Kanada včetně jejich prezidenta pláče. Zpěvák kapely The Tragically Hip Gord Downie...

Kanada včetně jejich prezidenta pláče. Zpěvák kapely The Tragically Hip Gord Downie zemřel

od Patrik Müller -

Gord Downie, zpěvák uznávané a oblíbené kanadské rockové skupiny The Tragically Hip, zemřel dnes ráno zámořského času, informovala o tom kapela ve svém prohlášení, které odeslala na Twitter. Bylo mu 53 let.

Downie byl diagnostikován s glioblastomem nevyléčitelnou formou agresivní rakoviny mozku v prosinci roku 2015. Rozlučkové létní turné The Tragically Hip bylo rychle vyprodané a live stream posledního koncertu kapely bylo viděno odhadem 11,7 milionem lidí. Fanoušci, kteří se nedostali do haly na tento poslední koncert, který se konal v jejich domovském městě Kingston, zaplnili v počtu několika tisíc celé místní náměstí, aby se mohli na koncert podívat alespoň na obrazovce. Vystoupení příznivci kapely spontánně zahájili zpěvem státní hymny. Koncertu se zúčastnil i kanadský prezident Justin Trudeau, který je velkým fanouškem Tragically Hip, byl kamarádem Downieho a na posledním koncertě se bavil s jejich tričkem. Po smrti Gorda Downieho vystoupil kanadský prezident před média a při své řeči se neubránil slzám.

Záběry z posledního koncertu The Tragically Hip:

https://www.youtube.com/watch?v=1jTMSBhPCZw&ab_channel=ETCANADA

“Jak víte, začínali jsme v tomto městě a první koncert jsme tady hráli pro 13 lidí. A na dalším koncertě jsme měli lidí 28. A na tom dalším koncertu v Kingtonu přišlo lidí jenom 6,” bavil tehdy Gord Downie publikum na jinak velice emotivním a dojímavém představení.

Pravý kanadský patriot

Downie strávil poslední měsíce záslužnou prací, při které se zastával kanadských domorodých skupin a veřejně podporoval výzkum rakoviny mozku. Gord Downie vychoval 4 děti.

Pětice muzikantů se dala dohromady v osmdesátých letech na střední. Od té doby vydala 13 alb, téměř všechna skončila na špičce kanadských hitparád. Jejich texty jsou velice vlastenecké a těmaty blízké kanaďanům a asi i proto se kapele nepodařilo tolik bodovat v USA, kde je naplno docenili spíše až v poslední době, byť se kapela účastnila třeba amerického festivalu Woodstock ’99, kde zahrála před skoro stotisícovým publikem.

Podívejte se na jejich skvěle zahranou píseň “Bobcaygeon” z tohoto festivalu:

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář