Čína si s brutálními opatřeními poradila s koronavirem (doufejme, že už jsou z toho doopravdy venku, čísla z posledních dní tomu nasvědčují) zhruba za 2 měsíce.

Britská kapela Foals se rozhodla na tuhle mimořádnou situaci reagovat výukovým videem, kde ukazuje, jak správně mýt ruce. Jejich píseň “Wash Off” (“Umýt”) se k tomu přímo nabízela:

Ač to zní šíleně, vzhledem k tomu, že v mnoha jiných státech opatření nejsou zase tak velká jako u nás a už vůbec ne v Číně, lze bez konspirací předjímat, že se mnoho velkých zemí na západě jako Německo, Španělsko a Francie chystá na scénař “rychlý průlet s obrovskými škodami”. Tedy nejspíše scénář Čína a Itálie. Bude to nehezké, ale státy zřejmě nechtějí čekat nebo si nechtějí připustit naprosto zmrazit ekonomiku (?).

Našim scénářem je asi více méně doufat, že se to přežene kolem nás, vybuduje se v zahraničních státech s vysokými počty nakažených kolektivní imunita a nás se to buď nebude týkat natolik a nebo chceme oddalovat tu velkou vlnu, připravit se na ní a vyžrat si pak tu menší, která přijde později.

Je tedy možné, že se v zahraničí přežene koronavirus brutálně a s obrovskými lidskými ztrátami, ale relativně rychleji a u nás bude vypuknutí (“outbreak“, jak říkají v angličtině) oddáleno o několik týdnů. I vypuknutí bude trvat déle, ale bude daleko méně brutální než nyní v Itálii, Číně a do čeho se nyní řítí Německo, Francie, Španělsko a nejspíše i Velká Británie.

I kdyby se ale potvrdil ten dobrý scénář, zákazy budou trvat minimálně měsíc nebo na dva a i to je pro hudebníky zničující. Jak tedy ztráty nahradit?

On-line koncerty jako světlo na konci tunelu?

Máme dobu internetu a jsou tady možnosti, jak kapelám pomáhat současnými zavedenými způsoby. crowdfunding, prodej merchendisingu, kupování alb přes internet nebo alespoň poslech přes Spotify. Moc to ale asi nepomůže. Těžko budou fanoušci natolik solidární, aby naplno nahradili příjmy z turné.

Jak tedy dále?

Určitý možný způsob nastínila kapela Mňága a Žďorp, která dnes vysílala živě krátký set ze zkušebny. Tohle by mohlo teď fungovat! Kapely by mohly dát ke streamům třeba alespň odkaz na přispění a hrála by podobně jako hospodské kapely za příspěvky. Některé kapely by mohly nabízet placené streamy z uzavřených koncertů, což některé kapely již dělaly, jen by vysílané koncerty prostě byly bez diváků.

Živý přenos kapely Mňága a Žďorp, která se snaží najít nový způsob, jak se v době izolace dostat k fanouškům:

Mňága Live zkušebna Vol.1

Zveřejnil(a) Mňága a Žďorp dne Čtvrtek 12. března 2020

Zpátky makat do studia!

Alespoň něco může být na této pandemii pozitivní. Díky tomu, že se budou rušit koncerty, zbude čas na studiovou práci, na kterou není jindy čas. Vlastně se tak můžeme na chvíli vrátit do zlatých studiových časů experimentování. Těch si dnes dopřávají právě díky časové tísni způsobené vyčerpávajícími turné, které platí složenky, prakticky jen malé a nezávislé kapely. Nyní, podobně jako The Beatles na konci 60. let je možné se plně začít soustředit na studiovou práci.

Ještě jedna malá pozitivní zpráva. Obvykle to tak bývá, že si věcí nejvíce vážíte poté, co si zkusíte je na chvíli nemít.

Možná tak vzniknou unikátní alba, které budou podobně revoluční, jako kdysi album Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, kdy velká kapela kterou znají všude na světě, vytvoří album, které zní jinak než všechna ostatní alba a pomůžou hudbu posunout někam dopředu.

Co jiného v depresivní době poslouchat než Beatles?

Třeba tedy budeme na toto období jednou vzpomínat jako na dobu, kdy to sice nebylo lehké, ale jako na zlaté časy hudby. Možná vznikne i album podobné nejspíše vůbec prvnímu koncepčními albu všech dob — album Woodyho Guthrieho o finanční krizi a prachových bouřích v USA v 30. letech Dust Bowl Ballads vydané v roce 1940. Album o krizi, která nastala, které bude historickým otiskem doby.

A abychom se z toho nezbláznili. Ještě jedna malá pozitivní zpráva. Obvykle to tak bývá, že si věcí nejvíce vážíte poté, co si zkusíte je na chvíli nemít. Jakmile tedy zase vyrazíte na nějaký koncert nebo třeba i do nějakého tanečního klubu, hudbu si budete moct nejspíše vychutnat jako nikdy předtím. Třeba pak vznikne i nějaká skvělá akce jako Molson Canadian Rocks for Toronto, díky kterému se vybraly peníze pro pozůstalé obětí a postižené prvním SARS.

Nezapomeňte mezi tím poslouchat alba. Buďme rádi, že máme internet a můžeme se alespoň nějak zabavit a šířit skrze něj hudbu. Nadále vás budeme informovat o tom, jaké nové písně vyšly a jaká nová alba. A i kdyby ta přestaly vycházet, budeme psát o neuvěřitelné spoustě hudby, která tady vznikla v minulosti.

Buďte všichni zdrávi a opatrujte se!

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář