Britská zpěvačka a producentka Charli XCX se vrací s novým zvukem, který je více mainstreamový a nostalgický. Biffy Clyro přišel s více než 6 minut dlouhým singlem s divokými změnami od klidné, melancholické alternativně rockové kytary až po křičené, téměř až metalcorové vokály. Americké mladé trio The Accidentals přispěchalo s další pohodovou písní, která je založena především na kytaře a smyčcích — a samozřejmě nádherných vokálech.

Nové písně vydali také angličtí Gorillaz a australští POND. Českou scénu zde zastupuje pražská pop-rocková kapela High Five a tvrdší žánry zase americká grindcorová kapela z Rhode Island Full of Hell.

Charli XCX – Good Ones

Charli XCX je zpět s velkou energií. Její nový singl čerpá z 80. let a má pouze něco přes dvě a čtvrt minitu. Po několika týdnech upoutávek na sociálních sítích “Good Ones” vyšlo. I s krátkou stopáží stihne spojit vlivy new wave a synthpopu 80. let s chytlavými melodiemi připomínající další oblíbenou éru Charli XCX: éra Spice Girls a konec 90. let a začátek nového století. “Nechala jsem ty dobré odejít,” naříká Charli zadýchaně.

Nové album Charli XCX by mělo vyjít až v březnu 2022. Jejím posledním řadovým albem bylo loňské “karanténní” album How I’m Feeling Now nahrané doma prezentující se nekonvenčním, napůl experimentálním elektronickým zvukem. “Good Ones” je částečný návrat zpět k prvnímu albu Charli XCX a jejímu více mainstreamově zaměřenému materiálu. Uchovává si však některé výrazné prvky elektronické taneční hudby a hyperpopu její pozdější éry, avšak futuristický zvuk ovlivněn tvorbou producenta A.G. Cooka a jeho labelem PC Music, vystřídala spíše nostalgie.

Biffy Clyro – Unknown Male 01

Skotská rocková kapela Biffy Clyro zveřejnila skladbu z připravovaného alba The Myth of the Happily Ever After. Kapela se podělila o skladbu “Unknown Male 01”, která je prvním singlem z projektu. Kromě singlu kapela zveřejnila také některé podrobnosti o svém devátém studiovém albu, které vyjde 22. října. Hlavní kytarista a zpěvák Simon Neil nazývá nadcházející album “reakcí” na album A Celebration Of Endings z roku 2020. 

Neil popisuje proces nahrávání jako “cestu” a zmiňuje, že tento nejnovější projekt bude evokovat všechny myšlenky a emoce, které skupina pociťuje od začátku pandemie. 

“Unknown Male 01” je pomalu budovaná skladba. Skladba mísící čisté i těžké kytary zůstává prvních pár minut převážně tlumená. Poté se píseň změní v rockovou explozi plnou riffů a později se změní a přejde nejdříve v alternativní rock připomínající Foo Fighters a později skoro v metalcore se řvanými chraplavými vokály. Píseň se zabývá tématem ztráty. Šestiminutová skladba začíná ústředním zaměřením na Neilův vokál a jednoduchou, ale emotivní instrumentaci. Ponurou náladu navozují zpěvákovy měkké vokály v kombinaci s varhanami. 

The Accidentals – Cityview

“Cityview” je třetím singlem z připravovaného alba michiganské kapely The Accidentals z alba Vessel, za které získali Accidentals cenu New Folk Song Award 2021. Album Vessel bylo nahráno a produkováno věhlasným producentem Johnem Congletonem (St. Vincent, Lana Del Rey, Spoon a mnoho dalších kapel a interpretů) a Tuckerem Martinem (The Decemberists, First Aid Kit). Do přípravy alba přitom zasáhla pandemie a na nějaký čas zastavila práci na neurčito. Místo toho, aby však trio pozastavilo práci, přeměnilo zakoupené podkrovní prostory na moderní nahrávací studio s vybavením od svých fanoušků a sponzorů a dokončili nakonec album na vlastní pěst. Pohotová adaptace a přijetí nepohodlí je ostatně něco, co kapelu zdobí již od svého začátku, když namísto toho, aby členové nastoupili na vysokou školu, rozhodli se raději vyrazit s dodávkou na turné.

Zpěvačky a muzikantky Savannah a Katie se ujali otěží jako koproducenti a inženýři a postarali se nejen o smyčce a zpěv, ale také o akustickou a elektrickou kytaru, basu, housle, violu, cello, mandolínu a příležitostně i banjo a bubeník Michael Dause pak položil základ na bicí.

TIP: POND – Human Touch

Australská psychedelická rocková skupina Pond v červnu oznámila své nové album 9. Už jsme z něj slyšeli několik písní, včetně “Pink Lunettes”, “America’s Cup” a “Toast”. Nyní se Pond vracejí s další. Jejich novinka se jmenuje “Human Touch”. Frontman Nick Allbrook řekl o písni: “Jednou mi před domem nějaká žena rozbíjela auto a prosila mě, abych jí ho pomohl ukrást. Byl to krásný den. Byla podrážděná, ale svým způsobem sladká. Její pes Josie seděl na sedadle spolujezdce a byl velmi roztomilý a huňatý. Povídali jsme si dobrých pár hodin ve slunné slepé uličce a ani jeden z nás nakonec nespáchal krádež auta” a dodal, že hudba začíná špinavou smyčkou kláves Casio, kterou Jay vytvořil a na které Pond postavili písničku. Albrook také okomentoval vtipný videoklip: “Byla to super zábava. Neměli jsme žádný striktní plán a já jsem překonal obavy z toho, že budu v úterý ráno v 9 hodin tančit v botách na platformě bez hudby jako blázen.”

Gorillaz – Jimmy Jimmy ft. AJ Tracey

Skladba “Jimmy Jimmy”, která poprvé zazněla před publikem Gorillaz v londýnské O2 areně 10. srpna 2021 a poté znovu 11. srpna 2021, je druhou skladbou EP “Meanwhile” skupiny Gorillaz, které vyšlo 26. srpna 2021.

Opakované volání Jimmyho v refrénu a následné repliky staví fiktivního frontmana Gorillaz 2-D do role jakési morální autority. Fráze jako označení života za “slepou uličku” by se daly snadno najít ve starých reklamních spotech o drogách. Projev je stejnou měrou pochmurný a blahosklonný, takže může být vnímán jako upřímná starost pocházející od přítele, milované osoby nebo rodiny.

High Five – 6AM

Písnička “6AM (Where Did I Go)” pražské pop-rockové kapely High Five pochází z jejich nejnovějšího EP Every Minute Counts vydaného u Championship Records již loni. Pohodová píseň potěší kvalitní produkcí a s kombinací heartland rockových kytar a retro syntezátorů se hrdě hlásí ke zvuku kapel jako The Killers nebo Snow Patrols a svým euforickým stadionovým refrénem i ke kapelám jako U2 nebo Coldplay.

Nyní však k singlu “6AM (Where Did I Go)” přibyl rovněž videoklip, na jehož scénáři se podílela celá kapela, představuje kapelu v humorné pozici kluků z města, kteří se musí vypořádat s životem na venkově a s tím spojenými pracemi jako kosení vysoké trávy a štípání dříví. Kapela High Five doposud vydala jedno kompilační album Singles (2010-2017) a dvě EP.

Full of Hell – Reeking Tunnels

Nakonec něco pro fanoušky tvrdších hudebních žánrů. Minulý měsíc ohlásila grindcorová rhodeislandská kapela Full Of Hell své nejnovější album “Garden Of Burning Apparitions”, na kterém se objeví i již vydaná skladba “Industrial Messiah Complex” – celá věc vyjde začátkem října. A nedávno se Full of Hell podělili o další skladbu, špinavou a chaotickou “Reeking Tunnels”. Kapelník Dylan Walker prozradil dvě kapely, které Full of Hell inspirovaly ke stvoření této písně. “Poslali jsme Cop Shoot Cop a Shellac do hlubokého labyrintu skřípajících zubů a zmatku, kde jsme všichni obnaženi až na dřeň – kde je násilí jediným prostředkem k přežití.”

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář