Britský politik a od roku 2015 předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn se stal minulý rok něco jako politickým objevem roku. Ačkoliv je to politik a aktivista již od raných 70. let, teprve až minulý rok dosáhl na svůj kariérní vrchol, když jeho strana v britských parlamentních volbách získala 30,4% a 232 křesel v parlamentu. Obrovskou roli na tomto úspěch hrála podpora mladých lidí ve věku 18 až 24 let. A protože británie je srdcem populární hudby, kde je hudba provázaná se vším, co se v zemi děje, vlna nadšení mladých z tohoto politika se přenesla výrazným způsobem i tam. Zpěváci, zpěvačky a kapely jako Wolf Alice, Ed Sheeran, Stormzy, M.I.A., Enter Shikari, ho nadšeně podporovali na sociálních sítích i v tisku. Vše pak vyvrcholilo, když tisíce mladých lidí na asi nejslavnějším a nejlépe obsazeném fungujícím festivalu Glastonbury, vyvolávali po celý víkend jeho jméno, díky organizátorům, kteří tomuto politikovi dovolili řečnit na hlavním pódiu. Nyní se ukázalo, že se Jeremy Corbyn stýkal s naší StB. Ano, tou „naší“ StB.

Drahý hudební světe. Drazí umělci, zpěváci, zpěvačky, kapely, pořadatelé festivalů, hudební tisku (mluvím hlavně k tobě NME, ty víš proč) a vůbec všichni mladí lidé Velké Británie. Ačkoliv se k Vám asi nikdy nedostane zpráva, jenž je šířena skrze tento článek, mluvím k Vám hlavně proto, aby se nic podobného nikdy nestalo u nás.

Nyní hlavně k Vám, pořadatelé Glastonbury, Emily Eavisová a Michaele Eavisi. Když jste nechali mluvit Jeremyho Corbyna na jednom z nejslavnějších pódií všech dob — Vaší slavné Pyramid Stage –, měl jsem pocit, že děláte obrovskou chybu. Pustit totiž jakéhokoliv politika, aby tlačil své rozumy do hlav mladým lidem v euforické náladě — ať už pod vlivem atmosféry, či drog –, je neuvěřitelně nezodpovědné.

Zvláštní však je hlavně to, že tento politik zastává a nebo v minulosti otevřeně zastával názory, které jsou úplným opakem toho, pro co jste svůj festival tematizovali v minulosti. Nehledě na to, co si myslí autor článku, otázka Brexitu byla pro Vás samotné ohromně důležitá a málokdy jste do něčeho politického tak výrazným způsobem zasahovali. Minulý rok jste pane Michaele Eavisi prohlásil: „Je velmi důležité, abychom hlasovali, pro setrvání v EU. Musíte tam jít a hlasovat, abychom zůstali součástí Evropy.“

Co se Vám a Vaší dceři vůbec honilo hlavou, když jste dali takový prostor člověku, který se prakticky celý život vymezuje proti Evropské unii a celý svůj život, pokud mohl, dokonce i přímo vzdoroval svými hlasy proti tomu, co Evropská unie nabízela? Uvědomujete si vůbec, že jste si pozvali na veganský happening celoživotního ředitele masokombinátu?

Jeremy Corbyn je skutečně fenomenální řečník, kéž by byl alespoň z poloviny tak dobrý politik:

Připadalo mi s podivem, že tak velký počet mladých lidí a umělců podporuje člověka, který se zúčastňuje akcí, kde lidé mávají sovětskými vlajkami a mají zde transparenty s portréty Lenina a Stalina. Připadalo mi s podivem, že podporujete člověka, který v médiích otevřeně oslavuje diktátora Fidela Castra, neboť být umělcem je z velké části o tom být svobodným člověkem. Dokázal jsem ale přesto všechno pochopit, že některé Corbynovy sliby, jako třeba zdravotnictví pro každého a hlavně bezplatné vysoké školy, byly pro vás hodně lákavé, neboť tyto výhody sociálního státu jsou pro všechny mladé lidi v naší zemi samozřejmostí. Nyní je ale na čase říct a to velice rázným způsobem: stop!

Jeremy Corbyn byl občanem svobodného a demokratického státu, který se naprosto dobrovolně rozhodl podporovat totalitní a vraždící mašinérii.

Jeremy Corbyn vědomě spolupracoval s politickou policií komunistického totalitního režimu, který v mé zemi (resp. v bývalém Československu) měl na svědomí stovky životů. Je jen málo morálně horších věcí, které nejen jakožto politik, ale i jakožto člověk můžete udělat. Samozřejmě. Jednoznačné důkazy nehovoří o přímé spolupráci v tom smyslu, že by Jeremy Corbyn nakonec přímo donášel StB tajné informace a dostával za to zaplaceno. Mění to na tom ale vůbec něco? To, že se několikrát sešel s jistým nadporučíkem StB Jánem Sarkocym svědčí o tom, že měl minimálně na spolupráci vážný zájem. To je už samo o sobě dostatečně strašné.

V případě Jeremyho Corbyna totiž ani neexistují polehčující okolnosti, jaké mají někteří lidé u nás, kteří mohli být ke spolupráci přesvědčeni nátlakem okolností. Když vám můžou dítě vyhodit ze školy, manželku z práce a vaše vyhlídky jsou celý život u soustruhu ve špinavé fabrice namísto zářivé kariéry, asi si rozmyslíte dvakrát, jak se zachováte a bude se dát pochopit, pokud se zachováte jinak než čestně.

Jeremy Corbyn byl občanem svobodného a demokratického státu, který se naprosto dobrovolně rozhodl podporovat totalitní a vraždící mašinérii. Prostě zatímco si to svobodný občan Corbyn hvízdal, jak si to vykračoval ulicemi Londýna ve svých hnědých gatích nějaké západní značky, rozhodl se z nějakého důvodu, že by se rád sešel s StB. Vůbec nic ho k tomu nenutilo. Stejně jako se můžete vy naprosto dobrovolně rozhodnout, že si zajdete do fit centra, protože vám připadá sympatické, když se lidé starají o své tělo, Corbynovi připadalo sympatické, jak se u nás někdo neúspěšně a násilím pokoušel zavádět socialistické, komunistické, marxistické a bůhvíjaké jiné myšlenky.

Ellie Roswell je skvělá zpěvačka a skladatelka, co si ale o ní máme myslet jako o člověku, když prohlásí do médií: „Jeremy Corbyn je největší nezávislá kapela na světě.“ Je pravda, že nezávislé kapely (bohužel) často oslavují různé krajně levicové myšlenky, scházejí se ale taky nezávislé kapely s StB?

Tohle už není jen nebezpečné sympatizování s utopickou ideologií, jejíž představitelé zavraždili pro dosažení její neúspěšné formy u nás stovky a jinde miliony lidí. Je to přímý a dobrovolný zájem o spolupráci s těmito představiteli, kteří za své činy nebyli téměř vůbec potrestáni.

Jsem člověk, který věří, že hudba je něco, čím má smysl se zabývat, co drží tenhle svět pohromadě a bez čeho by na naší planetě bylo smutno. Vytvořil jsem před rokem tuto webovou stránku, které věnuji bez dostatečné finanční kompenzace kus svého volného času, abych se o radost z hudby podělil také s lidmi v mé zemi a aby třeba jednou žili hudbou podobně jako právě Velká Británie. Byl bych opravdu hluboce zklamán tím, jak obrovskou podporou, by stále dávali ti, kteří jsou středobodem populární i nezávislé hudby nadále tomuto člověku. Nutilo by mě to ptát se, jak někdo, kdo stojí za tak skvělým druhem umění, může být tak zaslepen, tak naivní a neschopen jakéhokoliv racionálního uvažování a co je na tom nejhorší — být tím ještě nebezpečný pro své fanoušky a taky svou zemi.

Nejedná se totiž jen o otázku etiky a morálky. Byly všechny ty oběti režimu v Čechách a na Slovensku, na dnešní Ukrajině, v Rusku, v Číně, v Severní Korei a v mnoha jiných dalších zemích dostatečné, aby ukázaly, jaké zlo dokáží tito lidé provést pro prosazení svých myšlenek? Krucinál, vždyť tito lidé zabili ještě více lidí než nacisté, kteří jsou po právem vnímání jako ztělesnění zla! Uvědomuji si rozdíly mezi ideologiemi a tím, že zatímco nacismus je již ve své samotné podstatě zločinný režim, komunismus a socialismus jsou ideologie, které pro mnohé vypadají na papíře krásně. Vždyť dokonce i jedna z nejkrásnějších písní všech dob „Imagine“ Johna Lennona se nepodobá komunistickým myšlenkám jen tak pro nic za nic.

Jako člověk ze země, která zažívala více než 40 let ničení společnosti po ekonomické a morální stránce, však věřím, že každý rozumný člověk by měl odsoudit něco tak strašného, ​​co podobné ideologie napáchaly a bohužel neustále páchají v po celém světě. Měl by se taky ubezpečit, že žádní lidé, kteří aktivně sympatizovali a co hůř — stále sympatizují — s podobnými režimy, budou trávit čas raději v knihovnách a budou přemýšlet nad tím, kde tehdy soudruzi udělali chybu.

Hudební světe, můžeš být nadále tak slepý a nebo dokážeš přiznat i ty svou chybu?

Zdroje:

1. Jeremy Corbyn’s views on Brexit: a long held stance on Europe (markpack.org.uk, osobní web novináře TheGuardian Marka Packa)

2. Jeremy Corbyn’s Anti-Imperial Nostalgia (Foreign Policy, )

3. Jeremy Corbyn hails Fidel Castro as a ‘champion of social justice’ (The Independent, video)

4. Britský expert na tajné služby: Corbyn byl buď neuvěřitelně naivní, nebo byl zapojený víc, než se ví (Česká televize, Bohumil Vostal)

1 KOMENTÁŘ

  1. Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu.

    Corbynovu “spolupráci” s STB sice můžeme relativizovat, přece jen mohl být supernaivní a skutečně si myslet, že se setkává jen s nějakým soudruhem z vyslanectví (i když jako poslanec měl vědět, že na každém vyslanectví komunistické země je i poslední uklízečka špion), ale naivita západní “zlaté mládeže” ohledně levicových ideologií je děsivě fascinující… Bohužel jsem měl to štěstí zažít ještě poslední desetiletku komunistického ráje na vlastní kůži. Když se o těch poměrech bavím s lidmi ze západu, tak jen nechápavě poslouchají. Oni nemají nejmenší představu co se tady dělo.

    Bohužel v momentě, kdy umělci začnou podporovat politiky (jakékoliv), je něco špatně. Ať si pro mě za mně zastávají ty bláznivé utopické fantazie, ale proboha ať se nepropůjčují politikům!

    Jinak Tvůj web jsem objevil asi před měsícem a je fantastický. Hodně zdaru a držím palce

Komentář