Ric Ocasek byl kromě kapely The Cars také známý díky své producentské činnosti. Produkoval alba kapel jako Weezer nebo No Doubt. Ocasek měl české předky a jeho manželkou navíc byla česká modelka Pavlína Pořízková.

Ric Ocasek, nejlépe známý jako zakladatel a frontman ikonické new wave a power popové kapely The Cars v neděli zemřel. Policejní oddělení v New Yorku sdělilo médiím, že dnes odpovídali na telefonát, který informoval o muži ležícím v bezvědomí ve svém domě. Muž, identifikovaný jako Ocasek, byl nalezen v posteli a na místě prohlášen za mrtvého. Bylo mu 75 let.

The Cars (Ric Ocasek druhý zleva)
The Cars (Ric Ocasek druhý zleva)

Ocasek se narodil v Baltimoru. Se svým kamarádem Benjaminem Orrem hráli v řadě kapel, než nakonec v roce 1976 oficiálně vytvořili The Cars. V roce 1978 vydali své debutové eponymní album, v němž se objevily hitové singly “Good Times Roll“, “My Best Friend’s Girl” nebo “Just What I Needed.” Po dalších pěti albech a hitech jako “Drive” a “Shake It Up” se skupina koncem 80. let rozpadla.

Producent, malíř, spisovatel i herec

Počínaje albem Beatitude z roku 1982 a Nexterday 2005 konče, vydal Ocasek řadu sólových alb. Jeho album Troublizing z roku 1997 bylo koprodukováno Billy Corganem z The Smashing Pumpkins. Ric Ocasek byl také producentem alb mnoha známých kapel jako Weezer, Bad Brains, Suicide, Guided By Voices, No Doubt, The Cribs, Bad Religion a dalších.

Hudebník a producent měl také popkulturní přesah mimo hudbu. Jako malíř se představil ve filmu Johna Waterse z roku 1988 Hairspray (Lak na vlasy). Byl také umělcem ve skutečném životě a jeho práce byla uvedena v galeriích. Napsal rovněž několik knih. V roce 1992 vyšla jeho sbírka poezie Negative Theater.

Na smrt Rica Ocaseka již reagovalo mnoho hudebních osobností včetně Nila Rodgerse, The Killers, či Courtney Love. Takto vzpomínala na Ocaseka kapela Weezer:

V roce 2011 přišel konečně tolik očekávaný návrat The Cars a po 24 letech vyšlo jejich nové album Move Like This. V roce 2018 byla kapela The Cars uvedena do Rock & Rollové síně slávy.

Ric Ocasek se sice stejně jako jeho otec narodil v USA, prarodiče Rica Ocaseka však byli Češi. Ric si navíc vzal za manželku českou modelku Pavlínu Pořízkovou. „Když jsem přijela do Ameriky, hned jsem si koupila televizi a koukala na MTV. Objevil se tam zpěvák, který mi připomínal milovaného pana Spocka ze Star Treku. Jmenoval se Ric Ocasek. Tak on je ještě Čech, pomyslela jsem si. Po pár týdnech jsem měla točit klip s nějakou skupinou, předtím jsme se šli seznámit na večeři. Čekalo se na zpěváka. Když mi řekli, že se jmenuje Ocasek, zatočila se mi hlava“ vzpomínala Pavlína Pořízková na moment, kdy se poprvé setkala s Ricem Ocasekem pro český magazín OnaDnes.

Připomeňte si nejúspěšnější hit kapely The Cars — píseň “Drive”:

Autor: Patrik Müller
Foto: Thomas Hawk

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář