Názor: Morrissey, že má držet hubu? Tak to ať začne mluvit ještě víc!
Před několika dny se mi úplnou náhodou v doporučených článcích objevil článek hudebního publicisty Karla Veselého z internetového deníku A2larm s názvem: “Už Drž hubu, Morrissey!” Cítím potřebu na tento článek reagovat a bránit svobodu slova, která dostává s každým podobným článkem pořádnou podpásovku. Morrissey má na své názory plné právo a nejsou v žádném případě natolik závadné a hloupé (jako třeba ty, co nám přímo v písních sděluje naše kapela Ortel), aby si zasloužili takové pokusy o umlčení, které se bohužel neminuly účinkem, když Morrissey prohlásil, že po této zkušenosti už nikdy neposkytne tištěný rozhovor.
Čím se vlastně Morrissey provinil, že si zasloužil takovou ostrou reakci od novináře? Tak za prvé Morrissey podpořil před rokem Brexit a britskou politickou stranu UKIP — toho času s Nigelem Faragem v čele. Nedávno též při koncertu pro BBC prohlásil, že volba předsedy této strany nevyhrála proti imigrantská Anne Marie Watersová kvůli tomu, že hlasování bylo zfalšováno. I když to poslední jeho tvrzení je paranoidní a připomíná trochu názory klubu přátel alobalových čepiček, má na něj Morrissey plné právo. Na ty předchozí jmenované politické názory má právo každopádně.
Někteří lidé se cítí tak nepohodlně při konfrontaci s rozdílnými názory, že by rádi druhé rovnou umlčeli.
Někdo by řekl, že se něco podobného v zemi, která má zkušenost s totalitním komunistickým režimem nemůže stát. Bohužel. Někteří lidé se cítí tak nepohodlně při konfrontaci s rozdílnými názory, že by rádi druhé rovnou umlčeli. Morrissey jako jeden z mála nezapadá do obvyklého levicového (spíše ale prostě hezkými pocity posedlého) prostředí západního zábavního průmyslu a už je ho třeba začít, jako za starých časů před rokem 1989, po vzoru různých zahraničních médií osočovat ze špatného názoru. Naštěstí žijeme ve svobodné části světa, kde nejsou trestné Morrisseyovy názory, ani názory pana Veselého.
Jsme liberálové, ale Morrissey, drž už hubu!
Ty jsou však bohužel nepěkným útokem na svobodu slova. Je legrační, že pan Veselý nazývá hudební prostředí liberálním, zároveň má ale podle něj Morrissey držet hubu. Není to bohužel výjimka, že slovo liberalismus převzalo trochu jiný směr, pokud se ale podíváme na základní hodnoty liberalismu, zjistíme, že jeho první a nejdůležitější základní hodnotou je svoboda. Pan Veselý, který podle jeho životopisu na Wikipedii vystudoval Filozofickou fakultu Masarykovy Univerzity v Brně, musí tohle moc dobře vědět. Zřejmě si ale nechce připustit, že skutečná svoboda slova nekončí u názorů, se kterými my sami souhlasíme.
Morrissey je jedním z mála, kdo nesplňuje jinak levicový pohled na svět a už je zle. Po vzoru některých západních médií jako Buzzfeed nám tady A2larm zavádí trend jakéhosi mediálního totalitního komunismu, kde se odlišnost názorů rovná osmému smrtelnému hříchu, stejně jako jakékoliv vyrušení z názorové bubliny a přerušení, jak se v internetovém slangu říká, tzv. circle jerku — to znamená kruhového onanování nad názory s lidmi, kteří mají stejné názory jako my a které je jakýmsi nekonečným ujišťováním nad vlastní pravdou.
Že se zastal Weinsteina? Ale kdepak. Jen preferuje rozum nad pocity
Morrissey se pak podle A2larm (ale i mnoha zahraničních webů) provinil také tím, že v rozhovoru pro německý deník Der Spiegel prohlásil něco nepěkného o hollywoodské části kampaně #metoo, týkajícího se sexuálního obtěžování hereček. Tahle záležitost je na samostatný článek, nelze ale ignorovat alibismus, který okolo této kampaně figuruje. Karel Veselý navíc přímo lže, když tvrdí, že se Morrissey postavil za Harveyho Weinsteina a Kevina Spaceyho. Nic takového neudělal. Ve skutečnosti řekl: “Nenávidím znásilnění, nenávidím útoky, nenávidím sexuální situace, které jsou někomu nuceny, ale v mnoha případech se člověk podívá na okolnosti a myslí si, že osoba, která je považována za oběť, je jen zklamaná.” A dodal také: “A oni později cítí rozpaky, a tak to celé obrátí a řeknou: ‘Byl jsem napaden, byl jsem z toho v šoku,’ ale pokud by všechno šlo dobře a pokud by jim to dalo skvělou kariéru, nemluvili by o tom.”
Je těžké mluvit o situacích, kde nikdo z nás nebyl, co je jisté, je ovšem to, že pověst Harveyho Weinsteina, o kterém byla v rozhovoru řeč, byla už léta moc dobře známá, na internetu jsou dokonce i videa, kde před ním důrazně své kolegyně varuje Courtney Love a doslova říká: “Kdyby vás Harvey Weinstein pozval na soukromou párty, nechoďte tam!” Všichni o tom věděli, všichni ale Weinsteina doposud tolerovali.
Máte dobrý pocit z toho, že se připojíte k těm na první pohled dobrým a odsoudíte každý skeptický názor na tuhle svou myšlenkou prospěšnou kampaní? Absolutně. Udělá to ale dobrotu?
Hollywood nyní prožívá svůj moment viny, kdy se pokrytecky snaží ospravedlnit z toho, že jako jeden člověk ve stoje tleskal odsouzenému pedofilovi, který zneužil nezletilou dívku Romanu Polanskému. Neznamená to nutně, že by kvůli tomu byla tato kampaň špatná, konečně se podobných násilníků Hollywood zbaví. Po přechodu od běžných lidí do zábavního průmyslu, se ale tato původně skvělá a prospěšná kampaň bohužel zdiskreditovala a skutečné oběti díky některým absurdním příběhům začaly být bohužel společností viděny jako slepice, které využily svou sexualitu pro svůj prospěch a ještě si teď hrají na oběti.
A jsme opět u těch pocitů. Máte dobrý pocit z toho, že se připojíte k těm na první pohled dobrým a odsoudíte každý skeptický názor na tuhle svou myšlenkou prospěšnou kampaní? Absolutně. Udělá to ale dobrotu? Je to jen pokračování vítězství pocitů nad rozumem. Studie z roku 2013, kterou provedli vědci na Regents University a Cape Fear Community College, zjistila, že když čelí lidé hypotetické situaci, ve které by mohli zachránit jejich domácí zvíře a nebo lidský život “zahraničního turisty”, 40% lidí zvolí jejich mazlíčka. Znám taky jednoho smolaře, který si šetřil celý rok na koncert Brand New v Glasgow, který byl díky obvinění ze sexuální manipulace (frontman kapely údajně přiměl fanynku k odesílání nahatých fotografií přes internet). Peníze za již zamluvenou letenku a ubytování mu nikdo nevrátí, stejně jako ty hodiny, které jakožto student bez jiného výdělku strávil na brigádách. To jen ať jdou vidět reálné dopady této kampaně na obyčejné lidi.
Nevznášejte nad Morriseyem Ortel
Morrissey není žádný extrémista, jak se nám snaží článek podsouvat. Co je na jeho názorech vlastně extrémistického? Všichni, kdo nesouhlasí s multikulturalismem jsou extrémisté? K tomu ještě autor vzpomene na úspěch kapely Ortel a úplně zapomíná na to, že imigrační situaci tady a v Británii nelze porovnávat. Do Británie proudí každým rokem stovky tisíc příslušníků cizích etnik. Není relevantní, když Morrissey zpívá na novém albu: “Domov je otazník”?
Proč nemá držet hubu taky Roger Waters, který poslední léta provozuje za tleskání mnoha amerických médií svůj naprosto iracionální boj proti Izraeli?
Je něco špatného na tom mít názor, že migrace má určité meze a národy mají identitu, do které kromě kultury patří i původ lidí? Vůbec zmiňovat kapelu Ortel v článku o Morrisseyovi a vlastně nepřímo napsat rovnítko mezi jejich postoje, je špatné a bulvární stejně jako nadpis článku. Tomáš Ortel je ve svých textech xenofobní. Byť ne natolik, aby se ocitl za hranou zákona, vyobrazení Muslimů jako podřezávačů krků, je morálně velice špatné a hlavně hloupé. Morrissey by se k ničemu podobnému nikdy nesnížil.
Co tam máme dál? Morrissey podporuje Izrael a nevěří v mainstremová média. To si toho dovolil skutečně mnoho!
A když už jsme u Izraele… I pokud bychom uznali, že Morrissey v některých svých tvrzeních přehání, je názorově mimo a jeho vyjádření můžou zbytečně podporovat patologické společenské jevy, když už má držet o politice hubu Morrissey, proč nemá držet hubu taky Roger Waters, který poslední léta provozuje za tleskání mnoha amerických médií svůj naprosto iracionální boj proti Izraeli, který zašel tak daleko, že jeho koncert zakázala vysílat německá televize ARD kvůli antisemitismu?
Proč nemá držet hubu Katy Perry, která očividně nemá dostatečné vzdělání ani na to, aby věděla, že matematika nějakým způsobem souvisí s vědou, jak se tímto hloupým dotazem nedávno ztrapnila před slavným astrofyzikem Neilem DeGrassem Tysonem. Hlavně ale, že byla jedna z hlavních podporovatelů Hillary Clintonové a přidala se na tu správnou stranu!
A opět jsme u toho názorového komunismu. Je úplně jedno, že jsou vaše názory iracionální nebo nejste kompetentní osobou pro sdělování politických názorů. Hlavně, že zapadáte do vidění světa provozovatelů médií a jejich cílové skupiny diváků. Pokud je to naopak, jste automaticky odsouzen jako verbež společnosti.
Stane se konzervatismus novou kontra kulturou?
Mladá progresivní levice se snaží tvářit, že je lepší než ta stará konzervativní levice, která tady izolovola zemi přes 40 let a může za ekonomický i morální úpadek naší společnosti, který se dodnes projevuje. A2larmu si vážím zejména za jeho články o české politice, které rozkryly některé nekalosti, jenž se na naší politické scéně dějí. Pan Karel Veselý je už dlouhá léta publicistou, napsal toho o hudbě mnoho a má velké zásluhy na rozvoji české hudební publicistiky obecně. Jeho aktuální článek je však pouhým kádrovým posudkem člověka s odlišnými názory.
Zatímco kdysi byli levicově-liberálně smýšlející lidé kontra kulturou a hlasem svobody, dnes vidíme možná počátky toho, že se stává kontra kulturou a hlasem svobody konzervatismus, pravicové názory a podpora kapitalismu.
V závěru článek hovoří už poněkud smířlivým tónem o tom, že je Morrissey hlasem lidí, kteří se cítí zrazeni světem a zatímco předtím s The Smiths byl hlasem: “Odcizené mládeže thatcherovského kapitalismu,” nyní je naopak hlasem konzervativním a pravicovým. Čemu se ale diví? Liberalismus a levicové názory, který v hudbě drtivě převládá už od dob Johna Lennona, se stal mainstreamem. Zatímco kdysi byli levicově-liberálně smýšlející lidé kontra kulturou a hlasem svobody, dnes vidíme možná počátky toho, že se stává kontra kulturou a hlasem svobody konzervatismus, pravicové názory a podpora kapitalismu. Levicový liberalismus totiž hlasem svobody přestává být s každým dalším článkem podobným toho od pana Veselého.
Pokud se tedy ke slavným konzervativcům minulosti jakým byli Elvis Presley a Johnny Ramone, začnou přidávat další — jako nyní Morrissey — a nebo nenápadně taky Noel Gallagher, který nazval novináře The Guardian v parafrázi své slavné písně “Champagne Socialists” a předsedu labouristické strany Jeremyho Corbyna “zasraným komunistou”, nechť pak začnou hledat publicisté a novináři chybu u sebe a v tom, proč už liberalismus není tím slovem, které pochází latinského slova liber, které znamená svobodný.
Nezbývá si tedy než přát, aby podobných prudičů bylo více. Jeho píseň “Spent The Day In Bed” z nového alba Low in High School je svou celkovou atmosférou náhodou skvělým vyjádřením, jak svět dokáže být nepřátelský. Třeba si někteří svou chybu uvědomí a pochopí, proč Morrissey v písni zpívá: “Přestaňte se dívat na zprávy! Protože se vás snaží vyděsit. Budete se cítit malými a samotnými. Budete se cítit, že vaše mysl není vaše vlastní.”