Tyler, The Creator – IGOR

Tyler, The Creator – IGOR

Recenze | Novinky: Tyler, the Creator posunul svou kreativitu na albu IGOR zase o něco dál

Tyler, The Creator; vlastním jménem Tyler Gregory Okonma, je skutečně multitalentovaným člověkem. 28letý rodák z Kalifornie je nejen rapperem a hudebním producentem, ale i módním návrhářem, grafikem, scénáristou televizních show, režisérem hudebních videoklipů nebo spoluzakladatelem nezávislého hudebního labelu Odd Future Records. Album IGOR je jeho šestým albem a objevuje se na něm celá řada velmi zvučných hostů jako: Kanye West, Solange, Charlie Wilson, CeeLo Green, Lil Uzi Vert nebo Playboi Carti.

Tyler, The Creator je jedním z nejzajímavějších rapperů poslední doby, který dokáže jít za hranice obvyklých zvyků i kýčů žánru a dokáže produkovat hudbu, která dokáže vidět do budoucnosti. Jeho album Flower Boy se v roce 2017 dočkalo obrovského úspěchu. Hned první týden bylo album druhé v hitparádě prodejnosti, umístilo se vysoko v několika seznamech alb i bylo nominováno na nejlepší rapové album na Grammy Awards 2018.

https://d3c1jucybpy4ua.cloudfront.net/data/54486/big_picture/unnamed_(7).jpg?1499370270
Tyler, the Creator (foto: We are a Lot PR)

Album ukázalo velice konzistentní kvalitu skrze celé trvání alba, rovněž vylepšenou produkci a celkově velice kreativní zvuk díky soulovým vlivům.

Ono legrační jméno alba IGOR naznačuje, že stejně jako minulá alba, i toto album má svou hlavní postavu. IGOR je trochu něco jako duch, který ztělesňuje celkovou náladu alba a zlomené srdce. Z alba je hodně cítit frustrace  z toho, jak nedokáže předat žádné druhé osobě naplno lásku. Jakoby byl nějak zakletě obalen ledově chladným obalem a všechny jeho city narážely do tohoto obalu.

Soulová historie, R&B, ale i indie rock a Death Grips

Kdo se chystal na to, že tentokrát do toho Tyler řízne pořádně a bude to nějaký tvrdý hardcore rap, tradiční rap nebo experimentování ve stylu Death Grips inspirovaným albem Cherry Bomb (2015), ten je na omylu. Ostatně Tyler, the Creator už před vydáním fanoušky varoval, aby vůbec neočekávali rapové album. Na albu totiž můžeme slyšet ještě více soulu a ještě více R&B než na Flower Boy. Ostřejší songy jako “NEW MAGIC WAND” nebo “WHAT’S GOOD” jsou spíše výjimkou.

“NEW MAGIC WAND” má vrčící zkreslenou basu a horrové syntezátory. “WHAT’S GOOD” zní jako kombinace stylu rapové hudby z DNA Kendricka Lamara a návrat k Tylerově albu Cherry Bomb a Death Grips.

Jinak je album, ale hodně inspirováno soulovou hudbou 70. a 80. let, R&B a dokonce i indie rockem. Samotný Tyler ostatně už i před vydáním alba varoval, že tohle nebude rapové album. To samozřejmě není tak úplně pravda, protože příměsi rapu zde jsou jasně rozeznatelné.

“IGOR’S THEME” rozjede píseň ve velkém stylu. Těžké, hodně hluboké basové syntezátory jdou v kontrastu s velice melodickými popěvky. “EARTHQUAKE” je zamilovaný duet s Playboi Carti. Píseň prý napsal původně pro Justina Biebera a nabízel jí i  Rihanně, oba jí ale odmítli. Klavírní akordy a hutné, zkreslené bicí tvoří husou růžovou atmosféru.

Posílá Kanye West Tylerovi presety na synťáky?

Píseň jakoby spolupracovala s následujcí velice silnou písní “I THINK”, které sekunduje ségra Beyoncé Solange a hodně připomíná Kanyeho Westa a syntezátory z písně zní skoro jakoby si Tyler od Kanyeho nechal poslat presety nbeo zvukové banky pro syntezátory.

“RUNNING OUT OF TIME” je o dost slabším kouskem než zbytek alba. Píseň opakuje pořád dokola až moc jednoduchou a nezábavnou melodii basového syntezátoru.

Pokud jste album slyšeli hned několikrát, možná jste si všimli, že IGOR je vlastně příběh o někom, kdo se snažil cítil lásku, ale postupně byl z ní zmatený, ztrácel jí, až jí nakonec ztratil úplně.

Není Igor jako Igor
Není Igor jako Igor

To ostatně můžete vidět na dvou posledních písních, které popisují tak nějak to, co s obyčejně po konci nějakého vztahu děje: “I DON’T LOVE YOU ANYMORE” a “ARE WE STILL FRIENDS?”.

Je to zkrátka takové dost netradiční rapové album, které se bude líbit spíše než fanouškům rapu, hipsterům a vyznavačům alternativní hudby.

Jestli je tedy na IGOR frustrujícího něco s ohledem na posluchače, pak je to, jak ho nechává vlastně na holičkách bez toho, aniž by nějak ukázalo cestu ven a nebo se snažilo konstatovat nějaké vyšší sdělení. Tahle buďto zmatená a nebo bezmyšlenkovitá nálada alba je trochu plochá, uměleckému měřítku alba jakožto spíše abstraktnímu dílu to ale zase tolik neubírá. Je to zkrátka takové dost netradiční rapové album, které se bude líbit spíše než fanouškům rapu, hipsterům a vyznavačům alternativní hudby.

Kreativní konec jedné lásky jednoho Igora

“A BOY IS A GUN” má chytlavý popěvek:

„You so motherfuckin’ dangerous
You so motherfuckin’ dangerous.”

Části jako: „How come you’re the best to me? I know you’re the worst for me / Boy, you’re sweet as sugar, diabetic to the first degree” nejsou sice nijak dvakrát prozíravé a geniální, ale zase velice autenticky vyjadřují pocity. Slyšel jsem, že tenhle řádek je prý nejlepší řádek Kanyeho Westa, jaký kdy Kanye West nenapsal a kus pravdy v tom určitě bude.

Jakoby Tyler postupně přivolával Kanyeho Westa až konečně přišel. “PUPPY”, která obsahuje jeho vcelku dost schované vokály, kdy musíte dost pozorně poslouchat, ať ho uslyšíte, zní hodně alternativně. Je těžké pojmenovat, co je to vůbec za žánr, ale netradiční syntezátorové harmonie zní doopravdy revolučně.

Po nejtemnější písni albu, již zmiňovaném pouličním hororu ve stylu Death Grips “WHAT’S GOOD” následuje potřebné uvolnění a nejslunečnější, nejpohodovější, nejvíce hodící se pro současný začátek léta, píseň “GONE, GONE / THANK YOU”. Píseň symbolizuje to, jak po ukončení vztahu, který je pro vás nežádoucí, poleví napětí a úzkost ve vás a zase se na život dokážete dívat optimisticky.

Jestliže jsem u některých textových části Tylerovi vyčítal, že nebyl moc prozíravý, tohle je naopak nejen účinný, ale i velmi chytrý kousek:

„At least I had it (Uh)
Instead of never
Or maybe I’m too dramatic”

Škoda, že následující “I DON’T LOVE YOU ANYMORE” je tak strohá po melodické stránce a divné vysoké popěvky “I don’t love you anymore” nefungují stejně jako již zmiňovaná “RUNNING OUT OF TIME”.

“ARE WE STILL FRIENDS” slouží jako skvělá uzavírací píseň a svou různorodou produkcí, která zní místy ve vysokých retro syntezátorech i experimentátorském zvuku skoro jako inspirována v “Dogs” od Pink Floyd.

Tyler, The Creator znovu ukázal, že myslí jinak než ostatní. To sice ještě nemusí znamenat, že lépe, ale je neoddiskutovatelné, že jeho současné album IGOR mu zase o něco zvedlo reputaci směrem k tomu, aby mohl být brán jako skvělý hudební skladatel i producent. Perfektně fungovali snad i všichni lidé na albu. Jediná škoda je, že je album občas až moc chladné. Ačkoliv nabízí mnoho témat, které rozhodně vybízí k vyvolání ať už pozitivních či negativních emocí, všechno má před posluchačem nějaký moc velký odstup a nezasáhne ho to tak výrazně, jak by hudba zasahovat měla.

Tyler, The Creator – IGOR

Vydáno: 17.5.2019
Délka: 39:43
Žánry: Alternativní Rap, R&B, Neo-Soul, Experimentální Rap
Rozhodně musíte slyšet: 1. IGOR’S THEME, 2. EARFQUAKE, 3. I THINK, 9. WHAT’S GOOD, 10. GONE, GONE / THANK YOU

Hodnocení
Celkové hodnocení:

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář