Bubeník a také textař kanadské progresivně rockové kapely Rush Neil Peart zemřel po tří a půl ročním boji s rakovinou mozku. Kapela to oznámila na svých sociálních sítích.

„Se zlomeným srdcem a nejhlubším smutkem musíme sdílet strašnou zprávu, že v úterý náš přítel, bratr a spoluhráč z kapely po dobu více než 45 let, Neil, prohrál neuvěřitelně statečnou, tří a půl letou bitvu s rakovinou mozku (Glioblastoma). Žádáme přátele, fanoušky a média, aby respektovali soukromí rodiny v této nesmírně bolestivé a obtížné době,“ napsala kapela na svých oficiálních stránkách na sociálních sítích.

Neil Peart z kapely Rush
Neil Peart z kapely Rush

Kapela rovněž vyzvala fanoušky, aby podpořili výzkum rakoviny. „Ti, kteří chtějí vyjádřit soustrast, si mohou vybrat skupinu pro výzkum rakoviny nebo charitativní organizace podle svého výběru a darovat jim finance jménem Neila Pearta.“

Peartův vstup do Rush znamenal revoluci v kapele

Neil Peart byl známý pro svou skvělou techniku hraní na bicí. Časopisem Rolling Stone byl například označen jako 4. nejlepší bubeník všech dob a figuroval takřka v každém podobném seznamu nejlepších bubeníků.

Peart vyrostl v Port Dalhousie v Ontariu. Během dospívání se pohyboval mezi regionálními kapelami a snažil se o to, aby se bubnování stalo jeho profesí. Po krátkém pobytu v Anglii se Peart vrátil domů, kde se v roce 1974 připojil k torontské kapele Rush.


Peartův vstup do kapely znamenal, že se Rush začali soustředí na náročnější materiál a bubeník také převzal kontrolu nad texty skupiny. Dalo to sice pár alb než si nový styl kapely ovlivněný Peartem sedl (alba Fly by Night (1974) a Caress of Steel (1976), ale jak se ukázalo v roce 1976, snaha se vyplatila. Koncepčním album 2112 vyprávělo příběh boje mladého muže v budoucím dystopickém světě, ve kterém je rocková hudba zakázaná.

Kapela s tímto albem zaznamenal jak komerční úspěch, tak obrovskou chválu kritiků za originální hudbu i skvělé, propracované texty.

Komerční úspěch Rush pokračoval, když skupina vydala více progresivních rockových klasik s nádechem heavy metalu: A Farewell to Kings (1977), Hemispheres (1978), Permanent Waves (1980) a Moving Pictures (1981), které je nejčastěji považováno za nejlepší album kapely.

Kromě svých povinností v kapele Rush, si Peart také našel čas, aby rozvinul své spisovatelské schopnosti, které už ukázal na textech kapely. Peart také rád cestoval a byl vášnivým cyklistou. Tyto záliby spojil dohromady a napsal cestovatelské knihy Radiance Over the Rockies a The Masked Rider.

V 90. letech Neil Peart rovněž čelil velkým osobním tragédiím, když mu zemřela dcera a rok poté manželka. Neil Peart se z této ztráty ale oklepal a pokračoval s kapelou Rush na úspěšných turné až do roku 2015, kdy se kapela rozhodla odejít do muzikantského důchodu.

Připomeňte si umění Neila Pearta v tomto klipu z koncertu ve Frankfurtu:

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář