Po roce odmlky se o víkendu v Anglii znovu pořádal pravděpodobně nejlépe obsazený a nejvěhlasnější festival světa Glastnobury. Dokonce i organizátoři prohlásili, že rok 2019 byl dosud nejlepším Glastonbury, takže víme, že to byl speciální rok. Podívejte se na nejzásadnější události festivalu.

Víkendový festival Glastonbnury 2019 byla nepochybně jedna z nejdůležitějších událostí hudby a kultury tohoto roku. A rozhodně ne jenom kultury a hudby britské.

Pořadatelé letos udělali mimořádně skvělou práci a vybrali řadu talentovaných, ale i osvědčených umělců, kteří se spojili, aby vytvořili úžasnou atmosféru a jedinečný zážitek všem, kteří osobně dorazili na jihozápadoanglická pole v Somersetu a nebo sledovali živý přenos přes stanici BBC2. Jako obvykle vybrali směs jak hvězd začínajících, tak osvědčených legend.

Festival Glastonbury letos organizátoři označili za doposud nejlepší ročník. Foto: jaswooduk (archivní)

Po celý víkend jsme dění na festivalu bedlivě sledovali. V následujícím článku vám představíme ty nejlepší momenty z ročníku označeném samotnými organizátory jako „nejlepší“ Glastonbury.

Stormzy přepisoval dějiny. První grime rapper, první černý brit a druhý nejmladší headliner Glastnobury

Stormzy přepsal historii festivalu, neboť byl první umělcem žánru grime a zároveň prvním černým britem a také druhým nejmladším headlinerem vůbec.

A toho se zhostil na jedničku.

Od té chvíle, kdy se objevil v ochranné vestě, která slouží proti bodnutí nožem, jenž vyrobil proslulý street artový umělec Banksy, začalo publikem složené z desítek tisíc lidí zpívat: „Zas***á vláda, zk****ý Boris.“ 25letý rapper ukázal, proč je ve Velké Británii takovou kulturní ikonou.

Londýňan ovládal každou píď pódia, zatímco ale celé jeho vystoupení a šanci vystoupit jako headliner, vzal s pokorou.

Pozoruhodný byl také okamžik, kdy žena překládala Stormzyho vystoupení do znakové řeči.

Stormzy využil svého vystoupení ke zdůraznění různých sociálních nespravedlností a politických otázek, ale také pro dobrou věc: představením úspěchu černošské umělecké komunity a upozorněním na práci umělecko-aktivistického hnutí Ballet Black, jehož členům dal příležitost vystupovat na Pyramidové scéně.

Lewis Capaldi a jeho vtipná odpověď Noelu Gallagherovi

Hodně kontroverzní byl vstup skotského písničkáře Lewise Capaldiho, když započal své vystoupení televizním klipem bývalého kytaristy, vokalisty a skladatele Oasis Noela Gallaghera, jenž byl zachycen, jak v rozhovoru nechápavě říkal moderátorovi: „Lewis Capaldi, co to je za týpka?“  a zveřejnil na Twitteru také nahrávku svého 11letého syna, jak paroduje zpěvákův pěvecký přednes.

Capaldi posunul ještě hranici tím, že přišel na pódium oblečený v „parka“ bundě, klouboučkem a brýlemi, jako Noelem nenáviděný bratr Liam. Když bundu rozepnul, měl pod ní tričko s potiskem, na které byla hlava Noela Gallaghera na velkém červeném srdci.

Na závěr všech událostí to ještě vyšperkovala Noelova dcera Anais Gallagherová, která napsala na Twitter, že až vyroste, chce být jako Lewis Capaldi.

Lewis Capaldi's Glastonbury 2019 entrance

"Who's this Capaldi fella..?" ?Lewis Capaldi's #Glastonbury2019 entrance was INCREDIBLE ??Over to you now Noel Gallagher…

Zveřejnil(a) BBC Radio 1 dne Neděle 30. června 2019

Vystoupení lasvegaské skupiny The Killers v sobotu večer

The Killers byli v sobotu ve velice dobré formě. Jejich vystoupení patřilo k jednomu z, ne-li vůbec nejlepšímu, z celého Glastonbury.

Vystoupení bylo skvěle přijato třicátníky i dospívajícimi teenagery, hlavně když skupina zahrála jejich největší hity “Mr. Brightside“ a nebo “Somebody Told Me“ a hlavní třešničku na dortu ocenilo i starší publikum. To když s Killers vystoupili na závěr programu hlavní Pyramidové scény sobotního dne s Pet Shop Boys a s Johnym Marrem, se kterým dokonce zahrála skupina jeden z jejich nejslavnějších hitů “Mr. Brightside“. Ještě předtím společně s hosty zahráli “You Were Always on My Mind” (Pet Shop Boys) a “This Charming Man” (The Smiths).

Před těmito přídavky se objevil na pódiu na krátkou chvíli dokonce i známý britský komik Jimmy Carr.

David Attenborough a jeho zvuky velryb

Když se slavný britský přírodní dokumentarista Sir David Attenborough objevil za mohutného potlesku, řekl vše co potřebujete vědět o festivalu. Jako úvodní znělka mu přitom posloužily zvuky velryb.

Glastonbury je místo, kde můžete jako devadesátník vystoupit na pódium a mluvit o problému s plasty a být publikem kladně přijat.

Attenborough pochválil Glastonbury za to, že zde nebyly použity žádné plastové výrobky.

Při svém překvapivém vystoupení také shrnul, co se mu na festivalu nejvíce líbí — jeho celkový charakter a diváci.

Hlas Roberta Smithe

The Cure byli v neděli perfektní závěreční vystupující, čímž dokonale festival uzavřeli.

Hodně lidí se na Twitteru dohadovalo, jak je možné, že Robert Smith má stále tak skvělý a unikátní hlas.

Písničky z 80. let, které The Cure zahráli zněly prostě skvěle. Jejich vystoupení bylo svěží a bylo hráno lidmi kteří jsou opravdoví mistři ve svém řemeslu.

The Cure – Glastonbury 3 songs montage

? How would you sum up The Cure's Glastonbury headline set in 6 words?

Zveřejnil(a) BBC Radio 6 Music dne Neděle 30. června 2019

Dojatá Kylie

Dokonce ještě předtím než se v 16:00 objevila v tzv. legendárním slotu, tedy čase, který je v neděli obvykle každým rokem vyhrazen vystoupení hudební legendy, řekla Kylie Minogue, že věděla, že bude plakat.

Nejvíce byla Kylie Monogue zahlcena emocemi, když mluvila, jak v roce 2005 sledovala Glastonbury — rok, kdy měla vystupovat na legendárním pyramidovém pódium, ale místo toho bojovala s rakovinou prsu.

Kylie chvíli trvalo než se uklidnila a vnořila se do atmosféry koncertu.

Ano, bylo to sice až po 14 letech od původní možnosti vystoupit na Glastonbury, ale zhostila se toho parádně a nejspíše také inspirovala svým bojem s rakovinou mnoho lidí, kteří se nyní také potýkají se zdravotními problémy.

Opravdu silný moment.

Počasí

Deštivá Anglie byla pro tento ročník mýtem. Stejně jako s vystupujícími, museli být fanoušci a organizátoři spokojení i s počasím, které se mimořádně povedlo a bylo nedílnou součástí hladkého průběhu letošního ročníku festivalu Glastonbury.

Autor: Dominik Müller, Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář