V minulých dnech přibyla v hudbě zajímavá spolupráce lasvegasských The Killers a newjerseyské rockové legendy Bruce Springsteena. Fanoušky alternativní hudby asi velice potěší vydané album Wolf Alice. Proč si tedy z ní nedát další ukázku? Minulý rok byl významnou hudební postavou Yves Tumor, který vydává letos první píseň. Z trochu jiným pohledem na svá úspěšná nová alba pak přišli Briston Maroney a Everything Everything.

The Killers – Dustland (feat. Bruce Springsteen)

Lasvegaská kapela The Killers a newjerseyská rocková legenda Bruce Springsteen se spojili na nové písni “Dustland”. Jedná se o nové duetové provedení singlu “A Dustland Fairytale” z alba Day & Age z roku 2008. Píseň byla vydána s vysvětlením frontmana Killers Brandona Flowerse o tom, jak píseň vznikla, o znemožnění turné Killers kvůli pandemie (Killers měli stejně jako loni vystoupit na Colours of Ostrava, ale ani letos to nevyjde) a citují textovou zprávu, kterou dostal od Springsteena.

Brandon Flowers je již dlouhou dobu fanouškem Bruce Springsteena a druhé album kapely Sam’s Town bylo výrazně ovlivněno deskami jako Born to Run. Oba hudebníci spolu loni vedli rozhovor pro Springsteenův rozhlasový pořad “Letter to You“, během něhož hovořili o svých hudebních inspiracích a o tvorbě písní.

Poslední album The Killers Imploding the Mirage vyšlo v loňském roce. Letos v lednu začala kapela upoutávat na další album, které má být významné hlavně z důvodu návratu původního kytaristy Killers a autora např. památné kytarové melodie hitu “Mr. Brightside” Dava Keuninga.

Wolf Alice – Delicious Things

Londýnští indie rockeři Wolf Alice představili videoklip k novému singlu “Delicious Things“ z nedávno vydaného alba Blue Weekend. Zvukově se jedná o zasněnou, uvolněnou skladbu nechávající projevit muzikantský um kapely, cit pro správnou volbu zvuku produkce a návykové vokály zpěvačky Ellie Roswell, která chytlavým způsobem servíruje posluchači anglická slova i dlouhé, protáhlé vokály.

Písni byl pořízen také zajímavý videoklip, jenž navazuje svým filmařským stylem na předchozí singly a videoklipy z alba Blue Weekend  jako “The Beach” nebo “How Can I Make It Ok?” a sleduje eskapádu frontmanky Ellie Rowsellové v nočním taxíku, který sdílí s řadou neobvyklých, poněkud bizarně vyhlížejících osob patrně odjíždějících z párty.

TIP: Everything Everything – Mercury and Me

“Mercury & Me” je jak hubou, tak textem, tak hlasovým výkonem pořádně hlubokou písní, která vypráví příběh o muži, který se vyrovnává se svým „rtuťovitým“ vztahem. V této zranitelné, klavírní skladbě Jonathan Higgs vykresluje sám sebe jako nespolehlivého, destruktivního a sebeklamného. Stejně jako mnoho dalších milostných písní Everything Everything je i tato zabarvena tragédií a sebenenávistí.

Píseň vznikla jako součást alba RE-ANIMATOR, ale do finální verze se nedostala (pro mne osobně nepochopitelně).

Netradiční videoklip byl natočen ve 3D pomocí „motion capture“ techniky, kdy se pokoušeli zachytit živého vystoupení následně jej rekonstrovat v softwaru. „Snažil jsem se vytvořit atmosféru, která by odrážela strohost písně,” sdělil zpěvák Higgs. Název Mercury and Me připomíná a možná byl právě pro to zvolen soubor osobních vzpomínek Jima Huttona — posledního životního partnera Freddieho Mercuryho, se kterým Mercury trávil čas až do své smrti.

TIP: Briston Maroney – Bottle Rocket (feat. Manchester Orchestra)

Briston Maroney z Nashvillu spojil síly s Andym Hullem a Robertem McDowellem z Manchester Orchestra a vydal novou verzi skladby “Bottle Rocket” z úspěšného debutového alba Sunflower vydaného letos v dubnu. Nová skladba se objevila spolu s videoklipem, který trojice natočila v Atlantě.

Původní verze skladby “Bottle Rocket” napsanou výše uvedenými třemi umělci se stala hitem na americké alternativní scéně a nová verze jí činí více písničkářsky založenou a více rádiově přívětivou.

Yves Tumor – Jackie

Od vydání dechberoucího alba Heaven To A Tortured Mind, které obsahovalo hned několik z nejlepších písní z roku 2020 i podle našeho seznamu nejlepších písní loňského roku , se Yves Tumor objevil na společných skladbách s japonským zpěvákem a skladatelem Joji a americkou zpěvačkou Kelsey Lu.

Dnes se však Tumor vrací se svým prvním novým sólovým singlem od vydání LP, “Jackie” — kytarovou písní, která ještě prohlubuje rockový přerod zaznamenaný na Heaven To A Tortured Mind.

Soccer Mommy – Kissing In The Rain

K příležitosti digitálního vydání komiksové knihy Dark Nights: Death Metal od legendární komiksové společnosti DC byl dán dohromady soundtrack a to ve spolupráci s nahrávací společností  Loma Vista Recordings. Soccer Mommy na něm vydala skladbu “Kissing in the Rain”.

Tento projekt, který je doprovodným dílem k nejprodávanější komiksové sérii DC od Scotta Snydera a Grega Capulla, obsahuje sedm dosud nevydaných skladeb od přispívajících umělců Show Me The Body, IDLES, Manchester Orchestra, Denzela Curryho, Chelsea Wolfe a dalších.

Všichni zúčastnění umělci se podíleli na tvorbě písní – a v případě několika z nich se jednalo o první společnou spolupráci inspirovanou textem komiksu, který popisuje pekelnou Zemi pokřivenou k nepoznání, kde je Liga spravedlnosti vydána na milost a nemilost Temnému multi-verzu a obrácenému, ďábelskému Batmanovi, který se směje.

“Tento soundtrack a sérii filmových komiksů vytvořili fanoušci komiksů, pro fanoušky komiksů a hudby,” říká nadšeně kreativní producent Tyler Bates, který je oblíbený pro svou předchozí práci na soundtracku k několika nejvlivnějším (nejen) superhrdinským/komiksovým filmům současnosti (John Wick, Strážci galaxie, Watchmen, Deadpool 2 nebo 300).

Quicksand – Missile Command

Devadesátky jsou zase na chvíli zpátky. A “Inversion” od Quicksand už navíc není samostatnou skladbou, protože newyorská kapela odhalila podrobnosti o svém teprve čtvrtém studiovém albu Distant Populations (druhé po návratu v roce 2017 s albem Interiors) a představila druhý singl z něj s názvem “Missile Command”.

Nová skladba dává posluchačům šanci ztratit se v písni, kterou otevírá hypnotickými a rozmlženými tóny, než píseň exploduje do tvrdšího refrénu. Walter Schreifels o písni říká: „Opravdu se tak nějak soustředí na celý motiv Sergia (Vegy, basista Quicksand, pozn. red.), a to velmi jednoduchým způsobem. On a Alan (Cage) (bubeník Quicksand, pozn. red.) mají prostě takový opravdu charakteristický groove a myslím, že to na téhle skladbě podle mě opravdu skvěle funguje. Prostě jsem cítil, že je to taková naše písnička, kterou jsme ještě nenapsali.”

Noel Gallagher’s High Flying Birds – Flying On The Ground

High Flying Birds a jejich lídr Noel Gallagher představili skladbu “Flying On The Ground“, která novinkou přidanou jako bonus k připravované kolekci největších hitů kapely vzniklé v roce 2010 po rozpadu Oasis.

V melodické novince Noel Gallagher opět potvrdil, že je specialistou na chytlavé refrény. Kromě poměrně tradiční struktury písně založené na spojení akustické kytary s nástroji klasického roku jej doprovází na nové písně doprovodné vokalistky. Starší z bratrů Gallagherů vysvětlil, jak skladbu ovlivnil jeho obdiv k hudebnímu vydavatelství a hudebnímu hnutí 50. let Motown a také legendárnímu skladateli Burtu Bacharachovi.

„Flying On The Ground je doslova to nejlepší, co jsem vydal od poslední věci, kterou jsem vydal,“ dodal v jeho typicky neskromném duchu Noel Gallagher. Kdyby Burt Bacharach psal pro Motown, takhle by to znělo. Jen ne tak dobře… Samozřejmě,” řekl Noel Gallagher pro NME.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář