Nejdříve to byl bílý gangster z britského předměstí Ali G, poté kazašský reportér Borat Sagdiyev, dále módní návrhář Brüno Gehard, diktátor Admiral General Haffaz Aladeen nebo agent Nobby. Všechny postavy britského komika Saschy Barona Cohena spojovalo to, že to byli hulváti a (nebo) stroje na kontroverzní hlášky a scény. Jeho posledním počinem byla show Who Is America? ve které pomocí postav tvrdého izraelského vojáka Errana Morada nebo profesora genderových studií Dr. Nira Cain-N’Degeocella, dělal legraci z politické situace v USA. Teď je Sacha Baron Cohen zpátky a zase to obletělo celý svět. Tentokrát svůj humor šířil pomocí komediální country písně.

Sacha Baron Cohen je liberál a pravděpodobně spíše levicově smýšlející člověk, i tak ale bylo příjemné vidět, že je tu pořád někdo, kdo si umí udělat legraci z obou stran. Sacha Baron Cohen je na tom vlastně podobně jako kdysi Simpsonovi. Ti si také dělali legraci spíše z konzervativních hodnot, bohatých lidí a skutečně žijících republikánských politiků, ale uměli to sem tam taky otočit i ostře na druhou stranu. Další legendární animovaný seriál South Park na to jde velice podobně, ale z druhé strany – podle citátu tvůrců Matta Stona a Treye Parkera: “Nesnášíme Republikány, ale k**va hodně nesnášíme liberály.”

Sacha Baron Cohen (Zdroj: Wikimedia)
Sacha Baron Cohen (Zdroj: Wikimedia)

I tak totiž vždycky přece jen vnitřně zvítězí ten osobní pohled a ty nejlepší vtipy jsou právě na tu stranu, které nesnášíte více. Je to logické, protože víte, kde mají vaši nepřátelé slabiny a můžete je do nich zasáhnout. V současné době však prakticky nikdo kromě animovaného South Parku neumí tak ostře komentovat politické dění a dělat si legraci z americké společnosti a už vůbec ne na obě strany. Tedy až na Sachu Barona Cohena. 

Sacha Baron Cohen povýšil „reality comedy“ na jinou úroveň

Ten se dá považovat za ještě daleko většího komediálního génia, protože mu nestačí situaci nakreslit nebo napsat scénář (i když všechna čest nelehké práci všech animátorů a scénáristů), ale konfrontovat se osobně se skutečnými lidmi a v podstatě je formou reality-show dohnat k tomu, aby si ze sebe udělali sami legraci, je něco, co nedokázal v historii nikdo tak dobře jako on. 

John Cleese byl skvělý scénárista a komediální herec a jeho humor v sobě měl inteligenci, i větší sdělení. To stejně se dá říct o Zdeňku Svěrákovi a Ladislavu Smoljakovi – českým scénáristům komediálním tvůrcům typem humoru velice podobným tomu Monty Pythonů. Rowan Atkinson dokázal zase bavit lidi pouze svým obličejem a tělem ve stylu ještě starších němých komiků Charlieho Chaplina nebo Laurela a Hardyho.

Dvě nejslavnější role Saschi Barona Cohena se potkaly. Borat ale kupodivu mluvil česky a ne kazašsky nebo rusky:

To, co provozuje Sacha Baron Cohen je ale unikátní v tom, jak vymyslel vlastně nový druh komedie – jakousi „reality comedy“. Sice občas někdo před ním – vybavuje se mi například Dave Chappelle – dělali humor s lidmi na ulicích a ve stylu reality show, ale nikdo to nedokázal dostat do celovečerního filmu nebo pořadu s příběhem.

Sacha Baron Cohen je vlastně tak trochu manipulátor. Jeho cílem je dostat lidi tam, kam je chce dostat. Ve skutečnosti jde ale o výběr lidí, které není potřeba přesvědčovat, ale jen je trochu postrčit. Pobídnout je a mít nachystanou kameru.

Zbraně do školky? Někteří američtí kongresmani byli nadšení a nápad podpořili

Pak se stane, že skutečný obránce Ameriky před muslimskými teroristy běhá po tělocvičně s holým zadkem, protože si myslí, že je tohle skutečně jedna z metod výcviku, kdy se má islámský terorista bát homosexuálního kontaktu. Stejně tak obletěly zpravodajství celého světa záběry, jak Cohen v převleku za postavu zmíněného izraelského vojáka Errana Morada přesvědčil americké současné nebo bývalé republikánské senátory, aby podpořili používání zbraní ve školkách pro děti od tří let. 4 (ex-)senátoři a předseda americké asociace držitelů zbraní Larry Pratt naprosto vážně do kamery řekli, že by měli být děti věku 3 let vybaveni zbraní.

Larryho Pratta pak nechali přečíst větu: “Děti mají zvýšenou hladinu hormonu Blink-182, kterou produkuje část jater zvaná jako Rita Ora. To dovoluje cestovat neurotransmiterům cestovat přes oblast Cardi B do části Wiz Khalifa.”

Slavně neslavný klip o zbraních pro děti do školky:

Pokud takoví současní nebo bývalí vlivní lidé jsou schopni plácat do kamer takové nesmysly, pak je jasné, že je něco shnilého ve státě americkém. Ale nic si nenamlouvejme. Určitě sedí v naší současné poslanecké sněmovně nějací takoví, kteří by podobné bláboly řekli do kamery ve jménu své ideologie nebo peněz také.

Nyní je Sacha Baron Cohen zpátky a středem jeho současného komického čísla je chytlavá country písnička typického stylu. Sacha Baron Cohen opakuje jména nepřátel Republikánů a ptá se obecenstva. “Co máme udělat s Obamou? Vstříkneme mu Wu-hanský virus!” Pak nechá publikum rozhodnout, jestli píseň bude pokračovat: “Vstříkneme mu Wu-hanský virus” (“Inject him with the Wuhan flu”) a nebo “Rozřežeme je, jak to dělaj Saudové”:

“Chop them up like the Saudis do.”

Terči měli být kromě bývalého prezidenta USA také například přední epidemiolog Anthony Fauci, soupeřka Donalda Trumpa z minulých voleb Hillary Clintonová, zpravodajská CNN, Světová zdravotnická organizace WHO.

Zase ta názorová polarizace aneb jak smích může zhořknou

Je jasné, že tady to někteří účastníci veřejné akce pro příznivce Republikánů a Donalda Trumpa mohli pochopit jako humornou píseň. Na nahrávce je také slyšet smích. Nedá se to tak srovnat s veřejným znemožněním kongresmanů nebo týpka, který si myslel, že zachraňuje se stáhnutými kalhoty Ameriku, je to však další z momentů, kdy Sacha Baron Cohen ukázal, že je něco shnilého ve státě americkém. 

Ale stejně, jak to bylo v konkrétním případě se zbraněmi, Cohen by se mohl vydat prakticky kamkoliv na světě a našel by někoho, kdo mu na jeho vtípky skočí. USA je ale středem světových médií a zábavního průmyslu. USA sleduje nějakým způsobem každý a tamní binární politický systém nabízí vhodné podloží pro nenávist druhé názorové strany, která je pro Saschovy vtipy tím ideálním předpokladem. Je zde totiž tím pádem více lidí, kteří si jsou schopni ve jménu svého politického názoru udělat ze sebe legraci.

Nový kousek Saschi Barona Cohena:

Humor Saschi Barona Cohena tak má důležitý přesah. Pointu, která upozorňuje na to, že na obou stranách politického spektra pravice a levice jsou lidi, kteří mohou být zkrátka úplně mimo. Nutí se nás to pak zamyslet nad tím, jestli bychom třeba neměli přehodnotit své postoje a jestli se neblížíme taky trochu k těm lidem, ze kterých si dělá Cohen legraci. Jestli bychom taky nestáli a neřvali ať živé skutečné lidi rozřežou na kousky, protože bychom si mysleli, že je to strašná legrace. 

A nebo byl v tomto případě pro lidi pod pódiem humor ve skutečnosti jen zástěrkou a v koutku svého vědomí by si skutečně ti zpívající lidé přáli, aby je někdo rozsekal na kousky jen proto, že mají jiné názory než oni? Pokud je to pravda, byl by i náš smích nad touto scénkou rázem velmi hořký. Proto, ať už tohle vzniklo jako natáčení Who Is America? 2, jako natáčení nějakého dalšího pořadu a nebo jako sólová akce, je potřeba takového humoru dnes více než kdykoliv jindy.

Autor: Patrik Müller  

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář