Daniel Johnston zemřel v úterý večer ve věku 58 let, hlásí zpravodajství Austin Chronicle. Z Austinu pocházející hudebník přitahoval posluchače jeho jednoduchou, ale citově přímou hudbou. Johnston dokázal za těch nejskromnějších podmínek tvořit hudbu, která ovlivnila spoustu známých tvůrců a kapel i když trpěl schizofrenií a bipolární poruchou.

Johnston se dostal do povědomí amerických posluchačů díky sérii kazet, které vydal v 80. letech a které se začaly brzy šířit a staly se kultem. Podle vyjádření bývalého manažera Johnstona Jeffa Tartakova do Austin Chronicle, Johnston utrpěl infarkt. Prohlášení rodiny Johnstonových rovněž říká, že zemřel přirozeným způsobem.

Daniel Johnston v 80. letech při vydání jeho mahrávky Yip/Jump Music (foto: Facebook Daniel Johnston)
Daniel Johnston v 80. letech při vydání jeho mahrávky Yip/Jump Music (foto: Facebook Daniel Johnston)

Johnston vydal v roce 1983 svou první kazetovou nahrávku Hi, How Are You. Jeho jméno poté vzrostlo díky podpoře mnoha nezávislých a alternativních hudebníků v 90. letech, včetně Kurta Cobaina, který často nosil tričko s obrázkem alba Hi, How Are You a umístil Johnstonovu nahrávku Yip / Jump Music z roku 1985 na seznamu jeho nejoblíbenějších alb vůbec. Mezi další jeho příznivce se řadí například americký písničkář Tom Waits.

Takto Kurt Cobain vzdával hold Danielu Johnstonovi:

Zveřejnil(a) Daniel Johnston dne Pondělí 23. dubna 2018

The National už stihli vzdát poklonu na koncertu v Houstonu

Po vydání filmu Ďábel a Daniel Johnston (The Devil and the Daniel Johnston)  z roku 2005 o jeho hudbě a životě, získal ještě širší publikum. Tento film se promítal mimo jiné také v MFF v Karlových Varech.

„Právě se vrátil z nedávného pobytu v nemocnici a vypadal nejlépe za dlouhou dobu. Takže to pro mě bylo něco překvapivého.“
bratr Daniela Johnstona Dick Johnson

„Už několik let jsme bojovali o zdraví Daniela a jeho časté a zdlouhavé pobyty v nemocnicích tlumily jeho tvůrčí úsilí, ale po celou dobu maloval a psal písně,“ řekl hudebnímu webovému magazínu Spin a bratr umělce Dick Johnston. „Doufali jsme, že se vrátíme do bodu, kdy bude stabilní a bude si moci užívat věcí, jako je cestování. Právě se vrátil z nedávného pobytu v nemocnici a vypadal nejlépe za dlouhou dobu. Takže to pro mě bylo něco překvapivého.“

Johnstonovým nejnovějším albem bylo Space Ducks, soundtrack ke komiksu, který stvořil rovněž Johnston, který obsahoval příspěvky od umělců jako Unknown Mortal Orchestra, Deer Tick nebo Eleanor Friedberger a byl vydán v roce 2012. Johnstonovo nedokončené album se údajně mělo jmenovat If.

Na Johnstonovu smrt reagoval hudební svět. Poctu na sociálních sítích vyjádřili například Beck, The Mountain Goats, Jack Antonoff, Thundercat, Death Cabs for Cutie nebo Glen Hansard.

Americká alternativní kapela The National dokonce již stačila pro Johnstona zahrát, když umístila do svého koncertu úryvek Johnstonovy písně “Devil Town” a záznam umístila na svůj oficiální YouTube kanál.

Tady si poslechněte, jak The National vzdali poctu Danielu Johnstonovi:

A k tomu si přečtěte, jak mu vzdal poctu hudební svět na Twitteru:

 

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář