Festival Woodstock ’99 se stal odstrašujícím příkladem toho, jak festival nemá vypadat. Špatná organizace festivalu spojená s několika dalšími faktory zapříčinila, že se z festivalu stala de-facto americká národní katastrofa, po které zůstalo několik lidí mrtvých, znásilněných a tisícovky lidí zraněných nebo okradených. Nyní se snaží tento festival zachytit nový dokumentární snímek s názvem Woodstock: Peace, Love and Rage (Woodstock: Mír, láska a hněv).

Na jednu stranu jedno z nejzvučnější obsazení hudebních festivalů všech dob, některá památná vystoupení, dechberoucí návštěva a to celé zachováno díky skvělému pokrytí vystoupení od MTV, na druhou stranu ale také lidské tragédie, vandalismus, nevhodně zvolená obsazení festivalu kapelami vybízejících k agresi, nedůstojné komerční zaměření, úmorná vedra s předraženou vodou a celkově příšerná organizace a také (byť na tom tentokrát záleží nejméně) špatný zvuk a nepřesvědčivé výkony některých hvězd.

Z dílny HBO Max

A nakonec nesmíme zapomenout ani na samotné návštěvníky, kteří byli, byť možná vyprovokování, pořád především zodpovědni za to, proč se z festivalu, který měl navázat na jeho legendárního předchůdce z roku 1969, stalo přímo hotové peklo na zemi.

Nyní se dokumentaristé k tomuto festivalu vrátí a byl již vydán trailer ke snímku nazvanému „Woodstock: Peace, Love, Rage“. Natáčí jej televizní společnosti HBO Max. Na upoutávku se můžete podívat níže.

Film je součástí nové dokumentární série Music Box, kterou produkuje Bill Simmons, známý spíše jakožto sportovní analytik, novinář a vlastník sportovního a popkulturního webu The Ringer, na kterém rovněž moderuje podcasty. Woodstock 99: Peace, Love and Rage pak režíroval Garret Price (režisér například na filmovém festivalu Sundance 2019 uvedeného snímku Love, Antosha). Ohlíží se za neblaze známým ročníkem Woodstocku v roce 1999, který se konal v létě na odlehlé bývalé letecké základně ve státě New York.

„Jak se ikonická oslava harmonie zvrhla v chaos?“ ptá se dokument

Dokument obsahuje rozhovory s organizátory Woodstocku 99 Michaelem Langem a Johnem Scherem a také hudebníky, kteří na Woodstocku tehdy vystupovali.

V dokumentárním snímku se objevují například Jonathan Davis z Korn nebo členové kapely The Offspring. „Jak se ikonická oslava harmonie zvrhla v chaos?“ ptá se stručná synopse filmu a pokračuje: „Woodstock 99, první film ze série Music Box Billa Simmonse na HBO, zkoumá, jak se festival zhroutil pod tíhou vlastních ambicí.“ Dokument taky nabízí pohled na tento festival dnešníma očima.

Woodstock 99 byl druhým velkým festivalem po Woodstock 94, který chtěl navázat na původní legendární festival Woodstock z roku 1969.

Na Woodstocku 99 vystoupila řada známých zpěváku, zpěvaček a kapel napříč všemi hudebními žánry. Mezi vystupujícími byly například velké kapely jako Metallica, Red Hot Chilli Peppers, Korn, The Offspring nebo Limp Bizkit, zpěvačky Sheryl Crow a Alanis Morissette, či zpěvák Elvis Costello. Během čtyř dnů navštívilo festival okolo 400 000 lidí.

Upoutávka na nový dokumentární film o festivalu Woodstock 99 „Woodstock 99: Peace, Love and Rage“:

Autor: Dominik Müller, Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář