Z prokletého roku 2020 zbývají už jen 2 měsíce a protože jsme letos trochu opomíjeli Českou a Slovenskou scénu a měli jsme z toho výčitky, rozhodli jsme se připravit několikadílnou sérii vyhrazenou pouze pro česká a slovenská alba. V prvním přehledu přinášíme ambiciozní popové album známé české zpěvačky, ex-frontmanky někdejší indie rockové kapely Toxique, Kláry Vytiskové, nové album legendárního Visacího Zámku, dva poněkud rozdílné rapery Greye a Young Havla a více okrajové žánry zde zastupují black metaloví Trny & Žiletky.

Klára Vytisková – Love Is Gold

Žánry: Pop, Dance Pop, Elektropop
Vydavatelství: Supraphon
Hodnocení: ★★★☆☆

Klára Vytisková je nepochybně někdo, kdo se v hudbě vyzná a kdo o ní umí přemýšlet. Šlo to vždy poznat i z jejich televizních pořadů. Dokonce i z dnes už pochovaného legendárního hudebního pořadu ČT Medúza, který převzala po dvojici Krajčo-Juchelka. To nabízí samozřejmě obrovské výhody. Vemte si třeba takovou píseň “Ice”. S tím, že má Vytisková podobnou barvu hlasu se špetkou drzosti, hned jsem si představil, jak by tuhle píseň mohla mít na novém albu klidně i Lady Gaga a dokonce by byla lepší než polovina jejich nových písní. Je to doopravdy mimořádná záležitost, která na české hudební scéně nemá obdoby. Nejspíše nejlepší česká popová píseň posledních 5 let.

Její hudebně inteligentní mozek však je Kláře Výtiskové někdy tak strašně na obtíž! Je totiž moc vidět, jaké má v hlavě plány, ale nedokáže je přenést vždy 100% na album. Klára Vytisková by se měla postavit do role Sii. Měla by být především skladatelkou a producentkou a pak teprve až zpěvačkou. Texty jsou totiž pak plné klišé, u kterých má člověk pocit, že je snad nechce ani tak zpívat, protože to, co zpívá chce skutečně sdělit světu, ale protože chce udělat velké, ambiciózní popové album.

Jinotaje jsou někdy naopak tak sofistikované, že tomu rozumí snad jen sama Vytisková. “2n1” je však spíše buďto song pro reklamu na kávu z prášku nebo na švédskou trojku.

Její hlas navíc, ač má milionovou barvu, někdy nemá dostatečný rozsah a detail. Ač se některé písně jako “Have Some Fun” o tom, jak to umí mámy rozjet snaží o nějakou autentičnost a osobitost, vyjde z toho takřka textařská příšernost.

Dalším problémem, který s tím souvisí je, jak se s tou velkolepou ambiciózní produkce, která je doopravdy a bez legrace na úrovni těch největších světových popových hvězd trochu pozapomnělo na to, jak napsat dobré melodie. Ukázkou je song “Damn” s vymazlenou produkcí, ale takovým “nijakým” melodickým nebo kompozičním nápadem.

Angličtina je někdy navíc až překvapivě neohrabaná a tvrdá. Čeština na poslední písní je dokonce úlevou. Nejsem zrovna ten, kdo by tvrdil, že všichni z Česka musí zpívat zrovna Česky, ale v případě Kláry Výtiskové by to asi byl dobrý nápad. Nemohla by se totiž schovávat za generické anglické texty plné nesmyslů. I když je totiž text k poslední písní v podstatě nějaká písnička pro děti, je to často daleko lepší než rádoby světové texty v jiných částech alba.

Kdyby se hodnotila jenom produkce, pak by album klidně mohlo dostat 4,5 z 5, ale jen o tomhle hudební alba samozřejmě nejsou. Albu chybí hlavně větší melodie a asi i sebereflexe. Chybí taky větší osobnost. Když už ale chtěla udělat velké, ambiciózní popové album, měla by zkusit předat něco ze své osobnosti, aby to neskončilo pouze u té plytkosti, ve které to na Love is Gold skončilo. Klára Vytisková je ostatně už dlouholetá osobnost české scény, na kterou jsou namířeny kamery už od začátků Toxique v roce 2008. Na Love Is Gold je však nečekaně introvertní a abstraktní.

Love Is Gold je nepochybně dobře míněné a velmi ambiciozní album, ale je to taky hudební ementál, ve kterém chybí mnohé, aby teprve bylo tím čím chce být.

Visací Zámek – Anarchie A Totál Chaos

Žánr: Punk
Vydavatelství: Warner Music
Žánr: ★★★★☆

“Horkýže slíže nefetujou, Olda Říha zkouší v 5.” Co dodat. Legendy českého punku předvádějí pořád skvělé výkony. Nejlepší kousky alba jsou  “Vegetarián”, “Rasů kandidát” nebo “Na úřadě” s chytrým a výstižným řádkem: “Kafka by byl nadšenej”, kterým Visací Zámek ukazují, že to nejsou žádné vylité palice, ale inteligentní lidi, co si zkrátka jen nehodlají nechat líbit vše, co se mašinérii zalíbí. Český cover legendárního “Anarchy in the UK” je příjemným zpestřením alba. Kdo jiný by si ostatně měl dovolit udělat českou verzi téhle punkové klasiky než právě Visací Zámek. Ti to uchopili s humorem sobě vlastním a z anarchisty udělali hospodského. Zkrátka pravá “Anarchie v ČR”.

Young Havel – Spiritual Wave

Žánr: Alternativní Rap
Vydavatelství:
Hodnocení: ★★★½

Young Havel není dobrý zpěvák a kdykoliv se pokouší o nějaké intonace a jen nerapuje, neposlouchá se to hezky. Popravdě, ani ta technika rapu není moc vytříbená. Ve srovnání s jeho mladším kolegou Greyem mu to nejde ani zdaleka tak dobře přes jazyk a má takovou typickou línou hubu, která přináší problémy s výslovností a v rapu není moc tradiční.

Protože se však jiní rapeři snaží naopak o rychlý rap, je to na druhou stranu alespoň změna. Young Havel vzdáleně připomíná britského básníka temných mlhavých uliček Ghostpoeta. Textově je to hlavně hodně autentické album a to přeci minimálně stejně tak důležité jako nějaká technika rapování. A s tou autenticitou souvisí i nepoužívání auto-tune nebo podobných přikrášlovatek a ten důsledek v nedokonalých intonacích a hodně omezeném hlasovém rozsahu.

Musí se hodně ocenit, že si Young Havel na nic nehraje. Jiní by si měli vzít příklad. Je to takový introvertní hip hop, což je samo o sobě vcelku nezvyklá kombinace. Temnota alba je však hustá a působivá.

Trny & Žiletky – Podměstí

Žánr: Extrémní metal, Avant-gardní metal, Death Metal
Vydavatelství: Magick Disk Musick
Hodnocení: ★★★★☆

Skvělou a hustou atmosféru hudby, která dokáže spolu s až nehumánně chraplavým hlasem vytvořit jedinečnou temnotu ještě dokreslují texty plné záhad. Ty jsou místy skoro až neoblomně nepřístupné. Obsahují mnoho mýtických příběhů a legend, přitom ani není jasné, jestli naráží na nějaké již existující nebo si vytvořili vlastní. Člověk má problém přijít na to o čem Trny & Žiletky vlastně zpívají. Nechávají zde až příliš málo indicií. K této hudbě si však musíte najít svou cestu tak jako tak a alespoň budete mít za dlouhých „lockdownových“ večerů o čem přemýšlet.

Album teče spíše v jednotném rázu, avšak na albu překvapí píseň “Černé perutě” obsahující nezvykle popový refrén, který skoro až (nechce se tomu věřit) připomíná refrény kapely Lucie. Je ale málo metalistů, kteří by neposlouchali také jinou hudbu. Když se to sem tam projeví, není to vůbec špatný proložení té jinak černo-černé temné hustoty.

Grey – mladej Hladovej

Žánr: Rap
Vydavatelství: Warner Music
Hodnocení: ★★½☆☆

Debutové album jednoho ze strmě rostoucích raperů české scény, teprve osmnáctiletého Greye obsahuje klišé tolik, že to ještě přesahuje běžné zvyklosti českého rapu. Až příliš velká část alba se točí okolo typického ukazování statusu ve stylu: “Podívejte, kde jsem byl, teď mám prachy.” Grey je vlastně takový typický rap dnešní mladé střední třídy a nějaká snaha o drsnost je tady vždy spíše uměle vytvořenou záležitostí. Greyovi se však nedá upřít pracovitost, která se projevuje v do detailu vypiplané produkci, která je na vysoké úrovní. Stejně tak se dá ocenit, jak Grey dokázal chytře okoukat nápady od velkých rapperů zahraničí aniž by to bylo nějaké jejich vykrádání.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář