The Killers vydávají springsteenovskou pecku “My Own Soul’s Warning“ – zatím možná nejlepší z těch, co jsme měli možnost slyšet z nového alba. Zatímco Killers album odkládají, legenda folkové i rockové hudby Bob Dylan už své první album od roku 2012 vydal a je tady extra ochutnávka v podobě songu “Goodbye Jimmy Reed“. Everything Everything vydali další singl z připravovaného alba “Planets“ Re-Animator. Jak to bývá obvyklé, kladou velké otázky. Tentokrát možná tu největší, jakou lidstvo zná.

Novou zvukově hutnou a naštvanou píseň vydávají punkoví bojovníci za práva menšin IDLES. Neil Young vydal konečně po skoro 40 letech album Homegrown a můžeme si tak poslechnout úsměvnou titulní píseň. Najdete zde také nové písně novozélandských indie rockových The Beths a popového písničkáře Jasona Mraze, který tentokrát zabrousil do jamajských teritorií.

Celý playlist nových písní i s novými verzemi písní, remixy a covery najdete na playslistu našeho Spotify profilu:

TIP: The Killers – My Own Soul’s Warning

Killers sdíleli další novou píseň „My Own Soul’s Warning“, která se objeví na jejich nadcházejícím albu Imploding the Mirage. Píseň pohání mohutný bubnový rytmus, který se může pochlubit chytlavým osmdesátkovým syntezátorovým kouskem ve srdnaté springsteenovské nátuře heartland rocku frontman do toho Brandon Flowers dává svůj obvyklý entuziasmus

“Cutting up the nights like a goddamn knife / And it got me thinking no matter how far / I just wanted to get back to where you are,” („Rozříznu noc jako zatracený nůž / A to mě přimělo myslet bez ohledu na to, jak daleko / Jen jsem se chtěl vrátit zpět tam, kde jsi.”) zní z refrénu „My Own Soul’s Warning“, která následuje trojici již vydaných písní  “Caution”, “Fire in Bone” a “Blowback”.

Album bylo zpočátku naplánováno tak, aby vyšlo 29. května, ale měsíc před jeho vydáním ho Killers odložili na neurčito, aby mohli v klidu dokončit práci.

“Imploting the Mirage” bude první album Killers bez původního kytaristy Dave Keuninga, ale představí hned několik velmi zajímavých hostujících – Lindsey Buckingham, K.D. Lang, Weyes Blood, Adama Granduciela s The War On Drugs, Blaka Millse a další.

Bob Dylan – Goodbye Jimmy Reed

Bob Dylan vydává album Rough and Rowdy Ways. Je to jeho 39. studiové album. Jedná se o Dylanovo první album původních písní od alba z roku 2012 Tempest, které následuje po trojici alb, která pokrývala tradiční popové standardy.

Album předcházely singly „Murder Most Foul“, „I Contain Multitudes“ a „False Prophet“. Rough and Rowdy Ways bylo vydáno jako dvojité album, přičemž celý druhý disk byl věnován filmu „Murder Most Foul“. Obsahuje příspěvky od Fiona Apple nebo Blakea Millse.

Jako extra ochutnávku vám nabízíme Dylanovu poctu americkému bluesovému zpěvákovi Jimmymu Reedovi.

Everything Everything – Planets

„Planets“ je nový, syntetický, třetí singl Everything Everything z připravovaného alba RE-ANIMATOR. Dle kapely je píseň “Planets” o vyvolání lásky, nešťastnosti a následném nalezení lásky pro vesmír.

Doprovodné video se zaměřuje na šimpanze ztraceného v existenciálním dilematu: Pokud je vesmír tak nepochopitelně obrovský, jak se může jeden primát vyrovnat se svou relativní nevýznamností? Nejsou žádná velká zjevení, pouze vědomí, že život v tuto chvíli – a zejména zpěv – je tak blízko, jak se jen k němu odvážíte dostat. Je to alegorie s kusem nadsázky, ale obsahuje v sobě jednu z největších otázek lidstva.

Stejně jako u videí pro „Arch Enemy“ a „In Birdsong“, byla vizuální část písně „Planets“ režírování Higgsem během dodržování doporučené karantény kvůli sociální distance. Vzniklá situace vlastně ještě podpořila jeho kreativitu, protože opět používá samoučené, kutilsky vyrobené techniky loutkářství, tzv. spektrálního vykreslování a podobně k vytvoření poutavého a hlavně originálního vizuálu.

IDLES – Grounds

Po překvapivě odlehčeném a pozitivnímu singlu “Mr. Motivator” se IDLES dostávají znovu do varu a zní to jakoby frontman Joe Talbot byl tentokrát společně s tvrdými údery bubnů, nekompromisními kytarovými riffy, se kterých se skoro točí hlava, byli na nové písni “Grounds”, nejvíce naštvaní za poslední dobu.

Pro skupinu, která pojmenovala své první album Brutalism to asi není žádné velké překvapení, avšak díky “Mr. Motivator” se zdáli IDLES na nové cestě k vyrovnanější hudbě. Na “Grounds” je ale přeci jen ale něco nového – hlavně, jak zapracovali prvky rozladěného syntezátoru, díky kterým je píseň něco jako již známý post-punk s post-hardcore IDLES, avšak tentokrát smíchaný s kořením něčeho mezi new wave a industriální elektronikou. Syntezátor znějící jako rozbitá trubka této písni dodá ještě více zvukové těžkosti.

TIP: Neil Young – Homegrown

Titulní skladba alba Homegrown, které měl Young vydat již před skoro 40 lety je tématicky paradoxně možná nejvíce albu vzdálené ze všech písní. Ústřední tématem Homegrown je totiž stesk se zlomeným srdcem a o frustraci nad Youngovým milostným životem.

Tato píseň je ale humornou, pohodářskou písní, ve které Neil Young očividně oceňuje význam marihuany pěstované doma. V žádném případě nečiní ani sebemenší úsilí, aby tento význam propagujcí drogu zakázanou ještě i dnes ve většině světa – a ne tak ještě v 70. letech – nějakým způsobem skrýval. Zpívá doslova: “Domácí – to je ten způsob, jakým by to mělo být” a dál si pak vesele prozpěvuje: “Domácí pěst je dobrá věc / rostlina, která jede a která to rozjede*.

Neil Young se svou věrnou kapelou Crazy Horse se pustili do písně, aby jí vydali už na albu American Stars Bar n Bars z roku 1977, ale tato sedativnější verze s mnohem méně kytarami je se stala velice oblíbená na koncertech pro společné zpívání – a obzvlášť například na charitativním festivalu s příznačným názvem Farm Aid.

*Tady jsem si naopak dovolil trochu překladatelské kreativity pro překladatelský oříšek: ‘Plant that bell and let it ring’”

The Beths – Out Of Sight

V dubnu oznámili novozélandští indie rockoví Beths své druhé album Jump Rope Gazers. Dosud jsme z toho slyšeli dvě písně – „Dying To Believe“ a “I’m Not Getting Excited“ Nyní jsou zpět s posledním náhledem alba Jump Rope Gazers s názvem „Out Of Sight“.

Kapela hrající na “Out Of Sight” je křehčí, než obvykle. Zpěvačka Elizabeth Stokes v prohlášení uvedla: “Snažíme se poslouchat hlouběji a být otevřenější. Bylo to často konfrontováno a někdy to bylo dokonce frustrující.”

Jason Mraz – Make Love

Populární písničkář Jason Mraz, pořád známý hlavně kvůli jeho masivnímu hitu “I’m Yours”, se na novém singlu “Make Love” vydal cestou Jamajské hudby, která nemísí pouze reggae, ale i gospelové vlivy a zní t jako velice povedený mix mezi americkým popem a jamajskou hudbou.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář