Billie Eilish opustila horrorovou atmosféru, aby klidnou písní “Your Power“ vyzvala ke vzájemnému respektu a nezneužívání své moci. Zrní uzavřeli trilogii nevydaných písní z posledního alba Nebeský klid songem „Milimetr“. Black Keys pokračují v upoutávkách na své cover album country a bluesových klasik, tentokrát s písní R. L. Burnsida “Going Down South“. Weezer zrovna vydali odložené album Van Weezer a tak je tu i nová píseň z alba, která vyšla společně s videoklipem “All the Good Ones“.

Billie Eilish – Your Power

“Snažte se nezneužívat svou moc,” zní vzkaz Billie Eilish (nejen) celému hudebnímu průmyslu. V písni “Your Power” se zbavuje velkolepých dunivých basů i horrorových videoklipů a přechází k jemným akustickým kytarám a dechberoucím, zranitelným vokálům. Zpívá o zneužívajících milencích, nátlaku a záměrné nevědomosti. Píseň představuje nápadný kontrast k děsivé, odtažité estetice předchozího alba When We All Fall Asleep, Where Do We Go? a v mnohém připomíná písně Lany Del Ray. Billie Eilish se v písni ptá: “Jak se opovažuješ? Jak jsi mohl?”, dožadující se odpovědi od násilníka a projevuje svůj talent pro písničkářství.

Zrní – Milimetr

Jindy by touhle dobou byli Zrní asi ještě někde na turné, jelikož ale je stejně jako tisíce dalších hudebníku, zasáhla tahle pandemie v tom nejcitlivějším bodě, dnes mimo jiné stěžejním pro jejich ekonomickou stránku, nezbývá než alespoň mít společně se Zrní radost z nové písně. Jedná se o třetí a poslední nevydanou píseň ze skvělého loňského alba Nebeský klid.

„Spojil jsem tři jamy ze soustředění, který mi pořád zněly v hlavě. Chtěl jsem, aby z toho byla trochu cejtit Afrika, a bavilo mě, že je to v kontextu Zrní netradiční,“ vysvětloval zpěvák kapely Honza Unger. Taky videoklip je Africe věnován, když Zrní využili archivní cestovatelské záběry afrických kmenů.

Black Keys – Going Down South

Skupina The Black Keys vydala druhý singl z připravovaného alba Delta Kream. Desáté album kapely, které vyjde 14. května, obsahuje 11 coververzí písní mississippské country a bluesové scény, které původně nahráli R. L. Burnside, Junior Kimbrough a další.

Na coververzi Burnsideovy skladby “Going Down South” se v The Keys podílejí kytarista Dan Auerbach a bubeník Pat Carney, stejně jako Kenny Brown a Eric Deaton, kteří dříve hráli po boku Burnsidea a Kimbrougha.

„To byl jeden z hitů R. L. Burnsidea!“ poznamenal Auerbach k vydání písně. „V naší verzi jsme se trochu odchýlili od originálu s falzetem a bicími, ale líbilo se nám, jak to v tu chvíli znělo. Stala se jednou z mých nejoblíbenějších na albu.“

Stejně jako minulý videoklip k písni “Crawling Kingsnake” (psali jsme i ní v minulém přehledu nových písní), lze i v tomto videoklipu zahlédnout legendární kavárnu Blue Front Cafe Jimmyho Ducka Holmese, která je nejstarším fungujícím „juke jointem“ ve Spojených státech amerických.

Weezer – All the Good Ones

Existence této písně byla poprvé odhalena 28. ledna 2021, kdy byl seznam skladeb Van Weezer na Amazon.com aktualizován tak, aby obsahoval kompletní seznam skladeb alba, kde byla “All the Good Ones” uvedena jako druhá skladba [1]. Rivers Cuomo píseň předvedl fanouškům prostřednictvím videokonferenční platformy Jitsi 30. dubna 2021.

Videoklip ke skladbě “All the Good Ones” byl vydán společně s albem 7. května 2021. Režíroval ho Jim Dirschberger, animoval Steven Gong a výtvarnou podobu mu vtiskl designér postav ze seriálu Bob’s Burgers Jay Howell.

Jessie Ware – Please

Spolu s oznámením deluxe alba své minulé skvělé desky What’s Your Pleasure Jessie Ware právě sdílela novou píseň “Please” a je to další pecka. House-popový jam s výraznou retro-basovou linkou skvěle navazuje na What’s Your Pleasure. Stejně jako při poslechu minulého alba máte i při poslechu nového singlu pocit, jako byste se vrátili do přeplněného, temného nočního klubu. Třeba i když je ve skutečnosti jen středeční ráno v časech pandemie. Jessie Ware nahrála “Please” se svým dlouholetým spolupracovníkem Jamesem Fordem a napsala jí společně se zimbabwo-americkou zpěvačkou a filantropisktkou Shungudze a skladatelem Dannym Parkerem (James Blunt, Shawn Mendes, Nick Jonas…).

Machine Gun Kelly – Love Race (feat. Kellin Quinn)

Pokud jste si mysleli, že punk-popové album rappera Machine Gun Kellyho Tickets to my Downfall byl jen krátkodobý experiment a tahle epizoda skončí, pak jste byli na omylu.

Machine Gun Kelly vydal další punk-popový singl “Love Race”, na které se podílela Kellin Quinn z rockové kapely Sleeping With Sirens a rovněž bubeník blink-182 Travis Barker. V pop-punkové skladbě „MGK“ vypráví příběh ze střední školy, kde vzpomíná na dívku svých snů. “God was a girl/The devil wore a t-shirt/Love is a game and they/Were kissing in the bleachers,” („Bůh byl holka / ďábel měl na sobě tričko / Láska je hra a oni se líbali na tribuně,”) zpívá v dokonalé nostalgické atmosféře skejťáckého období konce 90. let a začítků nového století.

Kelly a Quinn popisují, že jsou “na útěku”, aby získali zpět svou pravou lásku, a jejich hlasy s postupem písně nabývají na naléhavosti. “Love Race” navazuje na dřívější hardcore rapový singl Machine Gun Kellyho “Daywalker!”, který vydal letos v březnu, minulé punk-popvé album Tickets to My Downfall vydal na podzim 2020. V lednu Machine Gun Kelly debutoval jako hudební host legendárního amerického zábavního pořadu Saturday Night Live, kde předvedl skladby z posledního alba “Lonely” a “My Ex’s Best Friend”.

V současné době se Machine Gun Kelly chystá vydat ilustrovanou knihu, která má vycházet z jeho alba Hotel Diablo z roku 2019.

Black Midi – Slow

Objev londýnské scény black midi se podělil s fanoušky o novou píseň z nadcházejícího alba Cavalcade, které vyjde 28. května u společnosti Rough Trade. Píseň “Slow” následuje předchozí singl “John L.”. Kapela také oznámila podzimní turné po Spojených státech, které se (alespoň tedy, pokud to epidemiologické podmínky dovolí) uskuteční v roce 2021.

Accidentals – Might As Weel be Gold

Americké folkové trio Accidentals vydalo nové EP s názvem Timeout Session 1 a vyčnívá z něj krásná, poklidná písnička jako stvořená pro soundtrack deštivým dnům “Might as Well Be Gold”. Trojici Sav Buist, Katie Larson a Michael Dause doplnil se smyčci ještě folkový veterán Tom Paxton, který spolupracoval na minimalisticky aranžované skladbě “Anyway”,

London Grammar – America

London Grammar se vracejí s novou písní “America”, která je pátou skladbou z jejich připravovaného alba Californian Soil. “America” je po skladbách “How Does It Feel” a “Lose Your Head” třetí novinkou skupiny z roku 2021 a na albu Californian Soil se objeví vedle loňských singlů “Californian Soil” a “Baby It’s You”. Zpěvačka Hannah Reid o nové písni na Twitteru napsala: „Tahle píseň je o mé cestě, na které jsem se zbavila minulosti a naučila se psát hudbu po těžkém období, kdy jsem měla zdravotní problémy. Využívám myšlenku amerického snu, abych zamávala na rozloučenou věcem, které jsem už nepotřebovala.“

Californian Soil bude prvním albem London Grammar od alba Truth is a Beautiful Thing z roku 2017. Reid k nadcházejícímu albu dodává: „Tahle deska je o tom, jak získat nadvládu nad vlastním životem. Představujete si, že úspěch bude úžasný. Pak to vidíte na vlastní oči a ptáte se, proč to neovládám já? Proč mi není dovoleno mít to pod kontrolou? A souvisí to nějak s tím, že jsem žena? Pokud ano, jak to mohu udělat jinak?”

Subways – Fight

Snad jste ještě nezapomněli na skvělou pop-punkovou kapelu Subways. Ta sice zažila doby své největší slávy v první dekádě, kdy byli vítanými hosty velkých festivalů a jejich písně se dostaly do takových velkých filmů jako RocknRolla Guye Ritchieho.

Skupina The Subways oznámila svůj nový singl “Fight”, který je inspirována hnutím Black Lives Matter. Singl vznikl bezprostředně poté, co se kytarista kapely Billy Lunn loni v létě zúčastnil protestu Black Lives Matter v Londýně. „Fight’ je dopisem ve dvou částech: gesto solidarity s černošskou komunitou a barevnými komunitami, které čelí každodennímu útlaku ze strany systémového rasismu,“ řekl o skladbě Lunn. „A je to taky výzva bílé komunitě, že takový útlak skutečně existuje a že si ho musíme uvědomit a bojovat po boku marginalizovaných komunit jako spojenci.“

TIP: Sufjan Stevens – Incantation VIII

A na závěr Sufjan Stevens. Někdy není potřeba říkat vůbec nic a hudba samotné za vás řekne více než by kdy jakákoliv slova dokázala.

Playlist pouze pro tento týden:

Aktualizovaný playlist na Spotify po každém přehledu nových songů:

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář