Těžkej Pokondr má nový videoklip, ve kterém si dělá legraci z diskutérů. V parodii na oblíbený pořad Babiš žongluje koblihami a Sobotka trsá
Česká komediální dvojice Těžkej Pokondr vypustila skrze YouTube účet nahrávací společnosti Supraphone nový videoklip. Tentokrát parodují největší hit Scatman Johna “Scatman”, kterou ve své verzi pojmenovali jako “Kretén”. Píseň slouží také jako ochutnávka nového alba Star Boys.
Album Star Boys vyjde 22. září. Dvojice Pokorný-Ondráček bude parodovat spíše starší světové hity, protože podle jejich slov v současné době velké hity už nevznikají. „Z našeho pohledu už dneska opravdu velké hity nevznikají. Takové písně, které by znali takřka všichni, protože tohle nás limituje. Když děláme parodii, musí to být známá věc,“ vysvětluje Pokorný pro iDNES. Na novém albu se posluchači můžou těšit na písně jako “Má asi křena” (v originále “Macarena” od Los Del Ri), “Já su sexy” (“I’m Too Sexy” od Right Side Fred) nebo “Superstar” (“I Love Rock And Roll” od The Arrows, později též slavně přezpíváno Joan Jett).
Parodie na všechno možné
Přípravu nové písně potkaly nepříjemmnosti kvůli autorským právům. „O Scatmana, z něhož v našem podání vznikl ‘Kretén’, který je na aktuální desce, jsme bojovali tři roky,“ prozdradil Ondráček pro iDNES. „Když jsme poslali na schválení anglický překlad našeho textu, tak si samozřejmě mysleli, že si z něj děláme legraci. Museli jsme vysvětlit, že píšeme o celé bandě kreténů, co jich na světě je. Dokonce si dali jako podmínku, že musí vzniknout klip,“ dodal.
Klip k nové písni “Kretén” je stylizován jako parodie na popukární televizní pořad Tvoje tvář má známý hlas, ve kterém se herci a jiné osobnosti showbyznysu převlékají a maskují jako slavní zpěváci/zpěvačky a napodobují jejich pěvecký projev. V klipu parodický pořad s názvem Vypadáš jako… navíc moderuje skutečný moderátor skutečné TV show Ondřej Sokol. Nejprve se převleče samotná dvojice, pak ale usednou spolu s protagonistkou jedné série tohoto pořadu Adélou Gondíkovou do poroty a přichází Michal Kavalčík, který nejvíce proslul svým komediálním alter-egem Rudou z Ostravy. V saku, s aktovkou v ruce a čapím hnízdě na hlavě přijde s krabicí koblih jako český milionář a politik Andrej Babiš.
Zounar jako Kim Čong-un, Pavlásek jako Trump
Kromě Babiše se v šíleném klipu objevují také další politici, mezi kterými nechybí např. Petr Joblonský, coby zpívající prezident Miloš Zeman, Ondřej Sokol coby jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, Martin Zounar jako severokorejský vůdce Kim Čong-un, zpěvák a skladatel J.A.R. Oto Klempíř jako současný premiér České republiky Bohuslav Sobotka nebo herec a komik Lukáš Pavlásek jako americký prezident Donald Trump. Mezi dalšími účinkujícími v klipu jsou také Martin Dejdar, Richard Genzer nebo Bohumil Klepl.
V textu si Těžkej Pokondr utahuje s typického českého agresivního a nepříliš inteligentního internetového diskutéra. “Vím, že nejlepší je Putin a když není ti po chuti / Vysvětlím ti, že máš v hlavě prejt / Jsem odborník na migraci / A kdo mou argumentaci neuzná, je pro mě havloidní šmejd,” zpívají ve sloce. V následujích verších se objeví taky zmínky o české kontroverzní kapele Ortel a o konspiračních teoriích.
Autorem textu je Ondřej Ládek – úspěšný český písničkář známý pod jménem Xindl X.
Spojení komedie, satiry a hudby je u nás populárnější než v zahraničí
Duo Pokondr-Ondráček vydalo první album v roce 1996. Většinu textů kapely napsal Lou Fanánek Hagen. Hlavně na konci devadesátých let a v začátcích nového století patřily alba Těžkej Pokondr k tomu vůbec nejprodávanějšímu z české hudby. Jejich album Vypusťte Krakena z roku 1999 se stalo s 157 000 prodanými kusy nosičů, nejprodávanější album toho roku a v žebříčku časopisu Filter s nejprodávanějšími alby české historie z roku 2006 se umístilo na 14. místě. S novými technologiemi se Těžkej Pokondr přesunul hlavně na internet. Pokorný a Ondráček se v současné době věnují hlavně moderování v rádiu. Písně z jejich minulého alba, jako např. “Prejz to čmajz” o ukradené propisce Václavam Klausem, byly velmi populární na YouTube a dosáhly milionových zhlédnutí, avšak jednalo se hlavně o videa nahraná cizími účty. S novým albem, zdá se, dvojice změnila strategii.
Nejpopulárnějším světovým komediálním interpretem je americký Weird Al Yankovic, jehož poslední album Mandatory Fun z roku 2014, na kterém podobně jako Těžkej Pokondr přezpíval slavné hity (ovšem narozdíl od české dvojice ty současné), se umístilo v jednu chvíli na prvním místě prodejnosti amerického žebříčku Billboard. Velkou popularitu zaznamenala taky fiktivní kapela Spinal Tap a Tenacious D, které vznikly ve stejnojmenných filmech. Mezi další komediální interprety lze řadit např. i novou generaci punkových kapel z konce 90. let, jako např. Bloodhound Gang, Bowling For Soup a z části i populární blink-182. Některé komediální prvky ve své hudbě využívá hlavně pro účely ostré satiry a společenské kritiky taky metalová kapela System of a Down.
Obecně se však dá říct, že komediální hudba je v celosvětovém měřítku spíše občasnou raritou. U nás má daleko větší oblibu a zastoupení. Komediálními písněmi se v minulosti proslavili třeba Ivan Mládek a do komediální polohy taky často přepíná písničkář Jaromír Nohavica. Velké popularity se hlavně na internetu těší taky brněnská kapela Morčata na útěku. Ke komickým textům se vydávají často taky populární kapely Wohnout, Tři Sestry, Visací zámek, Mandrage i Kabát.
Kromě národní povahy a českého jazyka lze jako důvod popularity komediálních písní u nás taky vidět jejich tradici, kterou zde založili Jan Werich a poté dvojice Suchý-Šlitr, jejichž hudební komedie byly hlavní součástí legendárního divadla Semafor.
Videoklip k písni “Kretén” si můžete pustit níže: