Bývalá partnerka a snoubenka Marilyna Mansona Evan Rachel Wood obvinila Mansona ze zneužívání. V prohlášení na Instagramu, které bylo později zveřejněno v plné délce prostřednictvím pop-kulturního magazínu Vanity Fair řekla: „Začal mě zneužívat ještě, když jsem byl teenager a trvalo to roky.“

Po obvinění Woodové se objevilo hned dalších devět žen, které tvrdily o Mansonovi podobné věci. Bývalá přítelkyně Jenna Jameson uvedla, že se s Mansonem rozešla poté, co „nonšalantně řekl, že fantazíroval o tom, že jí upálí zaživa“. Bývalý osobní asistent Dan Cleary uvedl, že viděl na vlastní oči fyzické a psychické týrání a že ti, kteří pracují s Mansonem, se báli promluvit ze strachu ze ztráty zaměstnání.

Ruší se spolupráce s nahrávací společností i s televizním seriálem American Gods

Wes Borland, kytarista Limp Bizkit, který pracoval také jako Mansonův kytarista v letech 2008 a 2009, v rozhovoru uvedl, že byl svědkem zneužívání vůči Woodové.

V návaznosti na obvinění byla Mansonovi rozvázana spolupráce se společnosti Loma Vista Recordings. U té neměl Manson podepsán kontrakt, a tak vlastní práva ke svým posledním třem albům. Loma Vista Recordings však udělil na alba licenci.

Společnost Loma Vista vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že: „…okamžitě přestanou propagovat jeho současné album. Kvůli těmto vývojům jsme se také rozhodli nepracovat s Marilynem Mansonem na žádných budoucích projektech“.

Stejně tak 2. února agentura Creative Artists Agency oznámila, že již nebude zastupovat Mansona. V době obvinění byl Manson také obsazen do krátké role v seriály American Gods. Ačkoli později bylo oznámeno, že jeho scény budou odstraněny. Role pro něj byla také připravena pro epizodu další televizní série Creepshow. I tady tvůrci seriálu ze spolupráce vycouvali.

Pro bývalou fanynku Mansona Phoebe Bridgers znamenalo osobní setkání s Mansonem ztrátu iluzí

Svůj nepříjemný zážitek s Mansonem popsala také písničkářka Phoebe Bridgers. Ta prý byla jeho velkou fanynkou a spolu s jejími kamarádkami byly na návštěve Mansonova domu (Bridgers nespecifikovala, jak k návštěvě došlo). Manson měl tehdy jí a jejím pubertálním kamarádkám vykládat v humorném duchu o tom, že má v době místnost pro znásilňování. Bridgers to ale považovala za velmi nevhodný a divný vtip a od té doby již prý nebyla Mansonovou fanynkou. Bridgers označila Mansonovy řeči za “strašný a spratkovský smysl humoru” a dodala, že stojí za všemi, kdo se rozhodnou promluvit.

Tweet Phoebe Bridgers, kde se vyjadřuje o jejím nepříjemném zážitku s Mansonem:

Do případu se vložili i politici. 2. února demokratická senátorka státu Kalifornie Susan Rubio napsala dopis FBI s výzvou k vyšetřování obvinění ze zneužívání.

Samotný Manson zareagoval na vážná nařečení v prohlášení, které vydal také prostřednictvím Instagramu ve stejný den, ve kterém přišla první obvinění. Napsal:„Je zřejmé, že moje umění a můj život jsou již dlouho magnety ke kontroverzi, ale tato nedávná tvrzení o mně jsou hrozným zkreslením reality. Moje intimní vztahy byly vždy zcela konsensuální s podobně smýšlejícími partnery. Bez ohledu na to, jak a proč se nyní rozhodli zkreslit minulost, to je pravda.“

Dita Von Teese, rovněž bývalá partnerka Mansona vydala prohlášení, kde o Mansonovi mluvila v poměrně smířlivém duchu a ujasnila, že ona obětí žádného násilí nebyla a důvod rozvodu byla Mansonova drogová závislost a nevěra, avšak nikoliv zneužívání.

Bude Manson smazán ze streamovacích služeb jako Spacey z Netflixu?

Nyní opustíme fakta a přejdeme do úrovně spekulací.

Lze očekávat, že po posledním úspěšném albu WE ARE CHAOS, které bylo vydáno v září, se Manson nyní stáhne do pozadí. Možná vůbec nejhorším trestem pro Mansona by bylo stáhnutí z hudebních streamovacích služeb. Ty na nařknutí zatím nijak nereagovaly, a i s ohledem na reakce v minulosti, by se jednalo tomto případě o poměrně netradiční krok. Spotify v minulosti reagoalo na podobná nařčení ze zneužívání (například v případě rappera XXXTentacion nebo R.Kellyho) spíše mírnějším způsobem — stažením z hojně přehrávaných playlistů vytvářených samotným Spotify, a to i když byl například R.Kelly uznán vinným a nyní si odpykává trest ve vězení.

Vzhledem k tomu, že je pracovní vztah Marilyna Mansona ke Spotify nebo iTunes jiný než exemplární případ z filmového světa v podobě Kevina Spaceyho a jeho pracovnímu vztahu k Netflixu, zřejmě nehrozí podobný pokus o “vymazání” Mansona z platformy. Možná se však bude opakovat podobný postup jako v případě výše zmíněných rapperů a Manson bude odstraněn z některých oficiálních playlistů. Nyní třeba písně Mansona pořád figurují v oficiálním Spotify plalistu pro Halloween.

Jestli na svůj oblíbený svátek zůstane v playlistu i letos, bychom ale raději nic nevsázeli. Stejně tak na to, že jakmile se rozvolní epidemická opatření, bude mít Manson plno telefonátů s nabídkami na vystoupení na velkých festivalech.

Případ Mansona každopádně otevírá podobné otázky jako v případě nápadně podobného filmového případu Kevina Spaceyho. Je možné oddělit dílo a odkaz od osobního života umělce? Je morální i nadále uznávat tyto osobnosti za to, co dokázali, i když víme, jak zvrácený byl jejich osobních život? Byl by jejich odkaz takový, nebýt jejich problematické postavy?

Na to ale už musí odpovědět morální kompas každého z nás.

1 KOMENTÁŘ

  1. ještě že máme prezumpci neviny že…

    pokaždé stejný scénář – po X letech si někdo na něco vzpomene, a následně si vzpomene Y dalších, že vlastně ano, mně ublížil taky….

    děvčata zjevně paktovala s Mansonem aby ho přetvořili na usedlého tatíka od rodiny. Je pravda, že svojí úchylnost velice umně skrýval před celým světem.

    Pokrytectví vládně světem, Amerikou zvláště

Komentář