Proč se Chester Bennington zabil? Žil na horské dráze závislosti živené traumaty...

Proč se Chester Bennington zabil? Žil na horské dráze závislosti živené traumaty z dětství

od Patrik Müller -

Smrt zpěváka Linkin Park Chestera Benningtona zasáhla minulý čtvrtek miliony fanoušků po celém světě a všichni se ptali, co k ukončení života jednoho z technicky nejlepších zpěváků mladé generace, vedlo.

Tvrdé metalové kytary spojené s popovou elektronikou a hlasem Benningtona, který zněl chvíli jemně a o chvíli později surově a neuvěřitelně agresivně, jsou poznávacím znamením Linkin Park. Skvěle též vystihují psychologii Chestera Benningtona, uvnitř kterého po celý život bojovali andělé s démony. Stejně tak ho vystihovaly i texty o izolaci, smutku, úzkosti a strachu.

Nepomohlo obrovské bohatství, zadostiučinění, ani rodina

Poslední dobou se ale přece jen písně Linkin Park jevily jako radostnější. Mnozí ne tak znalí posluchači, si podle změny stylu kapely a přesunu k více popové hudbě mohli myslet, že drsná mladá léta jsou pryč i díky tomu, že celá kapela včetně Chestera si žije takovým životem spokojených milionářů, lehce odtržených od každodenní reality. Kéž by.

K dosažení duševní pohody mu nepomohlo obrovské jmění, které se v současné době odhaduje na něco okolo 700 milonů, sláva, ani dosažení osobního zadostiučinění. Linkin Park se stali enormně populární již po vydání prvního alba v roce 2000 Hybrid Theory, kterého se prodalo 30 milionů a dodnes drží status nejvíce prodávaného debutového alba 21. století.

A Benningtonovi nakonec nepomohla ani manželka a početná rodina. Chester má se Samanthou Marií Olit, a poté s Talindou Annou Bentley celkem 6 dětí.

Výsledek obrázku pro chester bennington
Foto Chestera Benningtona z roku 1994

Jak však zpívá v jedné z nejslavnějších písní Linkin Park “In the End”: “In the end it doesn’t even matter,” Chesterovi nic z toho nepomohlo, aby zahnal démony, kteří dlouhá léta kroužili okolo jeho duše a nahlodávali ji, aby na ni nakonec zaútočili. Ve čtvrtek ráno místního času byl nalezen mrtvý v jeho sídle Palos Verdes Estates v Jižní Kalifornii. Soudní lékař potvrdil to, o čem se spekulovalo okamžitě po tom, co se šokující zpráva rozšířila do světa. Příčinnou smrti byla sebevražda oběšením.

Drsné dětství a neustále vracející se závislost

Bennington vyrostl v Pheonixu. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo 11 a trávil spoustu času sám s otcem, který byl vyšetřovatel v oblasti sexuálních násilností. “Byl zdrcen tím, že se každý den zabýval těmihle h**ny světa,” řekl Bennington o svém otci magazínu Rolling Stone v roce 2002. “Takže si toho přinesl spoustu domů. Byly to velmi emocionální chvilky.” Chester v rozhovoru také přiznal, že byl obětí sexuálního zneužívání staršího “kamaráda”. “Ptali se mě: ‘Zpíváš spoustu písní o depresi, strachu a paranoii. Vymýšlíš si to?’ Řekl jsem: ne.”

“Nikdo v mé rodině mě neobtěžoval,” dodal. “Byli to lidé, kteří byli okolo mě.” Pocházel jsem z rozbitého prostředí domova, bylo snadné si říct: ‘Tohle je ještě v pořádku, nic se vlastně neděje.'” Bennington začal užívat drogy a alkohol už když mu bylo 13 let. “Byl jsem mnohem jistější, když jsem měl něco v sobě. Měl jsem pocit, jako kdybych měl větší kontrolu nad mým prostředím, když jsem byl na halucinogenních látkách nebo opilý.”

Bennington užíval kromě alkoholu LSD, kokain i metamfetamin. Přestal brát drogy a pít alkohol v roce 1996, když se oženil se svou první ženou Samanthou Olit, ale při prvním tour Linkin Park se k užívání návykových látek vrátil, aby hned poté zase přestal. Ve stejném rozhovoru z roku 2002 řekl: “Bude to pro mě těžší na nové nahrávce ku**ovat, protože život je skvělý.” Chestera Benningtona ale bohužel stále pronásledovala závislost a v době jeho sólového projektu kapely Dead by Sunrise v roce 2009 přiznal: “Můj život se rozpadal mnoha způsoby, o kterých jsem psal na desce. Byl tady rozvod, velmi těžce jsem spadnul do alkoholu a drog v průběhu tohoto procesu,” řekl webu Noisecreep v roce 2009. (Chester se rozvedl se Samanthou Olit v roce 2005, o rok později se provdal za Talindu Bentley). 

Výsledek obrázku pro chester bennington
Turné bývalo světlějším obdobím jeho života

“Dokázal jsem se dostat pryč od těch všech negativních věcí, které se mi stávaly celý svůj život tím, že jsem svou bolest dokázal utlumit hudbou,” vysvětlil Bennington. “‘Crawling’, například, je pravděpodobně nejvíce doslovná píseň, kterou jsem kdy napsal pro Linkin Park. Je to o pocitu, že nemám kontrolu nad sebou samým, pokud jde o drogy a alkohol.

“Dokázal jsem o tom psát a zpívat. Ta slova prodala miliony alb, vyhrál jsem Grammy, vydělala jsem spoustu peněz. Nemyslím si, že bych se mohl inspirovat k vytvoření něčeho takového, kdybych si tím neprožil.” Noiscreep dále řekl: “Není v pohodě být alkoholikem, což znamená jít a udělat ze sebe pitomce. Je skvělé být součástí jakési obnovy. Právě tam teď jsem. O tom píšu a většina mé práce je odrazem toho, čím jsem si procházel.”

Jenže problémy se závislostí se vracely. V roce 2014 řekl pro magazín Kerrang!: “Nepiji. Rozhodl jsem se být střízlivý,” pokračoval. “Během posledních šesti let jsem pil, ale už nechci být touhle osobou.”

Pro Pulse Radio Bennington zahanbeně přiznal, že v počátcích manželství mu jeho žena řekla, že od té doby, co jsou v manželství, neuplynul ani jeden den, kdy by se nenapil. On prý tehdy nechápal o čem mluví, zdálo se mu že nedělá nic špatného, když pije jen “Jacka” s kolou.

“Nevím, kdy mám dost, když jsem v tomhle režimu. Během jednoho dne projdou skrze mne galony Jacka Danielse a k tomu nějaké antidepresiva. V jednom okamžiku jsem nenáviděl svůj život. Moje kapela, kariéra a přátelé jsou skvělí, ale když se vrátím domů z turné, nemůžu se zabývat věcmi, které mě baví. A tak začnu vždy pít,” řekl pro server Bullz-Eye.com.

Horská dráha Chestera Benningtona

Pro Chestera Benningtona byl život jako horská dráha. Neustále se v jeho životě střídaly skvělé období s obdobími špatnými. Když spadl dolů příliš mnohokrát, už nenašel síly se opět vydrápat zpět nahoru.

V roce 2015 Linkin Park museli přerušit turné kvůli zlomené noze Chestera a ten po klidném období upadl znovu do depresí. Právě v tomto období vznikl text písně “Heavy”, ve které se zpívá: “I hate the world right now.” “Je to více než zlomená noha. Spíše zlomená duše,” řekl parťák Mike Shinoda. “Máme štěstí, že jsme v kapele plné chlapů, kteří to mají v hlavě srovnané a všichni jsme si toho spoustou prošli. Snažíme se vždycky zmobilizovat a rychle mu přispěchat na pomoc. Napsat mu něco pozitivního,” dodal ještě velmi optimisticky  Shinoda pro noviny Metro.

Výsledek obrázku pro chester bennington
Mike Shinoda a Chester Bennington tvořili hlavní tvůrčí dvojici Linkin Park

Podle Shinody píseň “Heavy” reflektuje Chesterovu únavu neustálým stresem v jeho životě. “Jedna věc vede k jiné, což vede k jiné a dalším stresujícím věcem, které se nám dějí… Je těžké mít nějaké optimistické vyhlídky.”

Chester byl blízký přítel Chrise Cornella, zpěváka Soundgarden, který totožným způsobem spáchal sebevraždu v květnu tohoto roku. Na jeho pohřebu zpíval Chester slavnou Cohenovu píseň “Hallelujah” a je dokonce kmotrem Cornellova syna Christophera. Pro Chestera mohlo být úmrtí Cornella poslední tečkou. “Tvůj talent byl jasný a bezkonkurenční. Tvůj hlas byl radost a bolest, hněv a odpuštění, láska a zármutek. Vše zabalené do jednoho,” Bennington napsal poctu svému příteli, když se dozvěděl o jeho smrti. “Předpokládám, že to je to, čím jsme všichni. Pomohl jsi mi to pochopit.”

Pro Chestera Benningtona byl život jako horská dráha. Neustále se v jeho životě střídaly skvělá období s obdobími špatnými. Když spadl dolů příliš mnohokrát, už nenašel síly se opět vydrápat zpět nahoru.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář