Kanye West v sobotu, kdy slavili v USA státní svátek Dne nezávislosti, na sociální síti Twitter oznámil, že bude v letošních amerických volbách kandidovat na prezidenta. „Nyní musíme splnit slib Ameriky důvěrou v Boha, sjednocením naší vize a budováním naší budoucnosti. Ucházím se o prezidenta Spojených států,“ napsal, následuje hashtag „#2020VISION“ a znak americké vlajky.

Tohle bylo celé jeho prezidentské prohlášení, které přišlo bez tiskové zprávy nebo jiných prohlášení, což je však zvláštní na to, že jsou volby už za 4 měsíce. Někteří uživatelé Twitteru okomentovali oznámení s určitým skepticismem ohledně skutečných záměrů Kanyeho Westa. Začaly se mu připomínat jeho kontroverzní výroky, kdy prohlásil o otroctví černošských obyvatel USA, že bylo prý dobrovolnou „volbou“ a začalo se dokonce spekulovat o tom, jestli nemá Kanyeho kandidatura zapříčinit odliv početného voličského elektorátu Joa Bidena a oslabit tak jeho hlasy vůči Donaldu Trumpovi. Kanye West totiž v minulosti jako jeden z mála raperů a hudebníků aktivně Trumpa podporoval a dokonce jej navštívil i přímo v Bílém domě.

Kanye West @ MoMA | Kanye West performs at The Museum of Mod… | Flickr
Kanye West (Foto: Jason Persse)

Mezi skeptiky jeho kandidatury se naopak neřadí vynálezce Elon Musk, který odpověděl tweetem: „Máš mou plnou podporu!“ Kanye West přitom před několika dny sdílel fotografii, jak navštívil Elona Muska v jeho domě. Otázkou je tedy, zda to třeba nebyla ve skutečnosti jakási porada před oznámením kandidatury a Elon Musk v ní nemá také prsty.

Kanye mluví o kandidatuře na prezidenta už od roku 2015, teoreticky je možná i 4 měsíce před volbami

Westova vlastní webová stránka o tomto vzkazu neobsahovala žádné informace. Ani jeho účet na Instagramu neobsahuje žádnou takovou zmínku. Jeho nejnovějším příspěvkem je jeho fotografie s Muskem přidána před 3 dny. Protože Kanye nekomunikuje s médii tak často, není jasné, zda podnikal nějaké náležitosti k tomu, aby mohl kandidovat. Protože však zbývají do voleb už jen 4 měsíce, Kanye by musel kandidovat jako nezávislý.

Aby se West objevil při volbách jako nezávislý kandidát, musel by shromáždit určité množství podpisů a zaregistrovat se ve státech do určité lhůty. Lhůta již uplynula v některých významných státech, ale hudební hvězda by stále měla technicky vzato čas na sběr a odevzdání podpisů v mnoha dalších státech. Teoreticky to tedy možné stále je.

Kanye West o oválné pracovně (sestřih The Guardian):

Kanye West úmysl o kandidování na prezidenta v roce 2020 naznačoval už několikrát v minulosti. Možná i díky nynějšími ohlasu Elona Muska se tomu nepříkládala velká vážnost a bylo to bráno spíše jako součást marketingu nebo vtip. O jeho úmyslu kandidovat v roce 2020 informoval už v roce 2015 například deník Washington Post. Kanye tehdy oznámil kandidaturu při jeho děkovací řeči na MTV Video Music Awards: Jak jste už asi mohli uhodnout, v roce 2020 jsem se rozhodl kandidovat na prezidenta.“

Následně West však místo propagování sebe spíše začal podporovat Donalda Trumpa a dokonce mu prý výrazně zvedl podporu v černošské komunitě.

Nejnovější zmínka o tomto tématu vyšel v dubnu v magazínu GQ. „Všichni víme, pro koho hlasuji,” řekl West v rozhovoru z dubna. „A lidi kolem mě a lidi, kteří mají svou agendu, mi neřeknou, že má kariéra kvůli tomu skončí. Protože hádejte co… Jsem pořád tady!“ komentoval Kanye West nesouhlasné ohlasy na jeho podporu Trumpa, který se objevil na schůzce s prezidentem s typickou červenou čepicí Trumpa a jeho příznivců s nápisem „Make America Great Again“ („Uděláme Ameriku znovu skvělou“).

Změnil Kanye názor na Trumpa?

Ve stejném rozhovoru Kanye West také prohlásil, že za Trumpova předsednictví se podmínky podle něj zlepšily: „Kupuji nemovitost. Teď je to lepší, než když byl v úřadu Obama. Neučí vás ve škole o koupi nemovitosti. Učí vás, jak se stát něčím majetkem,“ prohlásil.

Není však jasné, jestli se kvůli posledním událostem v USA po smrti George Floyda při policejním zákroku, Westův názor na Trumpa nějak nezměnil. Na sociálních sítích například sdílel fotografii, jak se připojil k protestům. Mnozí si tak toto gesto interpretovali jako odklonění od Trumpa. To, že začal po takové době o kandidatuře mluvit, by toto ostatně potvrzovalo. Kanyeho kandidtura by na druhou stranu mohlo způsobit masivní odliv voličů kandidáta Demokratů Joa Bidena. Kanyeho kandidatura by tak vlastně stejně mohla pomoci Trumpovi. Že by tohle byl jeho plán? Budeme si muset počkat na to, co prozradí Kanye dále.

Tvorba rapera, módního návrháře a podnikatele je na posledním albu hodně ovlivněna křesťanstvím — stejně jako jeho čerstvý singl s Travisem Scottem „Wash Us in the Blood“. V tom například komentoval špatnou situaci v černošské komunitě a to, že mladí černoši nemají jinou možnost než prodávat drogy. Stěžoval si také, jak chtějí novináři upravovat jeho rozhovory a nepřímo také použil Trumpovo oblíbené spojení „fake news“ (falešné zprávy):

„They wanna edit the interviews (We)
They wanna take it to interludes (Me)
Cut a whole sentence to interlude (Together)
You know that it’s fake if it’s in the news“

(„Chtějí upravovat rozhovory (My) / Chtějí to dostat do mezihry (Já) / Vystřihnou celou větu pro mezihru (Společně) / Víš, že je to falešné, pokud je to ve zprávách“).

Dále také v písni kritizoval tresty smrti ve třiceti amerických státech a žádá ducha svatého o pomoc.

Vzhledem k nově vydané písni je otázkou, jestli je jeho příspěvek na Twitteru, kterému dalo „lajk“ už více než milion uživatelů, jen nepřímou reklamou na nový singl, popřípadě nového alba God’s Country, které se nahrává už od listopadu 2019 (prakticky hned po dokončení nahrávání minulého Jesus Is King) a mělo by letos vyjít. Stejně tak se připravuje pokračování Jesus Is King, na kterém spolupracuje Kanye West s legendou rapu Dr. Drem.

Nová píseň Kanyeho Westa ‘Wash Us in the Blood’:

 

 

Autor: Patrik Müller
Foto: Jason Persse

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář