Mezi Trumpovými přízivci se letos objevilo překvapivě mnoho černošských rapperů, jenž rozšířili jeho vcelku chudý tým podporovatelů z oblasti hudebních osobností. I oni můžou být zodpovědni za Trumpovo posílení mezi afroamerickou komunitou a to hned o celé 4%. Lil’ Wayne, Lil Pump a z části také 50 Cent a Kanye West se připojili k tradičním podporovatelům Republikánů Kid Rockovi a Tedu Nugentovi.

Kid Rock

Asi nejhlasitější podporovatel Trumpa byl rap-rocker Kid Rock, který se stal dobrým přítelem i syna Erica Trumpa se kterým chodil na lov. Jejich až dojemné bratrské fotografie působily jako parodie, když se fotili na lovech a před nimi ležela mrtvá zvířata. Konzistence se mu nicméně upřít nedá. Kid Rock se už dlouhou dobu před Trumpem hlásil k patriotsví a na jeho koncertech vlála historicky kontroverzní vlajka americké Konfederace. Kid Rock se ostatně nikdy netajil tím, že má rád ženy, auta, zbraně, luxus a velké peníze. Trump tyto “hodnoty” zastává se vším dobrým i špatným, co na tom je.

Lil’ Wayne

Těsně před volbami přiznal červenou barvu překvapivě také populární rapper Lil’ Wayne a mohl pomoci získat Trumpovi již jisté posílení oproti minulým volbám. „Právě jsem měl skvělé setkání s @realdonaldtrump @potus,“ tweetoval Lil ‘Wayne 29. října. „Kromě toho, co zatím udělal s kriminální reformou, bude platinový plán dávat komunitě skutečné vlastnictví. Poslouchal, co jsme dnes řekli, a ujistil se, že to udělá a může to udělat.“

Lil Pump

Byť Trump buď omylem a nebo ne dvakrát vydařeným vtipem nazval dalšího velice populárního rappera Lila Pumpa na jednom ze svých meetingů těsně před volbami: „Little Pimpem”, 20letý rapper z Miami a syn kolumbijských rodičů přistěhovalců dal jasně najevo svou podporu prezidentovi, když v pondělí zveřejnil online své fotografie zahalené v Trumpově výstroji a špercích.

Ted Nugent

Vedle Kid Rocka stojí další z tradičních podporovatelů Republikánů, rocker Ted Nugent, který už dlouhá léta promlouvá do amerických politických tématů.

Ice Cube

Když se k podpoře Trumpa přihlásil Ice Cube, byla to pro hip hopové fanoušky ta největší rána. Vždyť Ice Cube byl stěžejním členem kultovní rapové skupiny N.W.A., která je asi vůbec nejvlivnější rapovou skupinou všech dob, která stála u zrodu a popularizace tohoto žánru.

John Dolmayan

John Dolmayan, bubeník System of a Down se k Trumpově podpoře přihlásil v nevhodnou vyhrocenou dobu, když americká města plála v ohních po protestech za policisty zavražděného George Floyda a v kapele složené z arménských uprchlíků vznikla okamžitě velká pře. Frontman Serj Tankjan dokonce dva dny poté prohlásil: „Ten, kdo má rád naší hudbu a Trumpa je pokrytec. Mezi fanoušky se spekuluje o tom, že politika může být jedním z výrazných důvodů, proč jsou v poslední době vztahy mezi členy kapely tak chladné.

50 Cent (?)

Také 50 Cent byl další z černošských rapperů, kteří nakonec podpořili Donalda Trumpa. 50 Cent sice pak svá tvrzení mírnil, ale vzhledem k výši daní, které se předpokládá, že zavede Joe Biden, 19. října napsal naštvané na Twitter: „Co to ku*** je? (Hlasuje pro Trumpa). Já odcházím. Na**t na New York Knicks (basketbalový klub NBA, jehož hráči výrazně vytupovali proti Trumpovi), stejně nikdy nevyhrávají.🤷🏽‍♂️Nezajímá mě, že Trump nemá rád černochy. 62%… Jste ku*** spadli z višně?”

Jeho podporu Trumpa může kromě prostého účelu obávání se z vysokých daní také ovlivnit to, že Trump byl v rapovém světě před svou kandidaturou oblíbenou postavou, kterou často rapeři využívali v textech jakožto symbol bohatství a úspěchu.

Kanye West (?)

Kanye West se označil za Trumpova přítele, nakonec se ale rozhodl kandidovat sám, což se mu skutečně v některých státech povedlo a může se chlubit například 0,3% hlasy ve státě Vermont. Kanye se poté příliš k Trumpovi nevyjadřoval. Mohl ho mrzet jeho přeci jen chladnější postoj k černošské komunitě, Kanye West je na druhou stranu v poslední době velice nábožensky založený a konzervativní hodnoty jsou mu pořád velmi blízké.

Tady náš seznam v podstatě končí, protože kromě některých amerických country hvězd, které jsou pro nás v ČR prakticky irelevantní, více hudebních osobností Donalda Trumpa už nepodporuje a nebo se k tomu stydělo přiznat. Ač to aktuálně vypadá, že Trump nejspíše nebude nadále prezidentem Spojených států, od minulých voleb získal podporovatele překvapivě z hip hopu.

Ten jakoby si vzpomněl na to, jak často Trumpa bral za svůj symbol ve svých rýmech ještě v období před jeho politickým působením. Pokud se Trump rozhodně znovu kandidovat za 4 roky, což se jeví jako poměrně pravděpodobná varianta, může jejich podporu ještě hodně potřebovat.

Dále už se můžeme jen dohadovat. Spekuluje se například o tom, že Trumpa tiše podporuje James Hetfield z Metallicy, který se k Trumpovi už několikrát odmítl vyjádřit. Mnoho fanoušků Metallicy se domnívá, že to udělal právě pro to, aby nemusel čelit vlně nadávek jako například výše zmíněný bubeník System of a Down John Dolmayan. Pochvalně se k Trumpovi vyjádřil také basák Nirvany Krist Novoselic, kterému se líbil jeho projev po červnových protestech. Mohl i ten, který se identifikuje jako politicky nezávislý, nakonec tiše hlasovat pro Trumpa?

Tohle jsou všechno jen spekulace. Vzhledem k tomu, o kolik se opět lišily volební průzkumy, které prý nepočítaly s takzvanými stydlivými Trumpovými voliči, možná i hudební svět má několik takových stydlivých voličů Donalda Trumpa.

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář