Elon Musk poslal do vesmíru kabriolet, ve kterém hraje ve smyčce “Space...

Elon Musk poslal do vesmíru kabriolet, ve kterém hraje ve smyčce “Space Oddity” Davida Bowieho

od Patrik Müller -

Žijeme to ale ve skvělé době!  David Bowie se do vesmíru nikdy nedostal, ale povedlo se to alespoň figuríně pojmenované po jeho písni “Starman”. Projekt SpaceX amerického milionáře Elona Muska vynesl na nejsilnější raketě současnosti Falcon Heavy do vesmíru kromě přídavných boosterů, které se pak vrátily na zem i osobní červený kabriolet Roadster jeho značky Tesla.

David Bowie se dočkal mimořádné pocty. Když se Elon Musk s týmem rozhodl vyslat elektromobil Tesla Roadster do vesmíru, napadlo ho, že do něj posadí figurínu astronauta a z reprodukotorů bude hrát v nekonečné smyčce slavná píseň Davida Bowieho “Space Oddity” s kultovní postavou kosmonauta Majora Toma.

Nejsilnější raketa na světě vzlétla z naší planety Země kolem 21:45 hodin CET v úterý (6. února) z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Živé vysílání jejího startu údajně vidělo více než 3 miliony lidí. Nejen, že raketový start proběhl bez problémů, ale oba obří přídavné boostery rakety spadly zpátky na zem a přistály hladce a perfektně synchronizované na startovací plochu Kennedy Space Center. Třetí booster ztratil svůj cíl a podle CNN spadl do moře.

Živě se můžete na Starmana a jeho auto podívat zde:

Muskovo auto za 100 000 dolarů s figurínou Starmana a hrající “Space Oddity” nejdříve proletělo s posledním boosterem Van Allenovými radiačními pásy Země. Asi sedm hodin poté, co raketa vzlétla Elon Musk oznámil, že třetí a poslední zážeh odvedl sportovní auto na eliptickou dráhu směrem od Země kolem Slunce, kterou zároveň produlužuje oběžnou dráhu Marsu a podle Muska existuje malá možnost, že by auto narazilo za tisíce let do Marsu.

Auto nese ve vesmíru i další pop kulurní odkaz. Na přístrojové desce vozu má vzkaz „Don’t Panic!“  („Nepanikařte!“), což je odkaz na oblíbenou knihu z roku 1979 Stopařův průvodce po Galaxii (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy) Douglase Adamse.

Předpokládaná trajektorie vozidla:

Vyjádření oficiální Twitterové stránky Bowieho:

Video se startem rakety:

 

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář