Přehled nominací na Grammy jsme vám již nabízeli v samostatném článku. V tom množství kategorií vám ale možná uniklo jedno zajímavé jméno, které se zde objevilo. Je jím hudební producent Dr. Luke stojící za hity Keshi nebo Katy Perry. Ten se letos vrátil do hudebního prostředí díky produkce úspěšné písně “Say So” od Doja Cat. V roce 2017 přitom skončil soudní spor mezi ním a Keshou, která jej nařkla ze sexuálního zneužívání.

Za Los Angeleskou zpěvačku se tehdy postavilo mnoho velkých jmen ženské hudby. Ať už přes sociální sítě nebo skrze rozhovory v tradičních médiích, vyjádřili svou podporu Keshi taková významná jména dnešní hudby jako Miley Cyrus, Fiona Apple, Demi Lovato, Lady Gaga nebo Lorde.

Grammy jde překvapivě proti většině a pro Dr. Luka riskují vlastní pověst

Právě Fiona Apple se stala hlavní bojovnicí za Keshu. Miley Cyrus pak sdílela na Instagramu fotografii Fiony Apple, jak drží transparent hlásající: „Kesho – jsem za tebe tak naštvaná. Mýlili se. Je mi to moc líto.“

Za Keshu se postavili také někteří producenti, Jack Antonoff a Zedd nabídli, že budou produkovat a spolupracovat s Keshou, přičemž druhý z nich nakonec skutečně vyprodukoval její píseň „True Colors“.

Za tímto úspěšným hitem Doji Cat stojí nenáviděný psanec Dr. Luke. Podepsal se pod ní jako Tyson Trax, ale pak pravda vyplavala na povrch, že jím není nikdo jiný než Dr. Luke:

Když Adele převzala trofej na Brit Awards, uvedla: „Rád bych také využila této chvíle k veřejné podpoře Keshy.“ Zpěvačka a skladatelka Taylor Swift dokonce věnovala 250 000 amerických dolarů na pomoc s jakoukoli finanční potřebou Keshy. Lady Gaga, Iggy Azalea, Demi Lovato, Lilly Singh, Alessia Cara, Ariana Grande, Lily Allen, Kelly Clarkson, Lorde, Haim, Marina Diamandis a další umělci podporovali Keshu prostřednictvím sociálních médií a k nim se přidávali i jejich fanoušci.

Proto je velmi překvapivé, že pořadatelé Grammy Awards takto riskují svou reputaci a dobré jméno tohoto nejprestižnějšího hudebního předávání cen a nominovali v kategorii nahrávka roku “Say So” Doja Cat a jelikož to tak v této kategorii bývá zvykem, i producenta této písně, tedy Dr. Luka.

Dr. Luke se vrátil hned po konci soudního sporu, ale schovával se za tajemná jména

Prakticky ihned po konci soudního sporu, který neshledal Dr. Luka vinným, se vrátil pod anonymním pseudonymem Made In China. Spolupracoval tehdy s americkými zpěváky a rappery Trey Songz, Ne-Yo, Big Boi a německou zpěvačkou Kim Petras. V roce 2019 pak produkoval 5 skladeb Doji Cat na albu Hot Pink pod pseudonymem Tyson Trax. Za Dr. Luka se tehdy postavili hlavně afroameričtí rappeři. Kromě již zmíněných spolupracoval také se Saweetie, Juice WRLD nebo Lilem Waynem (s tím spolupracoval pod anagramem Loctor Duke, což už byla jasná indície pro hudební fanoušky, kteří si již po těch spekulacích mohli být jistí, o koho jde).

Keshi se povedlo vydat potenciální hity i bez Dr. Luka, čísla zhlédnutí ale hovoří jasně ve prospěch Dr. Luka. Jak v případě Doja Cat, tak v případě starších písní Keshi od Dr. Luka:

Fiona Apple nyní v novém rozhovoru odhalila, že přemýšlela o tom, že bude letos ceny Grammy bojkotovat. V novém rozhovoru pro britský The Guardian Apple diskutovala o rozhodnutí Akademie nominovat producenta Dr. Luka. Navzdory obvinění Keshy, že jí sexuálně zneužil. Tohle mohlo být možná rozhodující v Sofiině volbě akademi, která se musela rozhodnout, zda Dr. Luka s Dojou Cat nominuje, či nikoliv.

„Stále se mi to vrací, když uvádějí Keshu na pódium jako: ‚Věříme ti’ – a já jí věřím – a pak o dva roky později, ku*va Tyson Trax!“ prozradila Fiona Apple.

Fiona Apple neskrývá znechucení a měla plán Grammy roztřískat na pódiu kladívkem

„Moje vize byla, že se tam jen objevím s kladivem, nic neřeknu, vezmu Grammy a rozbiju to na tisíc kousků, o které se podělím, a pozvu všechny dámy nahoru. Moje druhá myšlenka byla, že by mě zajímalo, jestli dokážu všechny tyto dámy přimět bojkotovat tyhle ho*na kvůli doktoru Lukovi,“ prozradila své původní úmysly Fiona Apple.

Později během rozhovoru Apple také diskutovala o rozhodnutí Akademie nahrávacího průmyslu (Recording Academy) pozastavit činnost prezidentce a generální ředitelce Recording Academy Deborah Dugan. „Čekám, až se dozvím více o tom, co na to řekne Deborah Dugan, protože pro mě to všechno něčím smrdí,” řekla písničkářka, která letos vydala výborné, kritiky do nebes vynášené album Fetch the Bolt Cutters a předpokládá se, že za něj dostane ne jednu cenu Grammy. „Když někoho najmeš, ona položí otázky a pak dostane padáka?

Nadhodila spoustu otázek na stůl, díky nimž nemohu tuto situaci prověřit a opravdu se mi nechce tam jít a podporovat je.” dodává Fiona Apple a upozorňuje na zvláštní okolnosti odchodu ředitelky Akademie nahrávacího průmyslu.

Nejúspěšnější spolupráce Keshi a Dr. Luka byla hit TiK ToK:

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář