Zemřel slovenský varhaník Marián Varga

Zemřel slovenský varhaník Marián Varga

od Patrik Müller -

Zemřel slovenský hudební skladatel a pravděpodobně nejznámější a technicky nejlepší hráč na klávesové nástroje  Marián Varga. Se smutnou novinkou přišel jako první slovenský zpravodajský server Denník N.

„Dlouho jsme se té zprávy báli a dnes přišla. Nechtěli jsme si to připustit, stále jsme věřili, že se z toho ještě dostane,” napsal na serveru Oliver Rehák.

Varga měl dlouhodobé zdravotní obtíže. Trpěl obstrukční chorobu plic, měl problémy s žaludkem a nakonec dostal i rakovinu.

Na konci 60. let nahrál se skupinou Prúdy album Zvoňte, zvonky, které je hudební veřejností považováno za jedno z nejvýznamnějších slovenských alb. V 70. letech vedl jeden z instrumentálně nejvyspělejších rockový kapel v Československu Collegium Musicum. Skládal hudbu taky pro televizi i divadlo. Od rozpadu Collegium Musicum (1979) vystupoval hlavně sólově.

Všeobecně je považován za jednoho z nejvýraznějších rockových klávesistů s nezaměnitelným stylem hry. Na začátku 70. let byl v Západní Evropě prohlášen za jednoho z nejlepších hráčů na Hammondovy varhany v celé Evropě.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář