Legendární zvukový inženýr, vynálezce záznamových zařízení a podnikatel Rupert Neve zemřel. Prohlášení bylo zveřejněného na jeho oficiálních webových stránkách. Nekrolog sdílený zástupci odhaluje, že příčinou smrti byl zápal plic, který neměl původ v nemoci Covid-19 z toho plynoucí a srdeční selhání“. Rupertu Neveovi bylo 94 let.

Neve se narodil v Newton Abbott v Anglii v roce 1926 a během druhé světové války se jako teenager dobrovolně přihlásil do pomocného armádního oddílu Royal Corps of Signals britské armády. Před založením vlastní společnosti Neve Electronics v roce 1961 pracoval v dalších firmách pro výrobu elektroniky.

Odkaz Ruperta Nevea zůstává otisknutý ve slavných písních. Jeho přístroje využívali skoro všichni významní hudebníci

O tři roky později navrhl vůbec první komerční mixážní konzoli založenou na tranzistorech pro Phillips Studios v Londýně. Ta nahradila tradiční návrhy založené na elektronkách, které do té doby byly v nahrávacích konzolích využívány.

Hlavně v 70. letech 20. století definovaly mixážní desky Neve zvuk klasického rocku. Konzole Neve 8028, kterou proslavil i dokument bubeníka Nirvany a frontmana Foo Fightersa Davea Grohla z roku 2013 Sound City, byla použita na nahrávkách umělců jako Fleetwood Mac, Grateful Dead, Santana, Tom Petty a nespočet dalších.

Pravděpodobně nejdůležitějším z jeho vynálezů je však předzesilovač Neve 1073, který se používá k formování zisku a zvuku mikrofonů v procesu nahrávání. Mnoho zvukových techniků jej považuje za jeden z nejlepších předzesilovačů všech dob a v současnosti je často napodobován jak výrobci hardwaru, tak softwaru. Neve a jeho manželka Evelyn prodali společnosti Neve Companies v roce 1975, ale vynálezce pokračoval v práci na navrhování nových inovací nahrávání po zbytek svého života. V roce 1994 se přestěhoval do Texasu a v roce 2005 založil společnost Rupert Neve Designs. V roce 1997 získal Neve cenu Grammy za celoživotní dílo.

Rupert Neve patřil mezi hlavní muže za oponou, kteří nejsou příliš známí, ale umožnili naší oblíbené hudbě vůbec vzniknout.

Konzoli navrhovanou Rupertem Neveem používají také v pravděpodobně nejslavnějším českém nahrávacím studiu — unhošťském studiu Sono a to konkrétně model pultu Neve 5088.

Rupert Neve patřil mezi hlavní muže za oponou, kteří nejsou příliš známí, ale umožnili naší oblíbené hudbě vůbec vzniknout. Ačkoliv se obvykle nezveřejňuje, s jakým vybavením jste nahrávali, bez přehání lze říct, že s tím, jak jsou vynálezy značky Neve hojně ve studiích používány, jsou součástí alespoň jedné písně téměř každého významného hudebníka. Odkaz Ruperta Nevea tady tak zůstane tak dlouho, jak zde zůstanou písně, které obsahují už nesmazatelně sice na první dobrou nepatrný, ale velice důležitý zvukový otisk jeho vynálezů.

Autor: Patrik Müller
Foto: RupertNeve.com

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář