Lidé po celém světě včera sdíleli černé obrázky v rámci akce #blackout nebo #BlackoutTuesday, aby podpořili protesty v USA za zavražděného George Floyda, které byly původně zamýšleny jako protest proti policejnímu násilí a rasové diskriminaci černošské americké komunity. Má se jednat o jakousi online stávku zábavního průmyslu. Hnutí pomohli rozjet i známí hudebníci a kapely a přidalo se také mnoho hudebních společností jako Spotify, RadioX nebo NME. Hudební svět často používal také označení #ShowMustBePaused.

Aktivisté a hvězdy vytvořili akci nazvanou černé úterý, aby ukázali svou podporu protestům, které vyvolalo zabití Georgem Floydem policií.

Black square box variant - Free shapes icons
Symbol #BlackoutTuesday

Instagram, Twitter, Facebook a další sociální sítě zaplavily černé obrázky, které mají být online ukázkou solidarity s celonárodními demonstracemi.

Celebrity i korporace

Martin Luther King III – nejstarší syn legendárního zastánce občanských práv Martina Luthera Kinga Jr. – se připojil k hnutí jako jeden z prvních a za nedlouho poté se přidal například herec Idris Elba a následoval hudební svět. Obrázek sdíleli Peter Gabriel, Mick Jagger a The Rolling Stones, Rihanna, Katy Perry, Radiohead a mnoho, mnoho dalších.

Někteří toto mysleli jako podporu hnutí Black Lives Matter mající bojovat za práva americké černošské komunity, jiní toto pochopili jako výzvu k ukončení násilných protestů. Někteří jako herec Idris Elba to brali spíše jako pokus o revoluci: „Nejedná se o film / nevolající řez / řezáme hrdlo starého systému / takže pokud s námi nejste / pak raději běžte. Nové plemeno,“ napsal na Twitter.

Interscope Records odložilo vydání hudby naplánované na tento týden, zatímco televizní sítě jako MTV a Comedy Central pozastavily v pondělí odpoledne na 8 minut a 46 sekund své vysílání jako symbolika délky, jakou policejní důstojník Minneapolis Derek Chauvin držel koleno na Floydově krku.

Spotify vytvořilo speciální playlisty a zabarvilo ostatní do černé barvy a vytvořila speciální playlist s věnovaný hnutí Black Lives Matter.

Ne všichni se ale připojili. Stand-up komik Tim Dillon. „Myslí si někdo, že vyhraju nějakou cenu, když zveřejním černý čtverec? Vážně.“

Poté napsal také: „Řešením je černý čtverec. Zveřejnil jsem jeden a cítím se skvěle. Nemáte zač.“

St. Vincent: „Jsem podezíravá vůči aktivismu celebrit na sociálních médiích, které mohou být jen prázdným gestem“

Nepřipojila se ani hudebnice Annie Clark (St.Vincent), která se snažila najít nějaké lepší způsoby, jak pomoc a označila tuto akci za: „Kontraproduktivní.“ a navrhla pomoc například pomocí darování peněz užitečným organizacím bojujícím za rasová práva. Pod příspěvek poté v reakci na jeden z nespokojených komentářů napsala:

„Vždycky mám podezření ke zneužití moci. Jsem podezíravá ohledně sociálních médií obecně. Nejsem v tom dobrá (zveřejňování stránek s knihami, když lidé chtějí číst odrážky nebo sexy selfies), ani se necítím dobře nebo více člověkem, když je používám.“

Pod dalším příspěvkem dodala: „Vždycky jsem podezíravá vůči aktivismu celebrit na sociálních médiích, které mohou být jen prázdným gestem. Nebo způsob, jak zajistit, aby se lidé, kteří příspěvek zveřejnili, cítili lépe, aniž by na zemi měl jakýkoliv materiální účinek.“

St. Vincent si nicméně alespoň na sociálních sítích změnila profilovou fotku. Částečně se tedy do akce také zapojila.

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář