Snow Patrol – Wildness

Snow Patrol – Wildness

Recenze | Novinky: Závislost, život a smrt, těžká nemoc otce… Snow Patrol jsou na Wildness nezvykle realističtí, ale i přes osobní trable zůstávají optimisty

Severoirská kapela Snow Patrol, která se proslavila nejvíce pop rockovými hity jako “Open Your Eyes”, “Run” a nebo samozřejmě “Chasing Cars”, vydává album po dlouhé pauze 7 let, které uplynuly od zatím posledního Fallen Empires. Mezi tím se frontman Gary Lightbody musel vypořádat s některými osobními démony. Wildness tak už jen svým názvem jakoby vyjadřovalo samotnou podstatu filozofie kapely, jehož frontmana ve videoklipu nejslavnějšího hitu, musí ležícího s úsměvem na tváři, přešlapovat spěchající lidé ve velkoměstě.

„Nevím, co to děláte, ale přestaňte to dělat, nebo umřete,” řekl někdy v roce 2012 nekompromisně lékař Garymu Lighbodymu, jehož tělo pomalu ale jistě začínalo pociťovat pravidelné denní dávky alkoholu. Dostat se ze závislosti bylo jistě obtížné, ale Lightbody se snažil z jeho těžšího životního období vytěžit to dobré a předat svůj příběh obnovy, aby pomohl druhým.

Foto Snow Patrol k albu Wildness
Snow Patrol (Johnny McDaid – kytara, Nathan Connolly – hlavní kytara, Gary Lightbody – zpěv, kytara; Jonny Quinn – bicí, Paul Wilson – baskytara)
Není přitom jen o Lightbodym, píseň “Soon” třeba pojednává o začínající demenci jeho otce. Jenže přes mimořádně drsné inspirace písněmi, Snow Patrol ani tentokrát nezní v žádném případě pesimisticky nebo dokonce depresivně, přitom se ale rozhodně ani nesnaží posluchači namluvit, jak je to tady všechno super, a jak tady jenom svítí sluníčko a létají motýlci. Je to o tom vyrovnat se s problémy pozitivní cestou. Zkrátka: Co tě nezabije to tě posílí.

Rádiová hitovka s velkým sdělením a spirituální cesta “Life on Earth”

Lightbody, McDaid, Connolly, Wilson a Jonny Quinn vypustili jako první singl “Don’t Give In”. Bývá docela často zvykem, že si kapely jako první singl vyberou nějakou píseň z alba, která má v sobě šokující element a Snow Patrol právě na tuhle taktiku vsadili. “Don’t Give In” totiž zní hodně rádiově, možná spíše ale rádiově nikoliv soudobě, ale pro období před 10 lety. “Don’t Give In” postavená na akustických kytarách zní trochu jako latino pop v podání pro západní posluchače a díky Garymu hlasu, který zní nakřáple a trochu zastřeně, se nelze ubránit ani asociacím se Stingem.

Je to zkrátka taková chytře vymyšlená rádiová hitovka určená primárně pro dospělé posluchače. Slyšet Snow Patrol v podobném stylu je vlastně i docela osvěžující a kapela umí do písně zapracovat rozlehlou atmosféru, jako by se přiučili Snow Patrol od svých irských bratrů U2. Snow Patrol ostatně dělali U2 předskokany na 360° Tour, takže si něco od nich prostě museli vzít. A víte komu budou dělat předskokana na americkém turné letos na konci léta a na podzim? Edu Sheeranovi! “Don’t Give In” zní hodně jako něco, co by Ed složil, pokud by chtěl zaujmout starší posluchače.

Kromě toho, že je v písni určitá atmosféra, kterou buduje například hezky znějící kytarové sólo, se vymyká běžným mainstreamovým zvyklostem i v důležitosti sdělení písně, ve které nabádá Lightbody na všechny, kdo píseň slyší, aby se nevzdávali v těžkých chvílích.

Album odstartuje také akustická kytara, tentokrát ale v o dost pomalejším tempu. Lightbody jakoby prožíval nějaké spirituální poznání. Na “Life on Earth” nejdříve vzpomíná na své dětství (první sníh, první tanec), pak se přes „pravěkou divokost, první tlukot srdce a řev nepokojů”, zatímco do toho občas zazní znepokojující elektronické ruchy, přejde k refrénu:

„Shouldn’t need to be so fucking hard
This is life on earth
It’s just life on earth”

(„Nemělo by to být tak zku***ně těžké / Tohle to jen život na zemi / Je to jen život na zemi.”)

Nejvíce se ale textově povedla druhá sloka, kde nás Lightbody přenese k drsným irským pobřežím: „The first light / The first light on the silent shore…” a sází vzrušující dobrodružné verše o tom, že k hledání domova nepotřebuje mapu.

Mimořádně povedená “piánovka” a bolestivá skladba o tátovi

Píseň “Heal Me” samozřejmě dává tématicky smysl vzhledem k ústředními tématu alba hojení mentálního zdraví, nedosahuje ale ani náhodou velkolepé výpravy první písně “Life On Earth”, a rovněž ne chytlavosti a dokonce ani ne sdělení písně “Don’t Give In”.

“Empress” má oproti “Heal Me” lepší refrén, ale trpí pořád stejným problémem přílišné melodické jednoduchosti, postrádaní energie a nápaditosti, jak co se týče posloupností tónů, tak produkčních kroků.

Naopak mezi triumfy alba se může zařadit “What If This Is All The Love You Ever Get?” Piánovky téměř nikdy vyloženě nezklamou, ale často je problém je nahrát tak, aby působily výjimečně nejen v rámci diskografie, ale i v rámci celé hudební scény. Nestačí proto samozřejmě jen hezká piánová melodie, ale je potřeba pracovat se silným textem písně s vokální melodickou linkou, a tu pak s emocemi zazpívat. Romantická piánová skladba je tak jako čistá přehlídka tří nejsilnějších vlastností tohoto Ira.

Práce s melodií vokální linky je vůbec něco, co mnoho jednoduchých základů písní Snow Patrol povýšilo na něco většího. Vezměte si třeba klasiku “Open Your Eyes”. Pokud ji chcete zahrát na kytaru, stačí držet prsty po celou dobu písně na stejném místě a jen k tomu přidávat třetí prst, popřípadě hrát i na prázdnou strunu. Díky silné vokální melodii se tahle píseň stala výjimečnou.

Gary Lightbody se na “What If This Is All The Love You Ever Get?” hlasově skutečně předvedl. Možná to není úplně ten nejdokonalejší zpěvák, jeho občasné hlasové nedokonalosti ale hrají maximálně v jeho prospěch.

Kdo by čekal na moderní produkci, která bude znít 100% jako 2018, dočká se jí na “A Youth Written in Fire” se syntezátory a elektro beaty. Zní to nenuceně, přirozeně a lehce staromódní nostalgické písni to pomůže. Oproti písním jako “A Dark Switch”, které znějí jako slabší b-strany z posledního alba U2, je to dobrá změna.

“Soon” s akustickou kytarou, na kterou se postupně nabalující jako na sněhovou kouli další nástroje, jakoby navazovala na úvodní “Life On Earth” a nabídne podobně dramatickou, filmovou produkci. Ačkoliv je za písní skutečný a silný příběh o jeho otci, píseň přece jen působí nakonec díky slabším melodiím spíše jako méně povedené dvojče “Life On Earth”, pořád je to ale jeden z těch nadprůměrných momentů alba.

Někdy se zdá, jakoby producent Jacknife Lee střídavě umisťoval Snow Patrol do mainstreamu a alternativy. Někdy to střídání proběhne mezi písněmi, někdy dokonce přímo v jednotlivých písních. Ten případ je “Wild Horses”, která střídá mezi ukázkovou americky znějící rádiovou rockovou peckou a nervózními, poskakujícími rytmy jako od nějaké nezávislé kapely, která navrací ve své hudbě osmdesátá léta.

“Life On Earth” je klenot. Je to jedna z písní, která dokáže popisovat komplexní obrazy a přemisťovat časem i prostorem.

V elektronice album taky skončí Ligtbodyho meditací “Life and Death”, která symbolicky uzavře další téma, které se na albu často objevuje. Na první písni se Lightbody staví do pozice někoho, kdo věří v posmrtný život. “What If This Is All The Love You Ever Get?” oproti tomu přímo vybízí k oblíbené záměně slova “love” za “life”. Na “Life and Death” se kruh uzavírá a Lighbody zpívá:

“No, I don’t know how it ends
For both of us
But why would you need to know the end, my dear?”

Možná nevíme, jak končí život, ale víme, že Snow Patrol s Wildness nezklamali, ale po 7leté pauze by se přece jen dalo čekat, že přijdou s ještě silnějším materiálem.

“Life On Earth” je klenot. Je to jedna z písní, která dokáže popisovat komplexní obrazy a přemisťovat časem i prostorem. “Don’t Give” zavání kalkulací (Lightbody pomáhal psát v uplynulých letech písně Edu Sheeranovi nebo Taylor Swift), poměr dotěrné chytlavosti ale srovnává silné sdělení písně a její celková ambicióznost. “What If This Is All The Love You Ever Get?” je jedna z nejlepších pianových písní tohoto roku a “A Youth Written in Fire” ukáže, že Snow Patrol dokážou dělat atmosférické písně se silnými příběhy, i maximálně moderně. Pak tu je ale většina písní, které jsou jen průměrné.

Snow Patrol – Wildness

Vydáno: 25. 5. 2018
Délka: 44:39
Žánry: Alternativní Rock, Pop Rock, Rock
Rozhodně musíte slyšet: 1. Life on Earth, 2. Don’t Give In, 6. What If This Is All the Love You Ever Get?, 7. A Youth Written in Fire, 8. Soon

[REVIEWPRESS_RICH_SNIPPET id=”2364″]

[tcpaccordion id=”2370″]

Hodnocení
Celkové hodnocení:

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář