Britská rádio stanice BBC zkoumala, které písně spadající do žánru a hudebního hnutí britpop, který zažíval největší dobu slávy v 90. letech a označoval převážně britské pop/rockové kapely, snažící se navázat na Beatles, The Kinks nebo The Smiths, byly vůbec nejprodávanější. Asi není velkým překvapením, že se vůbec nejprodávanější britpopovou písní stalo „Wonderwall“ od Oasis. Oasis se přitom v žebříčku umístili hned šestkrát.

Singl „(What’s the Story) Morning Glory?“, který vyšel v roce 1995, se objevil na prvním místě v oficiálních top 50 britpopových písních BBC Radio 2 a BBC Sounds, který byl sestaven na základě údajů od Official Charts Company.

V hitparádě svedly těsný souboj písně z nechvalné britpopové války mezi Blur a Oasis

Píseň přitom po vydání neskončila nikdy na prvním místě britského žebříčku, kdy na konci října a na začátku listopadu prohrála souboj o prvenství v rodné Británii v tehdy našlapané hitparádě s legendárním hiphopovým hitem Coolia “Gangsta Paradise”. Oasis se ale do prvenství dostáli na krátkou dobu už dříve roku 1995 — na začátku května s písní “Some Might Say”. “Wonderwall” se však i tak prodalo více. Do dnešního dne se prodalo 1,4 milionu kopií singlu. Na druhém místě v novém seznamu následuje Oasis „Don’t Look Back In Anger“ vydaná v roce 1996 s prodejem okolo 1,02 milionu.

V první desítce jsou také The Verve s “Bittersweet Symphony” (1997), Cornershop s “Brimful Of Asha” (1998) a Oasis s “Whatever” (1994).

Černobílý klip Wonderwall obsahuje všechny tehdejší členy Oasis kromě basáka Paula McGuigana často přezdívaného jako “Guigsy”. Ten v té době opustil kapelu kvůli psychickým problémům a únavovému syndromu. V nejslavnějším videoklipu kapely si tak zahrál zaskakující basista skupin The Ya Ya Scott McLeod, který s kapelou odehrál pouze pár koncertů.

Scott McLeod - IMDb

“Wonderwall” byla tehdy pro Oasis písní, která se odlišovala od jejich tehdejších písní. Je zde na jejich tehdejší hudbu nezvykle málo elektrických kytar a Liam Gallagher zpívá sloku spíše rapovým než rockovým stylem:

Zajímavé je osmé a deváté místo. Na tom se umístili “Country House” od Blur a “Roll With It” od Oasis. Tyto písně sehrály svou roli v nechvalně známé bitvě o to, kdo bude mít singl číslo 1. Obě kapely totiž vydaly oba singly ve stejnou dobu a prostřednictvím novin si navzájem vyměňovali nehezké vzkazy, jako například, když skladatel, textař, kytarista a občasný zpěvák Oasis Noel Gallagher prohlásil, že by si přál, aby frontman Blur Damon Albarn “Chytil AIDS a chcípnul” a odvolal to teprve, když mu podle jeho vlastních slov zavolala jeho matka a seřvala jej za tohle vyjádření.

“Hned jak to vyšlo v novinách, tak jsem měl hovor od matky. ‘Nevychovala jsem tě, aby jsi říkal takové věci!’ ” Rivalita mezi kapelami a jejich fanoušky silně připomínala rivalitu mezi fotbalovými kluby. Nyní již je však dávno za nimi a Noel Gallagher jsou s Damonem Albarnem přátelé. Před 3 lety spolu dokonce i společně vystoupili na pódiu poté, co Noel Gallagher spolupracoval ve studiu s Albarnem  na písni Albarnovy druhé úspěšné kapely Gorillaz “We Got the Power”.

Stejně jako v tehdejší době, i zde komediální a sarkastická píseň Blur “Country House” porazila retro rock’n’rollovo písničku Oasis “Roll With It”. Stejně jako tehdy však měli v případě jiných písní Oasis nad Blur navrch.

Wonderwall? Žádné velké překvapení

Mimo top 10 písní jsou v padesátce nejúspěšnějších britpopových také například Stereophonics, Pulp, Catatonia, Travis, The Charlatans nebo Manic Street Preachers.

“Tato tabulka mě vrátila do doby slávy Evening Session (populární rádiový pořad z 90. let stanice BBC Radio 1, pozn. red.) a do doby, kdy britpop vládl v éteru. Je těžké uvěřit, že je to už 25 let! “ řekla Jo Whiley, která moderovala na BBC Radio 2 pořad, ve kterém představovali tento žebříček.

“‘Wonderwall’ byla pro mnoho lidí vždy speciální písničkou, takže mě nepřekvapuje, že je na prvním místě – je to obrovská hymna. Celá tabulka přinesla tolik vzpomínek na brilantní písně a kapely z velmi zvláštního období britské popové hudby.“

1. Wonderwall – Oasis (1995)
2. Don’t Look Back In Anger – Oasis (1996)
3. Bitter Sweet Symphony – The Verve (1997)
4. D’You know What I Mean? – Oasis (1997)
5. Brimful Of Ash – Cornershop (1998)
6. The Drugs Don’t Work – The Verve (1997)
7. Whatever – Oasis (1994)
8. Country House – Blur (1995)
9. Roll with It – Oasis (1995)
10. Some Might Say – Oasis (1995)

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář